O nas
Kontakt

Kosowo świętuje długo oczekiwane przystąpienie do strefy Schengen

Laura Kowalczyk

Kosovars apply for a Schengen visa in Kosovo

Kraj Bałkanów Zachodnich jako ostatni w regionie uzyskał dostęp do bezpłatnych podróży po Unii Europejskiej.

Kosowianie świętują w tym tygodniu po zniesieniu po raz pierwszy w historii tego małego kraju wiz do europejskiej strefy Schengen na otwartych granicach.

Wcześniej Kosowo było jedynym krajem w regionie Bałkanów Zachodnich, którego obywatele nadal potrzebowali wiz, aby podróżować do krajów Unii Europejskiej.

Oprócz setek Kosowian, którzy weszli na pokład samolotów z lotniska w Prisztinie w ramach ruchu bezwizowego, znajdowała się grupa 50 osób, które wygrały na loterii państwowej – opłaconej przez rząd – podróżujące, aby uczcić zmianę, która według wielu osób trwała zbyt długo.

Premier Kosowa Albin Kurti z radością powitał nowy system bezwizowy, mówiąc prasie: „Czekaliśmy zbyt długo, to była długa niesprawiedliwość, ale w końcu się udało”.

Strefa Schengen umożliwia około 400 milionom ludzi swobodne podróżowanie między krajami członkowskimi UE, bez konieczności przechodzenia kontroli granicznych.

Surowe wymagania szeregu państw członkowskich UE oraz spory wewnętrzne opóźniły proces w sprawie Kosowa o wiele lat.

Już w 2018 roku UE stwierdziła, że ​​Kosowo spełniło wszystkie wymogi umożliwiające zniesienie ruchu wizowego, ale zarówno Francja, jak i Holandia zgłosiły zastrzeżenia do tej decyzji, obawiając się nowej fali migracji.

Kosowo jest wolnym krajem od czasu ogłoszenia niepodległości od Serbii w 2008 r., ale nie zostało jeszcze członkiem ONZ ze względu na sprzeciw Serbii, a także Rosji i Chin.

Państwowość Kosowa uznaje ponad 110 krajów, ale do tego tygodnia 1,8 miliona obywateli mogło podróżować do mniej niż 20 państw bez wiz.

Kosowo jest powszechnie znane jako jeden z najbiedniejszych krajów w Europie. Wiele osób postrzega nowe zniesienie wiz jako szansę na znalezienie pracy w innym miejscu na kontynencie.

Rząd zwrócił się jednak do obywateli, aby nie nadużywali przepisów Schengen. Stanowią, że ludzie mogą przebywać w strefie przez 90 ze 180 dni w celach turystycznych, ale nie mogą podejmować żadnej pracy zarobkowej.