O nas
Kontakt

Rumunia i Bułgaria częściowo wejdą do strefy Schengen po zawarciu porozumienia z Austrią

Laura Kowalczyk

Romania

Rumunia i Bułgaria zawarły porozumienie z Austrią w sprawie częściowego dołączenia do europejskiej strefy podróżnej Schengen do marca 2024 r., potwierdziły Bukareszt i Sofia.

Porozumienie polityczne umożliwi Rumunii i Bułgarii przyłączenie się do strefy Schengen wyłącznie drogą powietrzną i morską, a dalsze negocjacje odbędą się w sprawie granic lądowych, podało w środę rumuńskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Austria blokowała przystąpienie obu krajów do Schengen w obawie, że może to doprowadzić do napływu nielegalnych migrantów do Europy szlakiem tureckim i przez Bałkany Zachodnie.

Obecnie w strefie Schengen znajduje się 27 krajów, w tym 23 państwa Unii Europejskiej i ponad 423 miliony obywateli. Rumunia i Bułgaria zabiegały o dostęp od ponad dziesięciu lat.

Witając porozumienie na platformie mediów społecznościowych Facebook, rumuński premier Marcel Ciolacu powiedział: „Po trzynastu latach Rumunia w końcu przystąpi do Schengen – mamy porozumienie polityczne”.

„Od marca przyszłego roku Rumuni będą mogli korzystać z zalet strefy Schengen drogą powietrzną i morską” – dodał. „Jestem też przekonany, że w 2024 r. zamkniemy negocjacje w sprawie granic lądowych”.

Premier Bułgarii Nikołaj Denkow potwierdził w czwartek, że porozumienie osiągnięto po „skomplikowanych negocjacjach”.

„Po 12 latach bez większych postępów w sprawie Schengen możemy dziś pogratulować sobie tego niekwestionowanego sukcesu Bułgarii” – powiedział Denkov.

Komisja Europejska uważała, że ​​oba kraje są gotowe do przystąpienia do Schengen od 2011 r., jednak państwa UE blokowały porozumienie ze względu na obawy dotyczące praworządności i wzrostu migracji.

Austria była ostatnim państwem członkowskim, które częściowo zrezygnowało ze swojego weta. Aż do początków grudnia nadal utrzymywała, że ​​strefa Schengen musi stać się „lepsza”, zanim będzie mogła się powiększyć, i utrzymywała, że ​​UE nie dysponuje wystarczającymi zasobami, aby skutecznie patrolować granicę zewnętrzną.

Holandia już wcześniej wyrażała podobne obawy.

Na początku tego miesiąca Austria wykazała oznaki kompromisu w związku z propozycją częściowego wjazdu wyłącznie drogą lotniczą – znaną jako „Air Schengen” – która pomogła przełamać impas. Posunięcie to było częścią intensywnych negocjacji, w których pośredniczyła hiszpańska rotacyjna prezydencja Rady UE.

Jednak trudne rozmowy na temat dostępu lądowego obu krajów Europy Wschodniej do strefy bezpaszportowej Schengen będą kontynuowane w nowym roku.

Austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner zwrócił się o zwiększenie obecności funkcjonariuszy Frontexu na granicy bułgarsko-tureckiej i rumuńsko-serbskiej oraz o zwiększenie środków UE na ochronę tych granic przed napływem nielegalnych migrantów.

Premier Bułgarii potwierdził w czwartek, że w ramach zbliżających się negocjacji w sprawie lądowego przystąpienia do strefy Schengen Komisja Europejska zapewni wsparcie w ochronie zewnętrznych granic UE z Turcją i Serbią.

Obydwa kraje są uważane za popularne trasy do Europy dla osób ubiegających się o azyl.