O nas
Kontakt

Francja wprowadza obowiązkowe kompostowanie. Oto, jak pomoże to w ograniczeniu emisji

Laura Kowalczyk

Food waste separation is now mandatory for French households.

Nowe przepisy dotyczące „kompostu obowiązkowego” weszły w życie 1 stycznia 2024 r. Oto, czego dotyczą.

Od 1 stycznia 2024 r. recykling odpadów organicznych jest we Francji obowiązkowy na mocy nowych przepisów dotyczących „obowiązkowego kompostowania”.

Przy wsparciu rządowego Zielonego Funduszu gminy muszą zapewnić mieszkańcom możliwości sortowania bioodpadów, w tym resztek jedzenia, obierek warzywnych, przeterminowanej żywności i odpadów ogrodowych.

Gospodarstwa domowe i firmy mają obowiązek wyrzucać materię organiczną do specjalnego małego pojemnika przeznaczonego do zbiórki domowej lub do miejskiego punktu zbiórki. Wcześniej do segregacji obowiązani byli jedynie ci, którzy wytwarzali ponad pięć ton odpadów organicznych rocznie.

Odpady zostaną następnie przetworzone na biogaz lub kompost, który zastąpi nawozy chemiczne. Alternatywnie można go kompostować w domu.

Obecnie na władzach lokalnych spoczywa obowiązek zapewnienia gospodarstwom domowym łatwego sposobu kompostowania lub segregacji odpadów organicznych.

Dopóki udogodnienia będą wdrażane, nie będą nakładane kary za ich nieprzestrzeganie. Nie wiadomo jeszcze, czy w przyszłości zostaną wprowadzone bardziej rygorystyczne zasady.

Jedna trzecia odpadów z gospodarstw domowych to bioodpady

Odpady organiczne z żywności i ogrodów stanowią prawie jedną trzecią odpadów z gospodarstw domowych. Po zmieszaniu z innymi śmieciami zazwyczaj trafia na wysypiska śmieci lub do spalarni, gdzie wytwarzają zatrzymujące ciepło gazy cieplarniane, takie jak metan i CO2.

Według Komisji Europejskiej marnowanie żywności odpowiada za około 16 procent całkowitych emisji z systemu żywnościowego UE. Według ONZ straty i marnotrawstwo żywności na całym świecie generują rocznie około 8 procent wszystkich emisji powodowanych przez człowieka.

Może również zanieczyścić opakowania przeznaczone do recyklingu, takie jak papier, plastik i szkło.

Według organizacji pozarządowej Zero Waste Europe w 2018 r. zebrano jedynie 34% całkowitej bioodpadów w UE, co oznacza, że ​​do wyrzucenia pozostało 40 milionów ton potencjalnych składników odżywczych z gleby.

We Francji każdego roku wyrzuca się około 82 kg odpadów nadających się do kompostowania na osobę.

Czy segregacja bioodpadów jest obowiązkowa w innych krajach europejskich?

Zgodnie z unijną dyrektywą ramową w sprawie odpadów w tym roku zachęca się do zbierania bioodpadów, ale nie pozwala to na wyznaczenie obowiązkowych celów.

W wielu krajach europejskich segregacja odpadów organicznych została już wdrożona na poziomie gmin.

Od 2014 r. w Mediolanie we Włoszech realizowany jest program zbiórki odpadów spożywczych z gospodarstw domowych. Na rozpoczęcie programu gospodarstwa domowe otrzymały specjalne kosze i torby nadające się do kompostowania.

W innych krajach podatki lub zakazy spalania bioodpadów zachęcają do stosowania podobnych programów, obejmujących oddzielne pojemniki na śmieci i domowe kompostowanie szeroko rozpowszechnione w Austrii, Holandii i Belgii.

Wielka Brytania ogłosiła plany wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów spożywczych w 2023 r. Jest ona dobrowolna w przypadku gospodarstw domowych w Anglii, ale jest bardziej rygorystycznie egzekwowana w Walii i w przypadku właścicieli firm.

Jak segregować bioodpady

Idealnie byłoby, gdyby wszystkie odpady – w tym materia organiczna – były ograniczone do minimum.

Można to osiągnąć poprzez dokładne planowanie posiłków. Spożywanie, zamrażanie lub konserwowanie żywności przed upływem terminu ważności wraz z wykorzystaniem każdej części składnika również pomaga w ograniczeniu ilości odpadów. Niektóre odpady spożywcze można nawet ponownie wykorzystać jako paszę dla zwierząt.

Wszelkie odpady żywnościowe, których nie można zapisać lub ponownie wykorzystać, należy kompostować lub segregować w celu zbiórki. Należą do nich niezjedzone resztki jedzenia, wypieki, nabiał, skorupki jaj, owoce i warzywa oraz ich skórki, spleśniała żywność, karma dla zwierząt domowych, surowe i gotowane mięso i ryby, kości, fusy z herbaty i kawy.

Do pojemników na bioodpady nie należy wrzucać płynów, produktów nieżywnościowych i opakowań.