Najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.
W tunelu Hamasu odkryto ślady zakładników
Izraelskie wojsko poinformowało w środę, że znalazło ślady zakładników w podziemnym tunelu w mieście Khan Younis w Gazie na południu, gdzie nadal trwają walki.
Dziennikarze byli eskortowani przez wojsko do tunelu, ukrytego pod blaszaną chatą na podwórzu mieszkalnym otoczonym ruinami zniszczonych domów i ulic.
W tunelu, który według doniesień był gorący i wilgotny, a którego ściany były wyłożone przewodem elektrycznym, izraelskie wojsko oświadczyło, że znalazło dowody obecności zakładników, w tym ich DNA.
„W tym systemie tuneli przetrzymywano zakładników” – powiedział Daniel Hagari, główny rzecznik izraelskiej armii.
Wojsko nie podało żadnych szczegółów na temat tego, co dokładnie znaleziono w tunelu, ani nie zidentyfikowało żadnego z zakładników, którzy rzekomo tam byli.
Hagari stwierdziła jedynie, że przetrzymywano ich w tunelu w „trudnym stanie”, ale nie powiedziała, czy teraz żyją, czy nie.
Kilku izraelskich zakładników uwolnionych podczas zawieszenia broni w listopadzie oświadczyło, że byli przetrzymywani w tunelach Hamasu.
W Gazie trwają walki
Khan Younis, drugie co do wielkości miasto Gazy, stało się w ostatnich tygodniach centrum izraelskiej wojny przeciwko palestyńskiej grupie bojowników.
W środę izraelskie operacje wojskowe nadal trwały w miastach i miejskich obozach dla uchodźców w środkowej Gazie.
W środę izraelski atak zniszczył dwupiętrowy budynek w centrum miasta Dajr al-Balah, w pobliżu Szpitala Męczenników Al-Aksa.
Według władz szpitala w ataku zginęło co najmniej 20 osób.
W wyniku kolejnego strajku w mieście zginęło sześć osób w karetce, w tym czterech członków załogi, poinformowała grupa pomocy medycznej.
Czołowy amerykański dyplomata zajmuje się powojennymi planami Gazy
Antony Blinken odwiedził Bliski Wschód w poszukiwaniu powojennego planu dla Gazy, który obejmowałby podjęcie konkretnych kroków w kierunku utworzenia państwa palestyńskiego.
W środę sekretarz stanu USA rozmawiał z prezydentem Palestyny Mahmoudem Abbasem na temat zreformowania Autonomii Palestyńskiej rządzącej Gazą po zakończeniu wojny z Hamasem.
Plan Blinkena napotyka jednak przeszkody, nawet jeśli uda mu się przekonać Abbasa i przekonać do tego pomysłu inne kraje arabskie.
Rząd premiera Benjamina Netanjahu zdecydowanie sprzeciwia się utworzeniu państwa palestyńskiego.
Palestyńczycy w Gazie nie uznają legitymacji autokratycznego, wspieranego przez Zachód przywódców palestyńskich wypędzonych z Gazy przez Hamas w 2007 roku.