O nas
Kontakt

Kontrowersyjne plany przebudowy Notre-Dame wspierane przez Macrona wywołują ostrą reakcję w Internecie

Laura Kowalczyk

French President Emmanuel Macron stands by a stained glass at the reconstruction site of the Notre-Dame de Paris cathedral on April 15, 2021.

Petycja, która zebrała tysiące podpisów, kwestionuje renowację wspieraną przez Macrona, który proponuje włączenie współczesnego projektu do historycznej katedry Notre-Dame.

Plany Emmanuela Macrona dotyczące modernizacji okien wiekowej kaplicy Notre-Dame Cathederal, stworzonej przez architekta Eugène Viollet-le-Duc w 1859 roku, przy użyciu współczesnych dzieł witraży, wywołały ostrą krytykę w całej Francji.

Chociaż oryginalne okna przetrwały dramatyczny pożar w 2019 r., który spustoszył dach kościoła i słynną iglicę, prezydent Francji ogłosił podczas wizyty w XIII-wiecznej katedrze w zeszłym miesiącu swoją propozycję przeniesienia ich do nowego muzeum poświęconego restauracji Notre-Dame.

Zaproponował także zaproszenie współczesnych francuskich artystów do składania projektów nowych okien w sześciu z siedmiu kaplic położonych wzdłuż południowej nawy kościoła.

Internetowa opozycja

Katedra Notre Dame de Paris na szczycie iglicy, 8 grudnia 2023 r. w Paryżu.
Katedra Notre Dame de Paris na szczycie iglicy, 8 grudnia 2023 r. w Paryżu.

Ponad 125 000 osób wyraziło swój sprzeciw wobec planów za pośrednictwem internetowej petycji, która pojawiła się zaledwie dwa dni po ogłoszeniu Macrona.

„Jak uzasadnić renowację witraży, które przetrwały katastrofę, a następnie natychmiastowe ich usunięcie? Który udzielił głowie państwa mandatu przebudowy katedry, która nie należy do niego, ale do wszystkich” – podkreśla list opublikowany przez La Tribune de l’Art.

Kontynuuje: „Emmanuel Macron chce umieścić piętno XXI wieku na Notre-Dame de Paris. Trochę skromności byłoby najlepsze. Nie będziemy na tyle okrutni, aby przypominać wam, że ten znak już istnieje: ogień”.

Didier Rykner, twórca petycji i redaktor La Tribune de l’Art, zasugerował, że bardziej stosownym współczesnym hołdem byłoby zamówienie nowych okien w północnej wieży katedry, gdzie zniszczenia spowodowane pożarem były znacznie poważniejsze.

Ponowne otwarcie katedry zaplanowano na 8 grudnia 2024 r., a drobne prace remontowe będą trwać do 2028 r.