O nas
Kontakt

Wnętrze Villa Éphrussi de Rothschild: miejsce, w którym bogactwo spotyka się z artyzmem na Riwierze Francuskiej

Laura Kowalczyk

The Villa Ephrussi de Rothschild

Składająca się z dziewięciu ogrodów tematycznych – francuskiego, hiszpańskiego, japońskiego, florenckiego, prowansalskiego, egzotycznego, kamiennego, różanego i Sèvres – przepiękna posiadłość jest arcydziełem ogrodnictwa.

Jest to jeden z najwspanialszych pałaców na wybrzeżu Lazurowego Wybrzeża.

Położona na półwyspie Saint-Jean-Cap-Ferrat (Alpy-Maritimes) urzekająca Villa Éphrussi de Rothschild jest uosobieniem bogactwa i majestatu architektury.

Ta bajkowa różowa rezydencja jest zwieńczeniem marzenia francuskiej celebrytki Béatrice Éphrussi de Rothschild.

Rezydencja będąca mieszanką inspiracji francuskich, włoskich i hiszpańskich, wybudowana w latach 1905-1912, została zaprojektowana w najdrobniejszych szczegółach przez panią domu. Praca była tytaniczna.

Dziś zwiedzający mogą przechadzać się po posiadłości, zwiedzając dziewięć tematycznych działek ogrodowych, z których każda ma swoją niepowtarzalną atmosferę.

Kim była Béatrice Éphrussi de Rothschild?

Béatrice Ephrussi de Rothschild (po lewej), zdjęcie wnętrza Willi Ephrussi de Rothschild
Béatrice Ephrussi de Rothschild (po lewej), zdjęcie wnętrza Willi Ephrussi de Rothschild

Charlotte Béatrice de Rothschild, pieszczotliwie nazywana Béatrice, była kimś więcej niż tylko członkiem prominentnej francuskiej rodziny bankowej Rothschildów; była osobą towarzyską, koneserką sztuki i kobietą o niezrównanej elegancji.

Po ślubie z urodzonym w Rosji bankierem i seryjnym hazardzistą Maurice’em Ephrussim w 1883 roku życie Béatrice nabrało kosmopolitycznego charakteru.

Para zamieszkała w Monte Carlo i wykorzystała swój niezwykły majątek do podróżowania po całym świecie i zgromadzenia imponującej kolekcji dzieł sztuki, w tym starych mistrzów, rzeźb, dzieł sztuki i rzadkiej porcelany.

Warto zauważyć, że w 1902 roku zamówiła jajko Rothschild Fabergé, co stanowi świadectwo jej zamiłowania do rzemiosła na zamówienie i przemyślanych prezentów.

„Niezwykłe ogrody Francji”

Zdjęcie wnętrza Villa Ephrussi de Rothschild
Zdjęcie wnętrza Villa Ephrussi de Rothschild

W 1905 roku Beatrice zakochała się w posiadłości położonej na półwyspie Saint-Jean-Cap-Ferrat. A gdy dowiedziała się, że nabyciem działki podzielał także król Belgii Leopold II, szybko zabezpieczyła jej zakup.

Budowę wystawnej willi rozpoczęto w następnym roku, a nadzorował ją francuski architekt Jacques Marcel Auburtin.

Baronowa wypełniła wnętrza rezydencji antykami, obrazami Starych Mistrzów, rzeźbami, dziełami sztuki i zgromadziła obszerną kolekcję rzadkiej porcelany.

Jako miłośniczka botaniki szczególnie skrupulatnie komponowała ogrody i tereny, które Ministerstwo Kultury zalicza do „Niezwykłych Ogrodów Francji”.

Korzystała z wiedzy wybitnych ogrodników swojej epoki, w tym Achille Duchene, znanego projektanta, który pracował także przy ogrodach pałacu Blenheim dla księcia Marlborough.

Willa otoczona jest dziewięcioma ogrodami, każdy o innej tematyce: francuskim, hiszpańskim, japońskim, florenckim, prowansalskim, egzotycznym, ogrodem kamiennym, ogrodem różanym i ogrodem Sèvres.

Ogród różany
Ogród różany
Duże schody w kształcie podkowy w Ogrodzie Florenckim
Duże schody w kształcie podkowy w Ogrodzie Florenckim

Baronowa, która nie miała własnych dzieci, wszystko przewidziała i po jej śmierci willa została przekazana Académie des Beaux-Arts.

Willa stała się częścią domeny publicznej, ale przede wszystkim częścią historii Riwiery Francuskiej.