O nas
Kontakt

Te karaibskie wyspy budują swoją pierwszą sztuczną rafę przeciwko huraganom klimatycznym

Laura Kowalczyk

Trees stripped of their leaves and branches by the high winds of Hurricane Irma surround the historic Fort Christian on St. Thomas, USVI, September 2017.

Ponieważ cieplejsze oceany służą jako paliwo, ryzyko gwałtownego nasilenia się huraganów atlantyckich jest obecnie ponad dwukrotnie większe niż wcześniej.

W czwartek urzędnicy ogłosili, że terytorium Stanów Zjednoczonych stara się zwiększyć odporność na burze wywołane klimatem.

Według wydziału planowania i zasobów naturalnych wyspy rafa o wymiarach 5 na 4 metry zostanie zainstalowana w pobliżu wybrzeża wokół St. Thomas i ma zostać ukończona do lipca.

Projekt zostanie sfinansowany ze środków federalnych o wartości ponad 760 000 dolarów (693 000 euro) przyznanych Uniwersytetowi Wysp Dziewiczych po huraganach Irma i Maria, które nawiedziły ten ląd w 2017 roku.

Komisarz wydziału Jean-Pierre L. Oriol powiedział, że władze uniwersytetu wybierają w szkółkach najsilniejsze okazy z kilkunastu rodzajów koralowców, które mają zostać przyczepione do sztucznej rafy.

Powiedział, że urzędnicy współpracują z Instytutem Oceanograficznym Woods Hole w Massachusetts nad stworzeniem projektu przyjaznego dla środowiska.

„Celem jest zapewnienie lepszych siedlisk dla koralowców zmagających się ze zmianami klimatycznymi oraz zapewnienie dodatkowej ochrony linii brzegowej w trakcie prac nad przywróceniem naturalnych raf koralowych” – powiedziała Marilyn Brandt, kierownik projektu i profesor ds. badań na Uniwersytecie Wysp Dziewiczych.

Czy huragany atlantyckie stają się coraz potężniejsze?

Sąsiedzi sprzątają gruz z drogi po huraganie Irma w St. Thomas, USVI, wrzesień 2017 r.
Sąsiedzi sprzątają gruz z drogi po huraganie Irma w St. Thomas, USVI, wrzesień 2017 r.

Z październikowego badania wynika, że ​​ponieważ cieplejsze oceany służą jako paliwo, prawdopodobieństwo gwałtownego nasilenia się huraganów atlantyckich jest obecnie ponad dwukrotnie większe niż wcześniej, od niewielkich huraganów do potężnych i katastrofalnych sił.

We wrześniu 2023 r. huragan Lee zmienił się z zaledwie huraganu o prędkości 80 mil na godzinę w najpotężniejszy huragan kategorii 5 z wiatrem o prędkości 255 mil na godzinę w ciągu 24 godzin.

W 2017 r., zanim zdewastował Portoryko, huragan Maria w ciągu zaledwie 15 godzin przeszedł od burzy kategorii 1 o prędkości 90 mil na godzinę do oszałamiającej prędkości wiatru 260 mil na godzinę.

„Wiemy, że nasze najsilniejsze i najbardziej niszczycielskie burze bardzo często bardzo szybko się nasilają w pewnym momencie swojego życia” – powiedziała Andra Garner, klimatolog na Uniwersytecie Rowan w New Jersey i autorka badania.

Niektórzy badacze twierdzą, że w 2017 roku Maria bezpośrednio i pośrednio zabiła prawie 3000 osób. „Mówimy o czymś, co trudno przewidzieć, a co z pewnością może doprowadzić do bardziej niszczycielskiej burzy” – powiedział Garner.

Dodała, że ​​zjawisko to „stało się coraz bardziej powszechne w ciągu ostatnich 50 lat”. „Wszystko to wydarzyło się w okresie, w którym zaobserwowaliśmy, że wody oceaniczne stają się cieplejsze”.