O nas
Kontakt

Grecki rząd przy wsparciu opozycji zdecydował się zalegalizować małżeństwa osób tej samej płci

Laura Kowalczyk

In this June 14, 2014 file photo, two women kiss in front of a rainbow flag in central Athens.

Plan legalizacji małżeństw cywilnych i adopcji osób tej samej płci, forsowany przez centroprawicowy rząd Grecji, ma zostać zatwierdzony przez parlament dzięki wsparciu lewicowej opozycji, pomimo sprzeciwu Kościoła prawosławnego.

Plany greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa dotyczące legalizacji małżeństw osób tej samej płci w kraju i umożliwienia adopcji parom LGBTQ+ uzyskały w czwartek zdecydowane poparcie lewicowej opozycji.

Stefanos Kasselakis, były bankier zdeklarowany homoseksualny, stojący na czele radykalnie lewicowej partii Syriza, powiedział, że poinstruuje swoich 38 prawodawców, aby głosowali za tą propozycją, mimo że skrytykował to rozwiązanie za niewystarczające, jeśli chodzi o prawa rodzicielskie.

Kasselakis, który poślubił swojego męża w Nowym Jorku w październiku 2023 r., wyraził chęć posiadania dzieci przez matkę zastępczą – praktyka ta została niedawno potępiona przez papieża Franciszka i uznana za nielegalną we Włoszech.

Nowe rozwiązanie zaproponowane przez Mitsotakisa nie pozwala w przyszłości parom tej samej płci na nabywanie dzieci w drodze macierzyństwa zastępczego. Pełne prawa rodzicielskie zostaną przyznane parom tej samej płci, które mają już dzieci.

Obecnie kraj dopuszcza tę procedurę jedynie w przypadku kobiet – samotnych lub zamężnych – które nie mogą mieć dzieci ze względów zdrowotnych. Oprócz par heteroseksualnych adopcję mogą wykonywać samotni mężczyźni i kobiety.

Poprzedni projekt ustawy zaproponowany na początku tego tygodnia gwarantowałby prawo do rodzicielstwa poprzez matki zastępcze.

W rozmowie z prywatną Telewizją Star polityk powiedział, że mimo swoich „niedoskonałości” zaprezentowana w środę przez premiera propozycja zawiera „elementy pozytywne”.

Grecja zalegalizowała już związki osób tej samej płci w 2015 r.

Poparcie opozycji zapewniłoby przyjęcie ustawy przez 300-osobowy parlament, mimo sprzeciwu kilkunastu prawodawców z centroprawicowej partii Mitsotakisa, Nowej Demokracji. Partia liczy w sumie 158 deputowanych w parlamencie.

Kasselakis skrytykował premiera za odmowę zmuszenia wszystkich swoich prawodawców do poparcia kwestii praw człowieka, nazywając jego „politycznym tchórzostwem”. Mitsotakis został ponownie wybrany na drugą kadencję zaledwie sześć miesięcy temu miażdżącym zwycięstwem.

Stefanos Kasselakis, lider głównej partii opozycyjnej Syriza, rozmawia z kibicami przed siedzibą partii w Atenach, poniedziałek, 25 września 2023 r.
Stefanos Kasselakis, lider głównej partii opozycyjnej Syriza, rozmawia z kibicami przed siedzibą partii w Atenach, poniedziałek, 25 września 2023 r.

Jednak najgłośniejsza krytyka planu wyszła ze strony Kościoła prawosławnego, który nadal ma ogromny wpływ na Grecję i ostrzega, że ​​ustawa może być pierwszym krokiem w kierunku demontażu greckiego społeczeństwa. Według Kościoła zezwolenie na małżeństwa osób tej samej płci jest pierwszym krokiem w kierunku przejęcia przez rodziny homoseksualne praw rodzicielskich.

Jednak Mitsotakis odparł krytykę, twierdząc, że wysłuchają poglądów Kościoła, ale ostatecznie „to państwo stanowi prawo”.

„To, co zamierzamy uchwalić, to równość w małżeństwie, co oznacza eliminację wszelkiej dyskryminacji ze względu na orientację seksualną” – powiedział w wywiadzie dla krajowej stacji ERT. „Nie jest to coś radykalnie odmiennego od tego, co obowiązuje w innych krajach europejskich”.

Posunięciu temu sprzeciwiają się także partie prawicowe w parlamencie.

Badania opinii publicznej wskazują, że Grecy są równomiernie podzieleni w kwestii małżeństw osób tej samej płci, ale sprzeciwiają się rozszerzeniu pełnych praw rodzicielskich na pary homoseksualne i lesbijskie.

Pełne szczegóły propozycji rządu mają zostać ujawnione w ciągu najbliższych dni. Kiedy to nastąpi, minie kilka tygodni, zanim projekt trafi do parlamentu do zatwierdzenia.