O nas
Kontakt

Zwycięzca wyborów w Holandii Geert Wilders odrzuca propozycję zakazu meczetów i Koranu

Laura Kowalczyk

Politician Geert Wilders, 11 September 2023

Zwycięzca skrajnie prawicowych wyborów w Holandii, Geert Wilders, poszedł w poniedziałek na kluczowe ustępstwo wobec potencjalnych partnerów koalicyjnych, ogłaszając, że wycofuje zaproponowane przez siebie w 2018 r. ustawodawstwo wzywające do zakazu meczetów i Koranu.

Do tej decyzji doszło dzień przed planowanym wznowieniem rozmów w sprawie utworzenia kolejnego rządu po listopadowych wyborach.

Porzucenie propozycji może mieć kluczowe znaczenie dla zdobycia zaufania i poparcia trzech kolejnych partii głównego nurtu, które Wilders chce włączyć do koalicji wraz ze swoją Partią Wolności, znaną pod holenderskim akronimem PVV.

Jeden z przywódców tych partii, Pieter Omtzigt z reformistycznej Nowej Umowy Społecznej, wyraził obawy, że część polityki Wildersa narusza holenderską konstytucję, która gwarantuje wolności, w tym wolność wyznania.

Podczas debaty parlamentarnej w zeszłym roku, po zdobyciu przez PVV 37 mandatów w 150-osobowej izbie niższej holenderskiego parlamentu w wyborach powszechnych 22 listopada, Wilders zasygnalizował złagodzenie ostrego antyislamskiego stanowiska swojej partii.

„Czasami będę musiał wycofać propozycje i tak zrobię” – powiedział Wilders podczas debaty. „Pokażę Holandii, legislaturze, partii pana Omtzigta – każdemu, kto chce to usłyszeć – że dostosujemy nasze przepisy do konstytucji i dostosujemy do niej nasze propozycje”.

Wilders ma wznowić we wtorek rozmowy koalicyjne z Omtzigtem i przywódcami dwóch innych partii – centroprawicowej Ludowej Partii na rzecz Wolności i Demokracji ustępującego premiera Marka Rutte oraz Ruchu Obywatelskiego Rolników pod przewodnictwem Caroline van der Plas.

Wśród trzech aktów prawnych wycofanych przez Partię Wolności Wildersa znalazł się taki z 2018 r., który proponuje zakaz „wyrażania islamu”. Tekst projektu ustawy określa islam jako „brutalną, totalitarną ideologię” i proponuje zakazy meczetów, Koranu, szkół islamskich oraz noszenia burek i nikabów. Nikab jest zwykle czarny i zakrywa twarz, ale nie oczy, noszony przez niektóre muzułmanki jako część interpretacji hidżabu.

Wilders nie skomentował od razu decyzji o wycofaniu ustawy, którą jego partia ogłosiła w krótkim oświadczeniu.

Wilders zaproponował parlamentowi te trzy ustawy w latach 2017, 2018 i 2019, ale nigdy nie uzyskały większości w izbie niższej.

Oceniając proponowany zakaz wyrażania islamu, Rada Stanu, niezależny organ nadzorujący oceniający ustawodawstwo, wezwała Wildersa do jego zniesienia.

„Wydział Doradczy doradza inicjatorom porzucenie projektu” – stwierdziła rada w opinii opublikowanej w 2019 r. „Jest on niezgodny z podstawowymi elementami demokratycznego państwa konstytucyjnego; elementy, które inicjatorzy zamierzają chronić.”