O nas
Kontakt

Królowa Danii po raz ostatni pojawia się publicznie, zanim ustąpi w drodze rzadkiej abdykacji

Laura Kowalczyk

Denmark

Królowa Małgorzata, obecnie najdłużej panujący monarcha w Europie, zasiada na duńskim tronie od 52 lat.

Najdłużej panująca monarchini w Europie, królowa Małgorzata, przejechała w czwartek przez stolicę Danii złoconym powozem zaprzężonym w konie, kończąc ostatnie obchody Nowego Roku przed abdykacją pod koniec miesiąca.

Oczekuje się, że będzie to jej ostatnie publiczne wystąpienie przed ustąpieniem.

Tysiące osób stawiło czoła mroźnym temperaturom w Kopenhadze, silnemu wiatrowi, śniegowi i deszczowi ze śniegiem, aby kibicować popularnej królowej na trasie.

Ustąpi ze stanowiska 14 stycznia po 52 latach na tronie.

83-letnia monarchini przekaże tron ​​swojemu najstarszemu synowi, księciu koronnemu Fryderykowi. To pierwsza taka rezygnacja w najstarszej monarchii rządzącej w Europie od prawie 900 lat.

Margrethe jechała złotym powozem zaprzężonym w sześć białych koni, używanym podczas przejazdów monarchy z rezydencji królewskiej w pałacu Amalienborg do pałacu Christiansborg podczas tradycyjnych obchodów Nowego Roku, między innymi z udziałem oficerów Sił Zbrojnych.

W zamkniętym XIX-wiecznym powozie pokrytym 24-karatowym złotem i zwieńczonym czterema złoconymi koronami na dachu monarcha miał na sobie futro i białe rękawiczki. Eskortowali go członkowie Pułku Huzarów w niebieskich mundurach i czerwonych kurtkach.

Na początku tygodnia królowa Małgorzata zorganizowała szereg wydarzeń, aby powitać duński rząd, parlament, najwyższych urzędników cywilnych i wojskowych oraz zagranicznych dyplomatów.

Pałac Christiansborg, w którym odbywają się oficjalne wydarzenia królewskie, w tym uroczyste bankiety i publiczne audiencje, jest także siedzibą duńskiego parlamentu, biura premiera i duńskiego sądu najwyższego. Znajduje się nieco ponad pół mili od Amalienborg.

Królowa podpisze swoją formalną abdykację 14 stycznia podczas rady stanu – spotkania z rządem duńskim – czyniąc 55-letniego Frederika i jego urodzoną w Australii żonę Marię (51 l.) królem i królową Danii.

Duński książę koronny Frederik i duńska księżna koronna Mary przybywają, aby powitać korpus dyplomatyczny z okazji Nowego Roku w pałacu Christiansborg w Kopenhadze w Danii
Duński książę koronny Frederik i duńska księżna koronna Mary przybywają, aby powitać korpus dyplomatyczny z okazji Nowego Roku w pałacu Christiansborg w Kopenhadze w Danii

Chociaż monarchowie w kilku krajach europejskich abdykowali, aby umożliwić przejęcie władzy młodszym członkom rodziny królewskiej, w Danii nie ma takiej tradycji.

Margrethe przez lata upierała się, że nie podda się.

Jednak jej stan zdrowia to zmienił.

W swoim dorocznym noworocznym przemówieniu telewizyjnym wygłoszonym 31 grudnia Margrethe powiedziała, że ​​operacja kręgosłupa na początku 2023 r. skłoniła ją do „myślenia o przyszłości” i tego, kiedy przekazać synowi obowiązki związane z koroną.

„Zdecydowałam, że teraz jest właściwy moment” – powiedziała.

Kiedy wstąpiła na tron ​​w 1972 roku po swoim zmarłym ojcu, królu Fryderyku IX, jedynie 42% Duńczyków popierało monarchię. Była bardzo popularna; najnowsze badanie pokazuje, że 84% Duńczyków opowiada się za tym w dużym lub pewnym stopniu.