O nas
Kontakt

Światowi przywódcy jadą do Davos: czego się spodziewać na Światowym Forum Ekonomicznym 2024

Laura Kowalczyk

Davos (file photo)

W przyszłym tygodniu Davos będzie gościć światowych przywódców na Światowym Forum Ekonomicznym 2024, którego wydarzenie skupi się na odbudowie zaufania. Dyskusje skupią się na bezpieczeństwie globalnym, tworzeniu miejsc pracy, inicjatywach klimatycznych i rozwoju sztucznej inteligencji, a przywódcy będą pracować nad osiągnięciem wspólnych i wpływowych rezolucji.

W sercu Alp spokojne i malownicze szwajcarskie miasto Davos przygotowuje się na przyjęcie zgromadzenia najbardziej wpływowych przywódców politycznych i gospodarczych świata na 54. dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), zaplanowanym na 15–19 stycznia , 2024.

Temat: „Odbudowa zaufania”

Tegoroczne hasło „Odbudowa zaufania” podkreśla potrzebę przywrócenia zaufania w obliczu różnorodnych globalnych wyzwań, w tym konfliktów geopolitycznych, zmian klimatycznych i postępu technologicznego, takiego jak sztuczna inteligencja (AI). Nacisk kładzie się na potrzebę wyjścia poza rozpoznawanie problemów i znalezienie rozwiązań, z naciskiem na przejrzystość, spójność i odpowiedzialność.

Kto bierze udział w WEF 2024?

Oczekuje się, że w Forum weźmie udział ponad 100 rządów, głównych organizacji międzynarodowych i 1000 partnerów korporacyjnych, a także przywódcy społeczeństwa obywatelskiego, eksperci, działacze młodzieżowi, przedsiębiorcy społeczni i media.

Na liście uczestników Davos znajdują się wybitne osobistości, w tym Ajay S. Banga, prezes Grupy Banku Światowego; Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA); Cindy H. McCain, dyrektor wykonawcza Światowego Programu Żywnościowego (WFP); Mohammad Abdulla AlGergawi, Minister Spraw Gabinetowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich; oraz Mirjana Spoljaric Egger, przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

WEF 2024: cztery filary programu

Program WEF 2024 opiera się na czterech zasadniczych tematach:

1. Zapewnienie bezpieczeństwa i współpracy w podzielonym świecie: zajęcie się natychmiastowymi kryzysami, takimi jak trwające konflikty na Bliskim Wschodzie, przy jednoczesnym zajęciu się strukturalnymi siłami fragmentacji.

2. Tworzenie miejsc pracy i wzrostu gospodarczego na nową erę: nowe określenie ram gospodarczych w celu wspierania wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, z naciskiem na podejście skoncentrowane na ludziach w dekadzie potencjalnie niskiego wzrostu.

3. Sztuczna inteligencja siłą napędową gospodarki i społeczeństwa: wykorzystanie sztucznej inteligencji z korzyścią dla społeczeństwa przy jednoczesnym radzeniu sobie z wyzwaniami regulacyjnymi i postępem technologicznym w innych obszarach, takich jak 5/6G i obliczenia kwantowe.

4. Długoterminowa strategia na rzecz klimatu, przyrody i energii: Opracowanie podejścia systemowego na rzecz świata neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i pozytywnie nastawionego do środowiska do 2050 r., równoważąc kompromisy na rzecz konsensusu społecznego.

Sojusz na rzecz zarządzania sztuczną inteligencją

Godną uwagi inicjatywą Forum jest AI Governance Alliance. Celem tego sojuszu, obejmującego głównych graczy technologicznych, takich jak Google, Microsoft, IBM i Meta Platforms, jest odpowiedzialne kształtowanie rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji. Ich zaangażowanie w przejrzyste i włączające systemy sztucznej inteligencji podkreśla potencjał tej technologii i potrzebę zrównoważonego podejścia do innowacji i wpływu społecznego.

Jako społeczeństwo musimy mieć jasność co do obietnic i zagrożeń związanych z generatywną sztuczną inteligencją i współpracować, aby zapewnić, że sztuczna inteligencja zawsze będzie służyć ludzkości. Al Governance Alliance to ważne forum gromadzące poglądy z całego świata, łączące przemysł, rządy i społeczeństwo obywatelskie, aby lepiej określić, w jaki sposób możemy odpowiedzialnie zarządzać Al i robić to w tempie ewolucji technologicznej”, Brad Smith, wiceprezes . i prezes Microsoftu – powiedział.

Koalicja Pierwszych Ruchów

Koalicja First Movers, będąca częścią inicjatyw zintegrowanych z agendą Światowego Forum Ekonomicznego, reprezentuje zbiorowy wysiłek wiodących przedsiębiorstw na rzecz dekarbonizacji sektorów wysokoemisyjnych i rozwijania pojawiających się technologii klimatycznych w celu znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Od momentu powstania, licząca 35 członków założycieli, koalicja znacznie się rozrosła i liczy obecnie ponad 95 członków. Członkowie ci podjęli łącznie 120 zobowiązań, co odzwierciedla rosnący wpływ i zaangażowanie koalicji.

„Wierzę, że Sojusz zmienił swoje cele w ciągu ostatnich pięciu lat. W przeszłości chodziło o zaangażowanie, zrozumienie i oddanie Paryżowi. Teraz naprawdę chodzi o czyny. Chodzi o to, żeby zakasać rękawy i dzielić się między sobą dylematami, ale też rozwiązaniami” – zauważył Jesper Brodin, dyrektor generalny Grupy Ingka (IKEA).

Zapisz datę!

W dniach 15–19 stycznia oczy wszystkich będą zwrócone na pokryte śniegiem szwajcarskie miasto Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego 2024, zjednoczone kluczową misją „Odbudowa zaufania”.

Najbardziej wpływowe umysły świata zjednoczą się, aby stawić czoła palącym globalnym wyzwaniom, takim jak zapewnienie pokoju, walka ze zmianami klimatycznymi i skierowanie rewolucji technologicznej w stronę pozytywnej przyszłości. Nie chodzi tylko o dyskusje; chodzi o wywarcie wymiernego wpływu, przekształcenie pomysłów w ostateczne działania i aktualizację konkretnych rozwiązań.

Bądź na bieżąco z TylkoGliwice, aby uzyskać obszerną relację z tego kluczowego wydarzenia, w tym szczegółowe informacje na temat kluczowych dyskusji, spotkań i ekskluzywnych wywiadów.