O nas
Kontakt

Odkrycie struktury „Wielkiego Pierścienia na niebie” stawia pod znakiem zapytania zrozumienie wszechświata

Laura Kowalczyk

An artistic impression of what the Big Ring (shown in blue) and Giant Arc (shown in red) would look like in the sky.

Astronom powiedział TylkoGliwice Next, że najnowsze odkrycie bardzo dużej struktury zwanej „Wielkim Pierścieniem” stanowi „coraz więcej dowodów”, które podważają to, co wiemy o wszechświecie.

Naukowcy odkryli bardzo dużą strukturę w odległym wszechświecie, która podważa naszą wiedzę o kosmosie.

Nowo odkryty „Wielki Pierścień na niebie” to druga bardzo duża konstrukcja zidentyfikowana przez Alexię Lopez, doktorantkę na Uniwersytecie Central Lancashire w Wielkiej Brytanii.

Struktura ta znajduje się 9,2 miliarda lat świetlnych od Ziemi i ma średnicę 1,3 miliarda lat świetlnych.

Znajduje się także w tym samym sąsiedztwie, co bardzo duży „Giant Arc on the Sky”, odkryty przez Lopeza dwa lata temu.

„Żadnej z tych dwóch bardzo dużych struktur nie da się łatwo wyjaśnić w naszym obecnym rozumieniu Wszechświata” – stwierdziła Lopez w oświadczeniu.

Jej odkrycia zostały zaprezentowane 10 stycznia na 243. posiedzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Astronomowie twierdzą, że podważa to zasadę kosmologiczną, która leży u podstaw naszego obecnego zrozumienia Wszechświata.

„Zasada kosmologiczna jest ideą filozoficzną sięgającą bardzo daleko wstecz. Jest to koncepcja mówiąca, że ​​wszechświat w największej skali jest wszędzie mniej więcej taki sam” – powiedział TylkoGliwice Next Matt Bothwell, astronom publiczny z Uniwersytetu w Cambridge, który nie był powiązany z badaniami.

„W małych skalach wszechświat jest bardzo nierówny. Istnieją rzeczy takie jak gwiazdy, planety i galaktyki, ale pomysł jest taki, że jeśli pomniejszysz i obejrzysz wszechświat w największej ze wszystkich skali, powinien on być pozbawiony cech charakterystycznych i gładki, co nazywamy jednorodnym lub takim samym wszędzie” – dodał.

Jednak to najnowsze odkrycie stanowi „coraz więcej dowodów” na to, że astronomowie muszą „ponownie przemyśleć, jak działa Wszechświat” – stwierdził Bothwell, ponieważ struktura nie jest taka, jakiej można by się spodziewać na podstawie obecnych założeń astronomów na temat Wszechświata.

Lopez dodała w oświadczeniu, że kosmolodzy „obliczają obecną teoretyczną granicę wielkości struktur na 1,2 miliarda lat świetlnych, mimo że obie te struktury są znacznie większe – Olbrzymi Łuk jest prawie trzy razy większy, a obwód Wielkiego Pierścienia jest porównywalny z Długość Gigantycznego Łuku”.

„Kosmologiczni sąsiedzi”

Dwie struktury, które znalazła Lopez, również znajdują się w tej samej okolicy, którą nazywa „fascynującą”.

Znajdują się od nas w tej samej odległości, co oznacza, że ​​„istniały w tym samym kosmicznym czasie” i znajdują się w tym samym rejonie nieba.

To „stwarza możliwość, że razem utworzą jeszcze bardziej niezwykły system kosmologiczny”.

Lopez wraz z Rogerem Clowesem z University of Central Lancashire i Gerardem Willigerem z University of Louisville w USA przeanalizowali dane z Sloan Digital Sky Survey (SDSS), które ma teleskopy w USA i Chile, aby dokonać odkrycia.

Naukowcy zidentyfikowali inne gigantyczne struktury, co podważa zasady kosmologiczne, takie jak Wielki Mur Herkulesa – Korony Borealis, którego średnica wynosi 10 miliardów lat świetlnych, co czyni go największą znaną strukturą we wszechświecie.

Chociaż Bothwell uważa, że ​​jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że zasada kosmologiczna jest błędna, „naprawdę fajnie jest, gdy dowiadujesz się, że założenie, które przyjąłeś na temat wszechświata, może okazać się błędne”.

„Myślę, że to bardzo, bardzo ekscytujący czas i myślę, że doprowadzi do kilku naprawdę interesujących odkryć” – powiedział.