O nas
Kontakt

Nowe badanie pokazuje, że zmiana klimatu może mieć wpływ na masę urodzeniową dzieci

Laura Kowalczyk

Climate change could be impacting babies’ birth weights, a new study has found.

Nowe badanie wykazało, że narażenie na ekstremalne temperatury może mieć wpływ na masę urodzeniową dzieci.

Nowe badanie pokazuje, że zmiana klimatu może mieć wpływ na masę urodzeniową dzieci.

Narażenie na stres związany z zimnem lub upałem, szczególnie w późniejszych stadiach ciąży, może prowadzić do urodzenia się dzieci zbyt dużych lub zbyt małych w stosunku do wieku ciążowego.

Masa urodzeniowa może mieć wpływ na rozwój dziecka i jego szanse na przeżycie. Może również wskazywać na ich podatność na choroby i choroby w wieku dorosłym.

Jak stres związany z zimnem i ciepłem może wpłynąć na masę urodzeniową?

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Curtin School of Population Health w Perth zbadano ponad 385 000 ciąż w Australii Zachodniej w latach 2000–2015.

Wykorzystując uniwersalny wskaźnik klimatu termicznego (UTCI), który opisuje komfort fizjologiczny organizmu ludzkiego w określonych warunkach, zbadano narażenie na stres cieplny lub zimny.

Analizowano narażenie od 12 tygodni przed poczęciem do porodu w celu ustalenia, czy ma ono jakikolwiek wpływ na masę urodzeniową.

W badanej próbie 9,8% dzieci urodziło się za małe, a 9,9% za duże w stosunku do wieku ciążowego.

Naukowcy odkryli, że narażenie na ekstremalny stres związany z zimnem lub upałem podczas ciąży zwiększa ryzyko nieprawidłowej masy urodzeniowej.

Zdaniem naukowców może to wynikać z tego, że narażenie na stres termiczny zwiększa odwodnienie i indukuje stres oksydacyjny oraz ogólnoustrojowe reakcje zapalne, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie płodu.

Kto jest najbardziej narażony na stres związany z upałem i zimnem?

Średnia ekspozycja biotermiczna mieściła się w przedziale od 8,1 do 30°C, co wskazuje na niewielki stres spowodowany zimnem w dolnej części i umiarkowany stres cieplny w górnej części skali UTCI.

U 1 procent osób najbardziej narażonych na działanie górnego lub dolnego krańca tej skali temperatur najprawdopodobniej zaobserwowano zmiany masy urodzeniowej.

Dotyczyło to szczególnie kobiet narażonych na stres temperaturowy w późniejszych stadiach ciąży.

Ryzyko wzrosło w przypadku niektórych grup, w tym osób rasy innej niż biała, urodzeń płci męskiej, ciąż u osób w wieku 35 lat i starszych, osób zamieszkujących obszary wiejskie oraz osób palących w czasie ciąży.

Stanowi to coraz więcej dowodów na zagrożenie, jakie zmiany klimatyczne stanowią dla zdrowia reprodukcyjnego. Nie tylko powoduje częstsze fale upałów i zimna, ale także powoduje choroby przenoszone przez wektory, klęski żywiołowe i niedobory zasobów, a wszystko to ma szkodliwy wpływ na zdrowie.