O nas
Kontakt

Francja, Niemcy i Wielka Brytania wyrażają alarm w związku z przyspieszonym wzbogacaniem broni jądrowej przez Iran

Laura Kowalczyk

Centrifuge machines at the Natanz Uranium Enrichment Facility, Iran.

Francja, Niemcy i Wielka Brytania dołączyły do ​​Stanów Zjednoczonych, potępiając gwałtowny wzrost produkcji wzbogaconego uranu przez Iran w ramach jego programu nuklearnego.

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) wynika, że ​​Iran przyspieszył produkcję 60% wzbogaconego uranu do poziomu dziewięciu kilogramów miesięcznie od końca listopada, w porównaniu z około trzema kilogramami w poprzednich miesiącach od Czerwiec.

W czwartek cztery kraje zachodnie stwierdziły we wspólnym oświadczeniu, że stanowi to „krok wstecz” w stosunku do tego, co wcześniej oznaczało spowolnienie działań nuklearnych Teheranu.

„Potępiamy to działanie, które przyczynia się do niesłabnącej eskalacji irańskiego programu nuklearnego” – stwierdzili, dodając, że produkcja wysoko wzbogaconego uranu przez Iran „nie ma wiarygodnego uzasadnienia cywilnego”.

Uważa się, że uran wzbogacony do 60% jest bliski poziomu broni, przy czym w przypadku urządzeń jądrowych wymagane jest wzbogacenie na poziomie 90%.

Podwyższenie poziomu wzbogacenia z 60% do 90% można osiągnąć poprzez proces techniczny.

Wysiłki dyplomatyczne mające na celu zaradzenie zagrożeniu wojną nuklearną doprowadziły do ​​podpisania przez Iran i wiele mocarstw światowych porozumienia nuklearnego z Iranem w 2015 r. Iran zgodził się nie przekraczać pułapu 3,67% w przypadku wzbogacania w zamian za złagodzenie sankcji.

Jednak porozumienie upadło, gdy były prezydent USA Donald Trump wycofał USA z porozumienia w 2018 r. i ponownie nałożył szereg sankcji na Teheran.

UE rozpoczęła rozmowy w celu przywrócenia porozumienia w 2021 r., ale wojna na Ukrainie, a ostatnio między Izraelem a Hamasem poważnie utrudniły stosunki z Teheranem. Społeczność międzynarodowa obawiała się, że Iran, sojusznik Hamasu, którego politykę zagraniczną kształtuje wieloletnia wrogość wobec Izraela, może zostać wciągnięty w wyniszczający konflikt na Bliskim Wschodzie.

W swoim czwartkowym oświadczeniu cztery kraje zachodnie stwierdziły w odniesieniu do przyspieszenia produkcji uranu: „Decyzje te świadczą o braku dobrej woli Iranu wobec deeskalacji i stanowią lekkomyślne zachowanie w napiętym kontekście regionalnym”.

„Wzywamy Iran do natychmiastowego cofnięcia tych kroków i deeskalacji swojego programu nuklearnego” – dodali. „Pozostajemy zaangażowani w rozwiązanie dyplomatyczne i potwierdzamy naszą determinację, że Iranowi nigdy nie wolno opracować broni nuklearnej”.

Houthi, wspierany przez Iran ruch rebeliantów w Jemenie, również atakują międzynarodowe statki handlowe pływające po Morzu Czerwonym, co oznacza dalszą eskalację napięcia.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych potwierdził na początku tego tygodnia, że ​​kraj ten prowadzi rozmowy ze swoimi sojusznikami z UE na temat potencjalnej misji mającej na celu ochronę statków handlowych.

19 grudnia Stany Zjednoczone rozpoczęły własną wielonarodową misję morską, ale od tego czasu wiele krajów UE zdystansowało się od tego planu, który jest postrzegany jako mogący spowodować eskalację napięć.