Wszystkie najnowsze wydarzenia na temat wojny na Ukrainie.
Ukraina bombarduje region przygraniczny z Rosją
Miasto Biełgorod w zachodniej Rosji zostało zaatakowane późnym wieczorem w poniedziałek, powiedział gubernator regionu graniczącego z Ukrainą.
Trzy osoby zostały ranne, a jedna zginęła od odłamków – napisał na swoim kanale Telegram gubernator regionu Wiaczesław Gładkow, dodając, że wybito okna w niektórych mieszkaniach oraz uszkodzono samochody osobowe i ciężarówki.
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że zestrzelono dziesięć rakiet wystrzelonych przez Ukrainę.
Rosyjska telewizja państwowa wyemitowała materiał filmowy przedstawiający zniszczone domy z wybitymi szybami i samochody trafione ostrzałem.
Gładkow powiedział, że ranni przeszli operację i ich stan jest stabilny.
„Rano przeprowadzimy inspekcje od drzwi do drzwi w dzielnicach uszkodzonych przez odłamki” – oznajmił w oświadczeniu wideo.
Od końca grudnia rosyjskie miasta i wsie stają się przedmiotem coraz większej liczby transgranicznych ataków dronów i rakiet.
Bomby kasetowe to za mało
Kreml po raz kolejny oskarżył Ukrainę o użycie amunicji kasetowej. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjska armia |będzie w dalszym ciągu robić wszystko, aby przede wszystkim zminimalizować to zagrożenie.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział zwiększenie przez Rosję dostaw broni
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał posiedzenie Sztabu Naczelnego Wodza poświęcone zabezpieczeniu linii styku i wzmocnieniu obrony powietrznej.
Z przeglądu brytyjskiego wywiadu obronnego z dnia 9 stycznia wynika, że najnowszy atak na rosyjską infrastrukturę na okupowanym lotnisku Saky i w Sewastopolu na okupowanym Krymie pokazuje, że rosyjska obrona powietrzna nie jest w stanie zapewnić ochrony ważnych miejsc.
Niemniej jednak niedawna eskalacja ataków rakietowych i dronów przez Rosję nadwyręża zasoby obrony powietrznej Ukrainy, powiedział we wtorek urzędnik ukraińskich sił powietrznych, narażając kraj na bezbronność w wojnie, chyba że uda mu się zapewnić dalsze dostawy broni.
Niemcy wzywają do większego europejskiego wsparcia dla Ukrainy
Kanclerz Niemiec Olafa Scholza wezwał państwa Unii Europejskiej do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy.
Scholz przedstawił swoje uwagi w Berlinie po poniedziałkowym spotkaniu z premierem Luksemburga: Luca Friedena.
„Chociaż nasz niemiecki wkład jest ważny, sam nie wystarczy, aby zagwarantować Ukrainie bezpieczeństwo w dłuższej perspektywie. Dlatego wzywam naszych sojuszników w Unii Europejskiej, aby również wzmogli wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy” – powiedział Scholz.
Scholz stwierdził, że dostawy broni na Ukrainę planowane przez większość krajów UE „są zbyt małe”.
„Europa musi pokazać, że stoi blisko Ukrainy, po stronie wolności, prawa międzynarodowego i wartości europejskich” – dodał Scholz.
Scholz wezwał także do poprawy warunków humanitarnych w Strefie Gazy, gdzie trwająca wojna wkroczyła w czwarty miesiąc.