O nas
Kontakt

„Megadekret” Milei dotyczący reform rynku pracy zablokowany przez sąd najwyższy w Argentynie

Laura Kowalczyk

FILE- Argentina

Sąd Najwyższy w Argentynie zawiesił pakiet reform rynku pracy obejmujący ponad 300 środków, ogłoszony przez nowego prezydenta kraju, Javiera Milei.

W środę prezydent Javier Milei stanął w obliczu ciosu sądowego w sądzie, kiedy trzech sędziów zawiesiło zmiany w przepisach pracy, które niedawno wprowadził w ramach planu mającego na celu deregulację borykającej się z trudnościami gospodarki Argentyny.

Batalia prawna została wszczęta przez Powszechną Konfederację Pracy, główne ugrupowanie związkowe, która podniosła, że ​​zapowiadane zmiany naruszają prawa pracownicze.

W grudniu dekret Milei obejmował ponad 300 rozporządzeń, m.in. wydłużenie okresu próbnego w pracy z trzech do ośmiu miesięcy, obniżenie odpraw czy dopuszczenie możliwości zwalniania pracowników biorących udział w blokadach podczas niektórych protestów.

Sędzia Alejandro Sudera, członek panelu sędziowskiego, argumentował, że administracja przekroczyła swoje uprawnienia, wydając jednostronne dekrety o zmianach w zakresie zatrudnienia bez wcześniejszej dyskusji i zgody Kongresu.

Rząd Milei zapowiedział odwołanie się od wyroku sądu.

Konfederacja związkowa pochwaliła orzeczenie, określając je jako zatrzymanie regresywnych i antypracowniczych reform rynku pracy.

Krytycy, w tym działacze związkowi, kwestionowali zdolność Milei do wdrożenia takich środków za pomocą dekretów nadzwyczajnych w celu ominięcia zgody legislacyjnej.

Samozwańczy anarchokapitalista i libertariański ekonomista objął urząd 10 grudnia, wyrażając wolę przekształcenia gospodarki Argentyny poprzez złagodzenie przepisów rządowych i zezwolenie na prywatyzację państwowego przemysłu.

Inicjatywy te wywołały protesty w Buenos Aires, stolicy Argentyny. Od chwili objęcia urzędu Milei zdewaluował krajową walutę o 50 proc., zmniejszył dotacje do transportu i energii oraz zadeklarował, że kontrakty dla ponad 5 tys. pracowników państwowych zatrudnionych przed kadencją nie zostaną przedłużone.

Milei twierdzi, że chce przekształcić gospodarkę Argentyny i zmniejszyć wielkość państwa, aby zwalczyć rosnące ubóstwo i zapobiec oczekiwanej rocznej stopie inflacji na poziomie 200% do końca roku.