O nas
Kontakt

Naukowcy z Argentyny wykorzystują energię jądrową do zwalczania komarów przenoszących choroby

Laura Kowalczyk

Scientists in Argentina are using a new technique to reduce the number of Dengue, Zika, and Chikungunya infections in the population and save lives.

Technikę sterylnych owadów zastosowano w celu powstrzymania szkodników i wektorów chorób, przy czym nie ma to szkodliwego wpływu na szerszy ekosystem.

Naukowcy z Argentyny stosują nową technikę, aby zmniejszyć liczbę zakażeń dengą, Zika i Chikungunya w populacji i ratować życie.

Hodują i sterylizują komary Aedes aegypti, wektora tych chorób, za pomocą promieniowania gamma, a następnie wypuszczają je z powrotem na wolność w celu kopulacji.

Kiedy komary hoduje się w laboratorium, naukowcy oddzielają samce i samice na podstawie wielkości. Następnie samce poddaje się napromienianiu w Centrum Atomowym Ezeiza.

„To napromienianie czyni je bezpłodnymi, ale podaje się im określoną dawkę, aby nie utraciły konkurencyjności. Następnie komary są wypuszczane na dany obszar. Pozostają komarami konkurencyjnymi, które będą kojarzyć się z samicami, a wynik tego krycia nie przyniesie W ten sposób zmniejsza się populacja tego obszaru” – stwierdziła Mariana Malter Terrada z Argentyńskiej Państwowej Komisji Energii Atomowej.

Zespół odpowiedzialny za projekt zwalczania Aedes twierdzi, że technika sterylnego owada jest jak kontrola urodzeń dla owadów.

„Te bezpłodne samce konkurują z dzikimi samcami o kojarzenie się z dzikimi samicami, a wynik tego krycia jest nieopłacalny. W ten sposób z każdym uwolnieniem populacja na docelowym obszarze maleje” – powiedział Malter Terrada.

Według Ministerstwa Zdrowia Argentyna została szczególnie dotknięta chorobami przenoszonymi przez komary – w 2023 r. zginęło 68 osób, a liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 130 000.

Nie ma potrzeby stosowania pestycydów

Technika sterylnych owadów – wprowadzona po raz pierwszy przez amerykańskiego entomologa Edwarda F. Kniplinga w latach pięćdziesiątych XX wieku, była stosowana do powstrzymywania, zapobiegania, a nawet lokalnego zwalczania populacji szkodników i wektorów chorób.

Nie wymaga tradycyjnego opryskiwania pestycydami, co eliminuje narażenie ludzi i zwierząt na toksyny, które mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Zdaniem ekspertów działa on konkretnie na wektor i nie wpływa szkodliwie na szerszy ekosystem.

Projekt dotyczący komarów Aedes aegypti rozpoczął się wraz z epidemią wirusa Zika w 2016 r.

„To wzbudziło wszelki niepokój ze względu na znaczenie tej choroby, ponieważ zaobserwowano, że kobiety w ciąży zarażone tą chorobą mogą mieć dzieci z wadami rozwojowymi” – stwierdziła Malter.

„To, w połączeniu z rozprzestrzenianiem się Aedes i jego znaczeniem jako wektora różnych chorób, takich jak wirusy Zika i Chikungunya, nie tylko w Argentynie, ale na całym świecie”.

Ponieważ rozmnażanie się zakażonych komarów wzrasta wraz z gwałtownie rosnącą temperaturą i wilgotnością, naukowcy wzmagają obecnie wysiłki w zakresie sterylizacji.

Urzędnicy ds. zdrowia w Argentynie przygotowują się obecnie na kolejną poważną falę dengi, która ma nastąpić między styczniem a kwietniem 2024 r.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.