O nas
Kontakt

Zacięte walki w południowej Gazie po tym, jak Izrael twierdzi, że zniszczył siedzibę Hamasu

Laura Kowalczyk

IDF tanks in the Gaza Strip

Najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Zacięte walki w Gazie

W sobotę doszło do intensywnych walk pomiędzy siłami izraelskimi a bojownikami Hamasu.

Izrael koncentruje swoją ofensywę wojskową w południowej Strefie Gazy, szczególnie wokół miasta Khan Younis. Ale prowadzi także działalność gdzie indziej.

W Gazie Izraelskie Siły Obronne napisały w X, że „wyeliminowały dziesiątki terrorystów” i że „odbyły się bitwy, w których wyeliminowano kolejnych terrorystów”.

W piątek Ministerstwo Obrony Izraela oświadczyło, że jego żołnierzom udało się zlokalizować i zburzyć kryjówkę należącą do Yahyi Sinwara, przywódcy organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy.

Urzędnik ONZ twierdził, że wojska izraelskie otworzyły ogień do konwoju z pomocą wracającego z północnej Gazy, uszkadzając pojazd.

Przemoc rozprzestrzenia się także na szerszy region.

Według źródeł syryjskich, izraelskie ataki wycelowały w lotnisko w Damaszku i syryjskie obiekty wojskowe pod koniec czwartku i na początku piątku, powodując straty materialne.

Izrael przeprowadził liczne ataki w kontrolowanej przez rząd Syrii, często wycelowany w wspierane przez Iran grupy wspierające prezydenta Bashara Assada, chociaż Izrael rzadko przyznaje się do tych działań.

Republika Południowej Afryki oskarża Izrael o ludobójstwo

Republika Południowej Afryki wszczęła sprawę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, oskarżając Izrael o ludobójstwo na Palestyńczykach w Gazie i żądając natychmiastowego zawieszenia izraelskich operacji wojskowych.

Izrael stanowczo odrzucił te zarzuty, nazywając je „zniesławieniem krwi” i utrzymując, że sprawa nie ma podstawy prawnej ani faktycznej.

Izrael oskarżył także Republikę Południowej Afryki o współpracę z Hamasem, łącząc ją z atakiem transgranicznym, który wywołał trwający konflikt.

Wszczęto inne sprawy sądowe przeciwko stronom zaangażowanym w wojnę izraelskiego Hamasu.

W grudniu grupy praw człowieka pozwały rząd Wielkiej Brytanii do sądu w związku z eksportem broni do Izraela w związku z katastrofalną wojną w Gazie.

Wspierane przez Międzynarodowe Centrum Sprawiedliwości dla Palestyńczyków (ICJP), palestyńską organizację praw człowieka Al-Haq i brytyjską Global Legal Action Network (GLAN) chcą, aby Londyn natychmiast zawiesił lukratywną sprzedaż broni do Izraela, twierdząc, że istnieje „wyraźne ryzyko” są wykorzystywane w zbrodniach wojennych.

Ludność Gazy zdruzgotana kryzysem humanitarnym

Mercy Corps ostrzegał przed głodem i chorobami w Gazie, przypisując kryzys nieustannym walkom i niewystarczającej pomocy humanitarnej.

Organizacja twierdzi, że dostawy pomocy do oblężonej enklawy palestyńskiej są niewystarczające, a pół miliona ludzi stoi w obliczu „katastrofalnego głodu i głodu”.

W międzyczasie UNICEF dostarczył do Gazy co najmniej 600 000 dawek szczepionek, aby zaradzić narastającemu kryzysowi zdrowotnemu.

Brak czystej wody i podstawowych środków medycznych na tym terenie przyczynił się do szerzenia się chorób.

Ponad 16 800 niemowląt nie otrzymało rutynowych szczepionek, a UNICEF wraz z WHO i UNRWA pracują nad podaniem dostarczonych szczepionek.

Izraelscy urzędnicy we współpracy z UNICEF potwierdzili istnienie dziesiątek tysięcy szczepionek na choroby takie jak polio, gruźlica, odra i zapalenie wątroby.