O nas
Kontakt

Jaki wpływ może mieć unijna ustawa o sztucznej inteligencji na miejsca pracy?

Laura Kowalczyk

The AI Act could have an influence on jobs.

Autorstwa Amandy Kavanagh

W ciągu ostatnich kilku lat sztuczna inteligencja (AI) wywołała strach przed utratą pracy i obawy dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Jest to również gorący temat na szczeblu UE, a w zeszłym miesiącu, po 36 godzinach negocjacji, urzędnicy osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie kompleksowych przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Główną zasadą leżącą u podstaw przepisów jest regulowanie sztucznej inteligencji pod kątem jej zdolności do wyrządzania szkód społeczeństwu zgodnie z podejściem „opartym na ryzyku”, zatem im wyższe ryzyko, tym bardziej rygorystyczne zasady.

Jako pierwszy tego rodzaju wniosek ustawodawczy przepisy te mogą ustanowić globalny standard w zakresie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, podobnie jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) uczyniło to w zakresie prywatności danych.

Główne aspekty umowy wstępnej obejmują zasady o dużym wpływie w przypadku modeli sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia, które mogą powodować ryzyko systemowe, a także zmienioną strukturę zarządzania w przypadku systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka.

Obejmuje rozszerzenie zakazów, ale z możliwością stosowania przez niektóre organy egzekwowania prawa zdalnej identyfikacji biometrycznej (RBI) w przestrzeni publicznej – systemy RBI mogą identyfikować osoby na odległość, porównując unikalne atrybuty biometryczne, takie jak twarze i chód, z bazami danych.

Tymczasowe porozumienie obejmuje również lepszą ochronę praw, ponieważ podmioty wdrażające systemy sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka muszą przed ich wdrożeniem przeprowadzić oceny skutków w odniesieniu do praw podstawowych. Systemy sztucznej inteligencji, które stwarzają bardzo małe zagrożenie, będą podlegać bardzo minimalnym wymogom w zakresie przejrzystości, takim jak stwierdzenie, że treści zostały utworzone przy użyciu sztucznej inteligencji.

Choć ustawa o sztucznej inteligencji zostanie głosowana na początku tego roku, faktyczne przepisy zostaną uchwalone najwcześniej w 2025 r. Choć więc ustawa będzie miała wpływ na stanowiska pracy związane ze sztuczną inteligencją, jest mnóstwo czasu na przygotowania.

Oto, co wiemy i które firmy już zatrudniają.

1. Będzie popyt na zgodność z prawem i zgodnością

Ponieważ systemy sztucznej inteligencji są opracowywane i dystrybuowane w ramach złożonych łańcuchów wartości, umowa zawiera wyjaśnienia dotyczące podziału obowiązków i ról różnych podmiotów w tych łańcuchach.

Kary za naruszenia ustawy o sztucznej inteligencji będą również wysokie i będą stanowić stałą kwotę lub procent całkowitego rocznego obrotu firmy, która dopuściła się naruszenia, z poprzedniego roku obrotowego.

Odpowiada to 35 mln euro lub 7 procent za korzystanie z zabronionych aplikacji AI, 15 milionów euro lub 3 procent za złamanie wymogów ustawy o sztucznej inteligencji oraz 7,5 miliona euro lub 1,5 procent za podanie fałszywych informacji.

W związku z tym prawnicy i eksperci ds. compliance będą szczególnie cenionymi pracownikami w organizacjach AI działających na terenie UE.

W Paryżu Goldman Sachs zatrudnia wiceprezesa ds. zgodności, FICC Compliance z doskonałą znajomością przepisów ACPR/AMF, przepisów europejskich, unijnych i amerykańskich, który będzie odpowiedzialny za dostarczanie interpretacji przepisów i doradztwo w całej firmie, wzmacniając jej zgodność.

2. Systemy sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka zostaną ograniczone i zakazane

Systemy sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka będą podlegać wymogom i obowiązkom dotyczącym dostępu do rynku UE, a niektóre zostaną wyrzucone z UE, jeśli poziom ryzyka zostanie uznany za niedopuszczalny.

Na przykład tymczasowe porozumienie zakazuje manipulacji poznawczo-behawioralnej, nieukierunkowanego wycinania wizerunków twarzy z Internetu lub telewizji przemysłowej, rozpoznawania emocji w edukacji i miejscu pracy, punktacji społecznej, kategoryzacji biometrycznej w celu wywnioskowania danych wrażliwych, takich jak orientacja seksualna lub przekonania religijne, a w niektórych przypadkach predykcyjnej policji wobec osób fizycznych, która polega na wykorzystaniu matematyki i analiz predykcyjnych do identyfikacji działalności przestępczej.

Ostrożnie poszukujący pracy w europejskiej branży sztucznej inteligencji skoncentrują się na organizacjach wdrażających sztuczną inteligencję o niższym ryzyku oraz firmach, które przeprowadziły proaktywne oceny ryzyka.

W ramach ambicji uczynienia SAP liderem na rynku biznesowej sztucznej inteligencji do 2025 r. organizacja poszukuje pracowników na kilka stanowisk, w tym starszego konsultanta ds. strategii AI / eksperta ds. strategii AI z siedzibą w Berlinie, który będzie współpracował z zespołami wielofunkcyjnymi w celu identyfikacji możliwości, oceniać ryzyko i korzyści oraz wspierać wdrażanie rozwiązań AI.

3. Organy ścigania będą miały pewne wyjątki

Jeśli chodzi o narzędzia sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka, wprowadzone zostaną wyjątki dla niektórych organów ścigania, które w nagłych przypadkach, z zastrzeżeniem odpowiednich zabezpieczeń, będą mogły korzystać z systemów, które nie przeszły procedury oceny zgodności.

Systemy zdalnej identyfikacji biometrycznej (RBI) w czasie rzeczywistym w obszarach publicznie dostępnych to gorący temat.

Na mocy tej umowy funkcjonariusze organów ścigania mogą otrzymać specjalne zezwolenia na wdrażanie tych systemów w ograniczonych okolicznościach, na przykład w celu zapobiegania rzeczywistym zagrożeniom, takim jak ataki terrorystyczne, oraz w ramach poszukiwań podejrzanych o popełnienie najpoważniejszych przestępstw.

Osoby poszukujące strategicznej pracy związanej ze sztuczną inteligencją, jeśli nie będą pracować w policji lub obronie, unikną podnoszenia kwalifikacji w systemach wyższego ryzyka, w których liczba stanowisk pracy będzie bardziej ograniczona.

4. Osoby nadmiernie zatrudnione mogą potrzebować powrotu do podstaw

Uzgodniono szczegółowe wytyczne, w tym wymogi dotyczące przejrzystości, dla modeli podstawowych, czyli dużych systemów zdolnych do generowania wideo, tekstu, obrazów, kodu komputerowego, a także rozmów w języku bocznym.

Może to dotyczyć pracowników, którzy są nadmiernie zatrudnieni i pracują na dwóch lub więcej stanowiskach jednocześnie ze względu na automatyzację zadań za pomocą sztucznej inteligencji.

5. Nowe role będą dostępne na poziomie UE

Na szczeblu UE zostanie otwartych wiele nowych stanowisk związanych z zarządzaniem.

Nowe biuro ds. sztucznej inteligencji będzie egzekwować nowe zasady, nadzorować najbardziej zaawansowane modele sztucznej inteligencji i przyczyniać się do wspierania standardów i praktyk testowania.

Biurem tym kierować będzie panel naukowy złożony z niezależnych ekspertów oraz rada ds. sztucznej inteligencji złożona z przedstawicieli państw członkowskich.

Ponadto utworzone zostanie forum doradcze, które zapewni Radzie ds. sztucznej inteligencji specjalistyczną wiedzę techniczną, w skład którego wejdą przedstawiciele przemysłu, MŚP, start-upów, społeczeństwa obywatelskiego i środowiska akademickiego.

6. Ma na celu stymulowanie innowacji w zakresie sztucznej inteligencji

W umowie znacząco zmodyfikowano kilka środków wspierających innowacje, w tym doprecyzowano, że piaskownice regulacyjne dotyczące sztucznej inteligencji powinny również umożliwiać testowanie innowacyjnych systemów sztucznej inteligencji w warunkach rzeczywistych, z zastrzeżeniem określonych warunków i zabezpieczeń.

W szczególności zawiera wykaz działań, które należy podjąć, aby zmniejszyć obciążenia administracyjne małych przedsiębiorstw. Innowacyjna międzynarodowa firma Intel z USA zatrudnia inżyniera ds. ram AI do pracy na miejscu w swoim kampusie w Leixlip, niedaleko stolicy Irlandii. Wybrany kandydat będzie odpowiedzialny za budowanie przepływów pracy związanych z uczeniem maszynowym oraz infrastruktury niezbędnej do tworzenia modeli sztucznej inteligencji i utrzymywania ich w fazie produkcyjnej.

Jeśli szukasz możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w 2024 r., sprawdź tablicę ogłoszeń TylkoGliwice zawierającą informacje o firmach poszukujących pracy teraz.