O nas
Kontakt

7 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o księciu Frederiku: przyszłym królu Danii

Laura Kowalczyk

Denmark

Zmieniający się ze zbuntowanego nastolatka w popularnego człowieka rodzinnego, książę koronny Frederik wkrótce zostanie królem Danii po niespodziewanej abdykacji królowej Małgorzaty II.

Gdy królowa Danii Małgorzata II ogłasza historyczną informację o swojej abdykacji po znakomitych 52 latach panowania, oczy wszystkich zwracają się na przyszłego następcę tronu, księcia koronnego Fryderyka, który ma wstąpić na tron.

W swoim noworocznym przemówieniu najdłużej panująca monarchini w Europie ujawniła swój plan przekazania płaszcza królewskiego synowi 14 stycznia, w rocznicę jej własnego dojścia do władzy w wieku 31 lat.

Od urodzenia 26 maja 1968 r. Frederik André Henrik Christian jest następcą duńskiego tronu.

Ale co więcej wiemy o przyszłym królu Danii?

Książę koronny Danii Frederik uczestniczy w ceremonii wręczenia medali w regatach żeglarskich kobiet Laser Radial podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w Brazylii.
Książę koronny Danii Frederik uczestniczy w ceremonii wręczenia medali w regatach żeglarskich kobiet Laser Radial podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w Brazylii.

1) Stosunki królewskie

Książę Frederik jest najstarszym synem królowej Małgorzaty i jej zmarłego w lutym 2018 roku męża urodzonego we Francji, księcia Henrika.

Urodzony w czasie, gdy na duńskim tronie rządził jego dziadek ze strony matki, Fryderyk IX (od którego otrzymał imię), władał duńskim tronem, a jego matrylinearny pradziadek, Gustaw VI Adolf, sprawował tron ​​szwedzki, 55-letni Frederik dzieli się swoim królewskim dziedzictwem z młodszym brat, książę Joachim.

2) Od imprezowego księcia do osiągnięcia akademickiego

W 1995 roku osiągnął kamień milowy, stając się pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który uzyskał tytuł magistra.

Frederik, który na początku lat 90. był uważany za zbuntowanego „księcia partii” lubującego się w szybkich samochodach, zmienił swoją reputację, gdy ukończył Uniwersytet w Aarhus, uzyskując tytuł magistra nauk politycznych, co obejmowało roczny staż na Uniwersytecie Harvarda.

W swoim ostatnim artykule analizował politykę zagraniczną państw bałtyckich, z którą zgłębiał się na własnej skórze podczas wielokrotnych wizyt w regionie.

3) „Pingo” w marynarce wojennej

Frederik ukończył szeroko zakrojone studia wojskowe i szkolenie we wszystkich trzech służbach (marynarce wojennej, armii i siłach powietrznych), w szczególności kończąc szkolenie jako płetwonurek w elitarnych siłach specjalnych marynarki wojennej Frømandskorpset.

To właśnie tutaj zyskał czuły przydomek „Pingo” (Pingwin) po rzekomym incydencie, kiedy jego kombinezon napełnił się wodą i był zmuszony czołgać się jak pingwin.

Książę koronny Frederik w dalszym ciągu odgrywa aktywną rolę w siłach obronnych swojego kraju.

Książę koronny Danii, po lewej, i księżna Mary obserwują wizytę pod Australijskim Pomnikiem Wojennym w Canberze, wtorek, 8 marca 2005 r.
Książę koronny Danii, po lewej, i księżna Mary obserwują wizytę pod Australijskim Pomnikiem Wojennym w Canberze, wtorek, 8 marca 2005 r.

4) Kiedy książę spotyka konsultanta

W 2003 roku królowa Małgorzata wyraziła zgodę na jego małżeństwo z Mary Elizabeth Donaldson, australijską konsultantką ds. marketingu, którą poznał podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku.

Królewski ślub odbył się 14 maja 2004 r. w katedrze w Kopenhadze i był to początek rodziny, która powiększyła się do czwórki dzieci: Christiana (ur. 15 października 2005 r.), Isabelli (ur. 21 kwietnia 2007 r.) oraz bliźniaków Vincenta i Josephine (ur. 8 stycznia 2011).

Jednak w 2023 roku tabloidy donosiły o romansie Frederika z meksykańską socjalistką Genovevą Casanovą.

Zdjęcia, na których oboje spędzają razem wieczór w Madrycie, podsyciły kontrowersje, co skłoniło Casanovę do wydania oświadczenia, w którym zaprzecza jakiemukolwiek romantycznemu zaangażowaniu i odrzuca plotki jako „złośliwe”.

Dwór królewski powstrzymał się od komentarza w tej sprawie.

5) Monarcha maratoński

Zapalony biegacz, książę Frederik, ukończył maratony w Kopenhadze, Nowym Jorku i Paryżu.

Warto zauważyć, że został pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który ukończył Ironman w 2013 roku.

Z okazji swoich 50. urodzin, które przypadały 21 maja 2018 r., zorganizował „Royal Run” – publiczną imprezę biegową obejmującą pięć największych miast Danii.

Wydarzenie, które w pierwszym roku wzięło w nim udział ponad 70 000 uczestników, w tym Frederik i jego rodzina, odniosło sukces wśród duńskiej publiczności i obecnie odbywa się co roku.

Książę koronny Danii Frederik na zdjęciu z sportowcem Martinem Mullerem podczas 13. dnia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi, 20 lutego 2014 r.
Książę koronny Danii Frederik na zdjęciu z sportowcem Martinem Mullerem podczas 13. dnia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi, 20 lutego 2014 r.

6) Fryderyk nieustraszony

Książę Frederik jest znany z żądnego przygód ducha, czego dowodem jest jego udział w kilku wyprawach, w tym jednej do Mongolii w 1986 r. i „Wyprawie Syriusz 2000” na Grenlandię jako fotograf filmowy.

Oprócz wypraw Frederik uprawia narciarstwo biegowe, a nawet brał udział w Vasaloppet, największych na świecie zawodach w narciarstwie biegowym, w towarzystwie norweskiego księcia koronnego Haakona.

7) Działacz ekologiczny

Frederik żywo interesuje się zmianami klimatycznymi i zrównoważonym rozwojem, dlatego aktywnie angażuje się w wyprawy, fora i wydarzenia ekologiczne.

To zaangażowanie jest zgodne z nastrojami jego matki, która swoje ostatnie przemówienie sylwestrowe poświęciła podkreśleniu pilności zajęcia się zmianami klimatycznymi.

„Musimy zająć się zmianami klimatycznymi. Konsekwencje są nie tylko w przyszłości. Już występują i są ekstremalne. Większość mieszkańców Danii jest tego w pełni świadoma, nawet jeśli niektórym z nas trudno było w pełni zdać sobie z tego sprawę Musimy teraz znaleźć nadzieję i determinację, aby coś zrobić” – powiedziała.