O nas
Kontakt

Taylor & Co: Artyści, których Bruksela chce pozyskać, aby zmobilizować młodych wyborców przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Laura Kowalczyk

Stromae, Rosalía and Måneskin are among the music artists that the European Commission plans to contact ahead of the EU elections.

Taylor Swift może jednak oszczędzić okrutnego lata: Komisja Europejska planuje pozyskać pomoc innych artystów muzycznych, aby zmobilizować młodych wyborców przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Rosalía, Måneskin, Angèle i Stromae znajdują się na szczycie listy życzeń nazwisk, z którymi Bruksela zamierza skontaktować się w nadchodzących dniach, jak dowiedział się wyłącznie TylkoGliwice.

Z innymi artystami muzycznymi, a także sportowcami i piłkarzami, których uznano za cieszących się wystarczającą popularnością, również skontaktujemy się za pośrednictwem przedstawicieli mediów, powiedział urzędnik UE posiadający wiedzę na temat tego procesu.

Przy wyborze celebrytów urodzonych w Europie starano się zachować równowagę geograficzną, aby dotrzeć do jak największej liczby obywateli w 27 państwach członkowskich.

Do tej informacji doszło dzień po tym, jak wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas niespodziewanie zwrócił się do Taylor Swift z prośbą bezpośrednio do wielokrotnie nagradzanej amerykańskiej autorki tekstów, aby pobudziła młodych wyborców przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w dniach 6–9 Czerwiec.

„Nikt nie jest w stanie lepiej zmobilizować młodzieży niż młodzi ludzie i tak to działa” – powiedział we wtorek Schinas.

„Dam wam przykład: Taylor Swift we wrześniu ubiegłego roku zadzwoniła do młodych Amerykanów w mediach społecznościowych, aby zarejestrowali się jako uprawnieni do głosowania. Dzień po jej opublikowaniu 35 000 młodych Amerykanów zarejestrowało się do głosowania” – kontynuował, odnosząc się do krótkiego wiadomość, którą Swift udostępniła w zeszłym roku na swoim koncie na Instagramie, które ma ponad 270 milionów obserwujących.

Post, zawierający link do Vote.org, pojawił się w kontekście przyciągającej nagłówki tras koncertowych Swift Eras Tour – ekstrawaganckiego trzygodzinnego koncertu, który stał się już najbardziej dochodową trasą koncertową w historii.

Swift ma rozpocząć trasę Eras Tour w Europie 9 maja w Paryżu, a data ta, jak zauważył Schinas, zbiegnie się z Dniem Europy. Oprócz Francji, w ramach europejskiej części koncerty będą wyprzedane w innych krajach członkowskich, takich jak Szwecja, Portugalia, Hiszpania, Irlandia, Holandia, Włochy, Niemcy, Polska i Austria.

„Taylor Swift będzie w Europie w maju” – powiedział Schinas. „Mam więc wielką nadzieję, że zrobi to samo dla młodych Europejczyków i mam wielką nadzieję, że ktoś z jej zespołu medialnego będzie śledził tę konferencję prasową i przekaże jej tę prośbę”.

W przeciwieństwie do zaskakującej petycji do Swifta, z której gwiazda prawdopodobnie się otrząsnie, kontakty z europejskimi artystami będą formalnie odbywać się za pośrednictwem ich zespołów medialnych, podało źródło bliskie wiceprezydentowi Schinasowi, wypowiadające się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Euractiv informował już o projekcie planów Parlamentu Europejskiego dotyczącym pozyskania pomocy celebrytów przed głosowaniem.

Celować wysoko

Wybór nazwisk ujawnionych w czwartek został celowo stworzony, aby przyciągnąć uwagę młodych wyborców: Rosalía, Måneskin, Angèle i Stromae należą obecnie do najpopularniejszych artystów i cieszą się dużą popularnością w mediach społecznościowych, co Bruksela ma nadzieję wykorzystać do szerzenia świadomości na temat wybory na całym kontynencie.

Rosalía zyskała międzynarodową sławę po wydaniu albumu w 2018 roku El mal querer, eksperymentalne odkrycie gatunku flamenco, które spotkało się z uznaniem krytyków. Od tego czasu hiszpańska piosenkarka stale zwiększa swoją atrakcyjność i grono fanów dzięki łączeniu gatunków Motomami album i udaną światową trasę koncertową.

Måneskin, włoski zespół rockowy prowadzony przez Damiano Davida, zyskał sławę dzięki triumfalnemu występowi na Konkursie Piosenki Eurowizji 2021. Ich zwycięska piosenka „Zitti e buoni” z miejsca stała się klasyką konkursowego repertuaru i zapewniła ich kolejnemu singlowi „I Wanna Be Your Slave” pierwsze miejsca na międzynarodowych listach przebojów.

Tymczasem Angèle i Stromae to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne głosy na belgijskiej scenie muzycznej. Debiutancka płyta Angèle pt Braciestała się bestsellerem w swoim rodzinnym kraju i we Francji, a jej piosenka „Balance ton quoi” została bezpośrednio zainspirowana ruchem #MeToo, znanym w krajach francuskojęzycznych jako #BalanceTonPorc.

Kariera Stromae sięga 2010 roku, kiedy jego piosenka „Alors on danse” stała się nieuniknioną sensacją na europejskich parkietach. Raper i autor tekstów wydał do tej pory trzy albumy studyjne i zyskał uznanie za szczere wyznania na temat zdrowia psychicznego i myśli samobójczych.

Zapewnienie poparcia tej czwórce artystów stanowiłoby duży impuls dla europejskiej kampanii, która słynie z niedoboru gwiazdorskiej siły. Nie ma jednak gwarancji, że którykolwiek z muzyków posłucha apelu Brukseli.

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego była historycznie niska, a między krajami występowały głębokie rozbieżności. W 2019 r. odsetek ten wyniósł 50,66% i po raz pierwszy od 1994 r. przekroczył próg 50%. Według badania Eurobarometru wzrost ten wynikał głównie z udziału młodzieży.

W tym roku cztery państwa członkowskie – Belgia, Niemcy, Malta i Austria – zezwolą na głosowanie obywatelom w wieku 16 lat i starszym, mając nadzieję na ożywienie pankontynentalnych praktyk demokratycznych.