O nas
Kontakt

Polityka UE. Browarnicy wyrażają sprzeciw wobec zwolnienia winiarzy z przepisów dotyczących przeciwdziałania odpadom

Laura Kowalczyk

Médoc wines from the famous Bordeau region. Brewers say exemptions from mandatory bottle reuse and desposit-return scheme would give vineyards an unfair commercial advantage.

Podczas gdy w UE debatuje się nad przepisami mającymi na celu ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych, producenci piwa twierdzą, że są niesprawiedliwie dyskryminowani, zwalniając winiarzy z celów ponownego wykorzystania i systemów zwrotu kaucji, ale jeden z szefów europejskich stowarzyszeń branży winiarskiej twierdzi, że browarnicy powinni „zajmować się swoimi sprawami”.

Europejscy browarnicy ostrzegli, że wyłączenie wina, a nie piwa, z systemów zwrotu kaucji i celów ponownego wykorzystania jest niesprawiedliwe i potencjalnie nielegalne, ponieważ prawodawcy rozpoczynają ostateczne rozmowy na temat nowego prawa, które ma odwrócić rosnącą falę odpadów opakowaniowych w UE.

Ministrowie środowiska uzgodnili mandat negocjacyjny Rady UE w sprawie proponowanego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) przed Świętami Bożego Narodzenia, torując drogę do rychłych rozmów politycznych z Parlamentem Europejskim, które już toczą się na poziomie technicznym.

„Nasze stanowisko jest jasne” – napisało stowarzyszenie branżowe Brewers of Europe do eurodeputowanych i negocjatorów rządowych (10 stycznia). „Jeśli cele i obowiązkowe wymagania PPWR mają zastosowanie do piwa, istnieje prawny obowiązek, aby miały one zastosowanie do wszystkich kategorii napojów alkoholowych.”

Szczyt ministerialny, który odbył się 18 grudnia, umożliwił producentom wina zwolnienie z wymogu, zgodnie z którym do końca dekady 10% produktów musi być dostarczanych w pojemnikach wielokrotnego użytku w systemie umożliwiającym ponowne użycie lub napełnienie, a w 2040 r. odsetek ten wzrośnie do 40%. miałoby również zastosowanie do wymogu, również popieranego przez Parlament Europejski, zgodnie z którym wino powinno być wyłączone z systemów zwrotu kaucji, które zgodnie z wnioskiem powinny zostać wprowadzone do 2029 r.

Zarówno ministrowie Czech, jak i Belgii na szczycie 18 grudnia natychmiast wyrazili zastrzeżenia dotyczące nierównego traktowania browarów, ale zgodzili się. Belgia, która obecnie przewodniczy rotacyjnej prezydencji Rady UE i dlatego jest co do zasady neutralna w negocjacjach międzyrządowych, ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia z parlamentem na początku marca.

Ignacio Sánchez Recarte, sekretarz generalny stowarzyszenia branżowego Comité Européen des Entreprises Vins reprezentującego około 7 000 producentów wina w całej Europie, lekceważy obawy producentów piwa. Powiedział TylkoGliwice, że rynku zdominowanego przez międzynarodowe konglomeraty piwowarskie nie można porównać z rynkiem składającym się niemal wyłącznie z małych, krajowych producentów.

Ponad 99% krajowego sektora wina tworzą mikro i średnie przedsiębiorstwa, stwierdził Sánchez Recarte, kwestionując solidność argumentacji prawnej przedstawianej przez piwowarów i zapewniając, że jego organizacja skupiła się na przedstawianiu decydentom politycznym informacji „istotnych i odpowiednie” dla własnej branży.

„Moją rolą nie jest ocenianie, czy sektor piwa powinien mieć taki czy inny cel, ponieważ będzie to zależeć od nieodłącznych cech jego własnego sektora” – powiedział Sánchez Recarte. „W ten sam sposób piwowarzy powinni zająć się swoimi sprawami i skupić się na własnych obowiązkach”.

Brewers of Europe podzielił się z portalem TylkoGliwice krótką analizą prawną przesłaną do Komisji Europejskiej w zeszłym roku, w której dowodzi, że wino i piwo to produkty konkurencyjne, które „przynajmniej częściowo są wobec siebie substytucyjne” i w której argumentuje się, że zasady faworyzujące jedno nad drugim drugie zakłóciłoby rynek.

Simon Spillane, szef operacyjny grupy lobbystów, powiedział, że browary „już przodują” w zakresie zrównoważonego rozwoju opakowań, podając przykład beczek z piwem, które zostały ponownie użyte około 165 razy, zanim zostały zmiażdżone i poddane recyklingowi po 30 latach. Wspierają systemy recyklingu ponownego użycia istniejące już w wielu krajach, powiedział.

„Dlatego opowiadamy się za ambitnym PPWR, ale potrzebujemy równych warunków działania w przepisach dotyczących opakowań, w których piwo i inne napoje alkoholowe podlegają tym samym zasadom, a każdy sektor sprawiedliwie przyczynia się do osiągnięcia celów i wspiera systemy zbiórki” – powiedział Spillane. „Każde inne podejście stawia piwowarów w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej”.