Kiedy, gdzie i jakich zakłóceń możesz się spodziewać.
Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, ponieważ pracownicy wstrzymują się z pracą, aby walczyć o lepsze płace i warunki pracy.
Strajki są czasami planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.
Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.
Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.
Belgia: Weekendowy strajk w brukselskich liniach lotniczych
Piloci pracujący dla Brukseli Airlines ogłosili w sobotę 13 stycznia 24-godzinny strajk, który rozpocznie się o 5 rano. Ogłoszono strajk w ostatniej chwili z powodu świadczeń pozapłacowych i inflacji.
Nie jest jasne, jakie zakłócenia to spowoduje, ale jeśli w dniu strajku podróżujesz belgijskim przewoźnikiem flagowym, zalecamy skontaktowanie się z nim w sprawie opóźnień i odwołań.
Hiszpania: Strajk pracowników ochrony lotniska w Alicante
Prywatni pracownicy ochrony na lotnisku Alicante-Elche protestują w sprawie warunków pracy i płacy.
Pracownicy Ilunion Seguridad odejdą w dniach 1–14 stycznia.
Akcja strajkowa będzie trwać dwie godziny dziennie, w godzinach 8:45–9:45 oraz 18:00–19:00 i będzie miała wpływ na kontrole bezpieczeństwa i obsługę bagażu.
Wielka Brytania: Strajki w londyńskim metrze odwołane
Strajki zaplanowane w londyńskim metrze w dniach 8–12 stycznia zostały odwołane ze względu na umowę płacową w ostatniej chwili.
Czterodniowy strajk został zawieszony zaledwie 20 minut przed planowanym rozpoczęciem po tym, jak burmistrz Londynu Sadiq Khan przedstawił „znacznie lepszą” ofertę płac.
W poniedziałek nadal można było zaobserwować pewne zakłócenia ze względu na charakter odwołania w ostatniej chwili.
Strajk w transporcie publicznym w Irlandii Północnej
Pracownicy transportu publicznego dołączą 18 stycznia do dnia masowego strajku w Irlandii Północnej.
Strajk w sprawie podwyżek wynagrodzeń obejmie między innymi pracowników autobusów, kolei i promów oraz innych sektorów publicznych.
Włochy: Ogólnokrajowy strajk transportu publicznego we Włoszech
24 stycznia we Włoszech odbędzie się całodobowy strajk transportu publicznego. Może to spowodować znaczne zakłócenia dla osób dojeżdżających do pracy korzystających z autobusów, tramwajów i metra, ale nie oczekuje się, że będzie miało wpływ na pociągi regionalne i dalekobieżne.
Tego samego dnia kontrolerzy ruchu lotniczego wyjdą z lotów w godzinach 13:00–17:00, co może spowodować opóźnienia i odwołania lotów dla podróżnych latających do i z Włoch.
Niemcy: Maszyniści ogłaszają strajki bezterminowe
Maszyniści w Niemczech odejdą ze służby w dniach 10–12 stycznia, a dalsze strajki spodziewane są w 2024 r.
Maszyniści stracą pracę od 2:00 w środę do 17:00 w piątek, powodując poważne zakłócenia, natomiast pracownicy transportu towarowego rozpoczną pracę we wtorek o 18:00.
Pracownicy toczą od dawna spór z operatorem kolei Deutsche Bahn dotyczący godzin, płacy i warunków pracy.
Niemiecki Związek Maszynistów (GDL) rozpoczął w grudniu „strajk ostrzegawczy” w krajowym systemie transportu publicznego. Od tego czasu Deutsche Bahn oskarża GDL o konflikt interesów, twierdząc, że po utworzeniu spółdzielni pracowników tymczasowych działa jednocześnie jako pracodawca i związek związkowy.
Jeśli zarzuty zostaną poparte przez sąd, GDL nie będzie już mogła zawierać układów zbiorowych ze spółkami kolejowymi.
Tymczasem w nadchodzących miesiącach niemiecka sieć kolejowa może uderzyć w „strajki otwarte”.