O nas
Kontakt

Przywódcy UE składają ostatni hołd Jacques’owi Delorsowi

Laura Kowalczyk

French President Emmanuel Macron honors the coffin of late French politician and former European Commission President Jacques Delors in the courtyard of the Hotel des Invalide

Europejscy przywódcy dołączyli do prezydenta Francji Emmanuela Macrona i złożyli ostatni hołd wybitnej postaci europejskiej polityki.

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył w piątek uroczysty hołd Jacques’owi Delorsowi w Paryżu podczas pogrzebu państwowego, stwierdzając, że legendarny były przewodniczący Komisji Europejskiej „pogodził Europę ze swoją przyszłością”.

Delors, wieloletni gracz francuskiej lewicy, odegrał kluczową rolę w tworzeniu jednolitego rynku, euro i rozwoju UE do formy, jaką przyjmuje dzisiaj. Zmarł 27 grudnia w swoim domu w Paryżu w wieku 98 lat.

„Jacques Delors nigdy nie był zmęczony odkrywaniem, poszukiwaniem alternatyw i budowaniem mostów, zawsze pracując nad niezmiennym horyzontem, który był dla niego najważniejszy: godnością ludzką” – powiedział prezydent Macron podczas przemówienia. „Jego droga nie została przerwana; przekazał nam pałeczkę”.

Wśród urzędników obecnych na pogrzebie znaleźli się przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Obecni byli także premier Belgii Alexander De Croo, premier Holandii Mark Rutte i premier Węgier Viktor Orban.

Po przemówieniu prezydenta Macrona nastąpiła minuta ciszy. Następnie orkiestra Gwardii Republikańskiej odegrała hymn europejski „Odę do radości”.

Gigant w polityce europejskiej

Delors urodził się 20 lipca 1925 roku w Paryżu w rodzinie katolickiej. Francuski socjalista i wielbiciel lewicowego polityka Pierre’a Mendesa France’a. W 1974 roku w wieku 49 lat wstąpił do Francuskiej Partii Socjalistycznej w nadziei, że „będzie przydatny”.

Delors sprawował przewodnictwo w Komisji Europejskiej przez trzy kadencje w latach 1985–1995, co było najdłuższą jak dotąd kadencją.

Wierzący w powojenną integrację Delors był siłą napędową utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej, rozszerzenia granic UE i podpisania układów z Schengen. Odpowiadał także za uruchomienie programu wymiany studentów Erasmus i reformę Wspólnej Polityki Rolnej.