O nas
Kontakt

Plany zielonej transmisji Azerbejdżanu w centrum uwagi COP

Laura Kowalczyk

Greenery at the Azerbaijan COP 28 stand

Według ministra gospodarki Mikayila Jabbarowa zrównoważenie środowiskowe będzie głównym elementem strategii rozwoju Azerbejdżanu.

Przemawiając na COP28 w Dubaju na początku tego miesiąca, Jabbarov podkreślił globalne wyzwania, jakie stwarzają zmiany klimatyczne i powtórzył zaangażowanie swojego kraju w zieloną transformację.

„Dzisiaj świat stoi przed wyzwaniami związanymi z realizacją priorytetów określonych w międzynarodowej inicjatywie dotyczącej zmian klimatycznych” – stwierdził.

„Zaangażowanie (Azerbejdżanu) we wspieranie zmian transformacyjnych odzwierciedla zaangażowanie w przekształcanie gospodarki narodowej ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju, wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu i czystej energii”.

Na tegorocznym szczycie ogłoszono, że Azerbejdżan będzie gospodarzem COP29, zobowiązując się do zapewnienia wszystkim bardziej zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości.

Prezydent Republiki Azerbejdżanu Ilham Alijew nazwał tę decyzję „znaczącym kamieniem milowym”, podkreślającym globalne zaufanie do silnej pozycji kraju.

„Nie mam wątpliwości, że z największą doskonałością zorganizujemy międzynarodową konferencję COP29, co będzie oznaczać kolejny znaczący triumf naszego narodu i jego obywateli” – powiedział prezydent Alijew.

„Główne punkty naszej obecnej polityki energetycznej skupiają się wokół rozwoju zielonej energii i ułatwienia jej transportu na rynki światowe.

„To zobowiązanie odzwierciedla namacalną rzeczywistość, a społeczność międzynarodowa po raz kolejny będzie świadkiem naszego niezachwianego zaangażowania w rozwój zielonej energii”.

Od czasu przyjęcia inicjatyw globalnych Azerbejdżan wykazał ogromną poprawę w pracach na rzecz Agendy 2030.

Do 2026 roku odnawialne źródła energii będą stanowić 24 procent zainstalowanej mocy wytwarzania energii elektrycznej w Azerbejdżanie, przy bardziej ambitnym celu na poziomie 30 procent do 2030 roku.

Do 2050 roku kraj ma nadzieję osiągnąć redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc.

Obecnie w Azerbejdżanie trwają zakrojone na szeroką skalę projekty związane z produkcją i eksportem energii odnawialnej, obejmujące budowę linii przesyłowych z elektrowni wiatrowych, a także projekt utworzenia korytarza zielonej energii łączącego Morze Kaspijskie z Europą poprzez Kabel podmorski Morza Czarnego.

W ubiegłym roku Azerbejdżan był także jednym z czterech krajów, które nawiązały współpracę międzynarodową w dziedzinie zielonej energii.

Umowa o partnerstwie strategicznym w zakresie rozwoju i przesyłu zielonej energii pomiędzy rządami Republiki Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier została podpisana w Bukareszcie 17 grudnia 2022 r. przez Prezydenta Republiki Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, Premiera Republiki Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Rumunia Nicolae Ciucă, premier Gruzji Irakli Garibashvili i premier Węgier Viktor Orban.

Ulotka
Ulotka

COP28: Trwałe dziedzictwo

Za pośrednictwem swojego pawilonu na COP28 Azerbejdżan zaprezentował swoją strategię dotyczącą przyszłych inicjatyw środowiskowych, w tym wysiłków na rzecz osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla oraz współpracy dwustronnej i wielostronnej.

Pod hasłem „Pionierskie rozwiązania w zakresie odporności klimatycznej” pawilon został podzielony na strefy, które podkreślały cele Azerbejdżanu w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jedna z takich stref wyjaśniała zaangażowanie Azerbejdżanu w zwiększanie udziału energii odnawialnej, wykazując głębokie zaangażowanie w przechodzenie na czyste źródła energii.

Kolejnym kluczowym tematem była redukcja emisji gazów cieplarnianych, co ilustruje cel redukcji o 40% i jest zgodne z globalnymi wysiłkami na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

Ostatnia instalacja dotyczyła skupienia się Azerbejdżanu na utworzeniu strefy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla na terytoriach Karabachu, demonstrując determinację na rzecz zrównoważonej odbudowy.

W latach 2021-2023 w Karabachu i wschodnim Zangezur wybudowano elektrownie wodne o mocy 170 MW.

Oczekuje się, że do końca 2024 r. elektrownie będą wytwarzać 270 megawatów energii elektrycznej, a całkowita moc wzrośnie do 500 megawatów w nadchodzących latach po dodaniu elektrowni wodnych.

Stanowisko Azerbejdżanu na COP28
Stanowisko Azerbejdżanu na COP28

Patrząc w przyszłość

Starania Azerbejdżanu o organizację COP29 stały się możliwe po wycofaniu się Armenii z własnej kandydatury, co znacząco złagodziło napięcia geopolityczne.

Od tego czasu wspólne oświadczenie Azerbejdżanu i Armenii zostało podkreślone jako ważny środek budowy zaufania i krok w kierunku negocjacji pokojowych.

„Na znak dobrego gestu Republika Armenii popiera kandydaturę Republiki Azerbejdżanu do zorganizowania 29. sesji Konferencji Stron (COP29) Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, wycofując swoją kandydaturę” – dodał. oświadczenie przeczytane.

„Republika Armenii i Republika Azerbejdżanu mają nadzieję, że inne kraje Grupy Wschodnioeuropejskiej również poprą starania Azerbejdżanu o przyjęcie go. Na znak dobrego gestu Republika Azerbejdżanu popiera kandydaturę Ormian na członka Biura COP Grupy Europy Wschodniej.”