Telewizja Republika wpadła w panikę po tym, jak komentatorzy stacji stwierdzili, że „migranci powinni być wysyłani do Auschwitz lub napiętnowani”.
Prokuratorzy w Polsce prowadzą dochodzenie po uwłaczających komentarzach wygłoszonych w prawicowej stacji telewizyjnej, że migranci powinni być wysyłani do Auschwitz albo powinni być tatuowani lub chipowani jak psy, a niektóre firmy wycofały reklamy z nadawcy.
Uwagi te wypowiadali w zeszłym tygodniu goście TV Republika, prywatnej stacji, której rola jako platformy poglądów konserwatywnych wzrosła po utracie kontroli przez narodową partię konserwatywną Prawo i Sprawiedliwość nad polskim rządem i mediami publicznymi.
W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy Prawo i Sprawiedliwość przekształciło finansowaną przez podatników telewizję państwową w platformę programową, która przedstawiała migrację na dużą skalę do Europy jako egzystencjalne zagrożenie.
W mediach państwowych pojawiały się teorie spiskowe, takie jak twierdzenie, że liberalne elity chciały zmuszać ludzi do jedzenia robaków, a także treści antysemickie i homofobiczne oraz ataki na przeciwników partii, w tym na nowego premiera Donalda Tuska.
Rozpowszechnianie mowy nienawiści jest przestępstwem w świetle polskiego prawa.
Podczas gdy publiczne stacje telewizyjne były chronione przed presjami rynkowymi i prawnymi za poprzedniego rządu, TV Republika musi teraz mierzyć się z obydwoma.
IKEA oświadczyła, że wycofuje reklamy ze stacji, co skłoniło niektórych konserwatywnych polityków do nawoływania ludzi do bojkotu szwedzkiego giganta artykułów gospodarstwa domowego. Inne firmy, w tym Carrefour i MasterCard, oświadczyły później, że również wycofują swoje reklamy.
Kontrowersyjne oświadczenia na antenie wygłoszono w związku z próbami modernizacji swojego przestarzałego systemu azylowego, w tym poprzez plan relokacji migrantów, którzy przybyli nielegalnie w ostatnich latach.
Jan Pietrzak, satyryk i aktor, powiedział w TV Republika, że w odpowiedzi na ten pomysł rzucił „okrutny żart”.
„Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, Majdanku, Treblince, Stutthofie” – powiedział Pietrzak, odnosząc się do obozów koncentracyjnych i zagłady, które hitlerowskie siły niemieckie działały na terenie okupowanej Polski podczas II wojny światowej.
Trzy dni później Marek Król, były redaktor tygodnika „Wprost”, powiedział, że migrantom można zaczipować jak psom, odnosząc się do mikroczipów, które mogą pomóc w ponownym łączeniu zagubionych zwierząt z ich właścicielami, ale taniej byłoby tatuować im numery lewe ramiona.
Od tego czasu Pietrzak pojawił się z powietrza. Dyrektor programowy TV Republika, Michał Rachoń, powiedział, że stacja głęboko nie zgadza się z oświadczeniem Króla, ale nie posunęła się tak daleko, że stwierdziła, że ma on zakaz nadawania na antenie.
Zamiast tego Rachoń stwierdził, że stacja „jest domem wolności słowa, ale także miejscem szacunku dla każdego człowieka”.
Prawicowy poseł Marek Jakubiak także porównał imigrantów do „niepotrzebnych odpadów”. W takim wypadku Rachoń, będący gospodarzem, prosił go, aby unikał „paskudnych porównań”.
Donald Tusk zdecydowanie potępił niedawne wybuchy ksenofobii, twierdząc, że wynikają one z wieloletniego nagradzania takich ludzi i ich pomysłów przez poprzedni rząd i obecnego prezydenta Andrzeja Dudę.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau potępiło „niemoralne wypowiedzi polityczne dotyczące uchodźców”.
„To przekroczyło granice tego, co jest dopuszczalne w cywilizowanym świecie” – stwierdził reżyser Piotr Cywiński.
Rafał Pankowski, szef stowarzyszenia antyrasistowskiego Nigdy Więcej, powiedział, że jest zszokowany komentarzami, ale pocieszony przez obrzydzenie wyrażane w mediach społecznościowych i wycofywanie się firm z reklam.
„Doszło do tego, że społeczeństwo, czyli duża jego część, ma po prostu dość tej mowy nienawiści” – stwierdził Pankowski. „Świadomość i niecierpliwość rosną już od dłuższego czasu”.