O nas
Kontakt

Czy akcje spółek z sektora opieki zdrowotnej spadły w 2023 r.?

Laura Kowalczyk

An employee walks past a door bearing the logo of Novo Nordisk at the factory in Hilleroed on September 26, 2023. Novo Nordisk is a leading global healthcare company, founded

TylkoGliwice Business analizuje tegoroczne wyniki wiodących spółek z sektora opieki zdrowotnej, takich jak Pfizer i Moderna

W tym roku akcje spółek z branży opieki zdrowotnej wykazują spore opóźnienia, ponieważ zyski związane z pandemią i szczepieniami zaczynają spadać. Podczas gdy producenci urządzeń medycznych mogli uzyskać gorsze wyniki, producenci leków odchudzających radzili sobie znacznie lepiej.

Ciągłe zaostrzanie polityki pieniężnej przez amerykańską Rezerwę Federalną (Fed) wywiera presję na sektor opieki zdrowotnej. Utrzymująca się odporność gospodarki amerykańskiej również nieco osłabiła popyt, zwłaszcza że akcje spółek z sektora opieki zdrowotnej są postrzegane bardziej jako sektor defensywny lub zabezpieczający, o mniej więcej stałym popycie.

Nowy Nordisk

W chwili pisania tego tekstu cena Novo Nordisk wzrosła w tym roku o 47,1%, do 93,3 euro, po ogromnym sukcesie leków odchudzających i przeciwcukrzycowych, takich jak Wegovy i Ozempic. Dzięki temu spółka w drugiej połowie 2023 roku stała się obecnie największą firmą w Europie, wyprzedzając luksusowego giganta LVMH.

Firmę chwalono za konserwatywne wytyczne i już w tym roku podniosła ją trzykrotnie, dopiero gdy zaczęły pojawiać się wyniki. Przychody z samych firm Ozempic i Wegovy wyniosły około 12 miliardów dolarów (10,9 miliarda euro) i przypisuje się mu odwrócenie sytuacji na rynku leków odchudzających.

Johnsona i Johnsona

Wartość Johnson & Johnson (J&J) spadła o 12,10% w skali roku do 154 dolarów (140 euro), głównie z powodu procesów sądowych dotyczących talku, po tym jak kilka osób twierdziło, że zdiagnozowano u nich raka jajnika po zastosowaniu Johnson Baby Powder.

Spółka musiała także na początku roku obniżyć swoje prognozy, aby w drugiej połowie roku móc je ponownie podnieść. Firma J&J ogłosiła również, że w ciągu najbliższych dwóch lat zrestrukturyzuje swoją działalność w zakresie ortopedii w związku z niższą niż oczekiwano sprzedażą wyrobów medycznych i zyskami. Inwestorzy niepokoją się jednak tym, czy po restrukturyzacji J&J nadal będzie w stanie osiągnąć swoje docelowe zyski.

Pfizera

Cena Pfizer spadła o 46,3% do 25 euro, ponieważ firma, podobnie jak kilku innych konkurentów, również odczuła gwałtowny spadek popytu na szczepionki przeciwko Covid-19. Ponadto wydaje się, że niedawne przejęcie firmy biotechnologicznej Seagen z Seattle nie zostało zbyt dobrze przyjęte przez inwestorów.

Jednak zdaniem Citigroup firma Pfizer może w rzeczywistości grać długo, aby zapewnić sobie sukces. Bank zwrócił uwagę, że gigant farmaceutyczny rzeczywiście mógł w tej chwili celowo wydawać wytyczne w dół, aby potencjalnie przekroczyć zyski w 202 r. Z tego powodu Citigroup umieściła firmę Pfizer na „90-dniowym monitorowaniu katalitycznym”, stawiając, że na poziomie w ciągu najbliższych 90 dni firma Pfizer ponownie skoryguje swoją prognozę w górę.

AstraZeneca

AstraZeneca spadła w tym roku o 4,4% do 120 euro, pomimo silnych zysków kwartalnych, które przekroczyły oczekiwania rynkowe. Ceny akcji spadły głównie w odpowiedzi na pogłoski, że dyrektor generalny Pascal Soriot rozważa odejście ze spółki. Choć AstraZeneca szybko próbowała stłumić te pogłoski, nie do końca udało jej się uspokoić inwestorów.

Wśród tych plotek odejście na emeryturę dyrektora ds. badań Mene Pangalosa również jeszcze bardziej wystraszyło inwestorów. Na początku tego roku firma AstraZeneca spotkała się również z coraz większą krytyką ze względu na rzadkie, ale śmiertelne działanie uboczne szczepionek w postaci zakrzepów krwi w mózgu. Doprowadziło to już do śmierci kilkunastu osób w samej Wielkiej Brytanii.

Elie Lilly

Eli Lilly, największa na świecie firma farmaceutyczna, wzrosła o 50% do 517 euro po zatwierdzeniu trzech z pięciu głównych premier leków, których spodziewała się w tym roku, a kolejna została wstrzymana. Są to Tirzepatide, Mirikizumab i Pirtobrutinib, Donanemab oczekuje na zatwierdzenie, a Lebrikizumab został odrzucony.

To skłoniło firmę do podniesienia prognozy na 2023 rok do 33,4–33,9 miliarda dolarów (30,2–30,7 miliarda euro). Spółka planuje także przejęcie POINT Biopharma i wspólne badania z Fauna Bio nad nowymi lekami odchudzającymi.

GlaxoSmithKline

GlaxoSmithKline (GSK) wzrosła w tym roku nieznacznie o 1,18% do 16,8 euro, ale inwestorzy nie wydają się mieć zbyt dużej wiary w rozwój spółki w nadchodzących miesiącach. Nastąpiło to po zamknięciu GSK Nigeria w sierpniu ze względu na zwiększoną konkurencję ze strony przywozu z Chin i Indii.

Firma rozważa także znaczne ograniczenie swojej działalności w Afryce na rzecz modelu opartego na dystrybutorach, co będzie miało wpływ na około 29 rynków afrykańskich. Na początku tego roku firma GSK również znalazła się pod ostrzałem za milczenie na temat potencjalnego ryzyka raka, jakie stwarza jej lek na zgagę Zantac przez ponad 40 lat.

Pracownicy GSL 8 lutego 2021 r. pracują w fabryce brytyjskiej firmy farmaceutycznej GlaxoSmithKline (GSK) w Wavre, gdzie będzie produkowana szczepionka Covid-19 CureVac.
Pracownicy GSL 8 lutego 2021 r. pracują w fabryce brytyjskiej firmy farmaceutycznej GlaxoSmithKline (GSK) w Wavre, gdzie będzie produkowana szczepionka Covid-19 CureVac.

Nowoczesny

W tym roku spółka Moderna załamała się o 48% do 94 dolarów (85,18 euro) po tym, jak firma ucierpiała ze względu na spadający popyt na szczepionki przeciwko Covid-19, co doprowadziło również do umorzenia dużej liczby niewykorzystanych szczepionek. Spółka musiała także obciąć swoje prognozy i prognozy na przyszły rok.

W ostatnich miesiącach Moderna podjęła także próbę zmiany zasięgu swojej działalności produkcyjnej, koncentrując się głównie na dostosowaniu jej do odpowiedniej wielkości w obliczu malejącego popytu. Obejmuje to renegocjację lub rozwiązanie umów z kilkoma dostawcami zewnętrznymi, a także ograniczenie zakupów surowców. Spółka poniosła także znaczne obciążenia niegotówkowe związane z ulgami podatkowymi, co jeszcze bardziej pogorszyło jej marże zysku.