O nas
Kontakt

Były premier Nowej Zelandii bierze ślub

Laura Kowalczyk

Former New Zealand Prime Minister Jacinda Ardern embraces her husband Clarke Gayford at their wedding in Havelock North, New Zealand on Saturday

Po latach opóźnień Jacinda Ardern poślubiła swojego długoletniego partnera Clarke’a Gayforda.

Po prawie pięciu latach zaręczyn i przełożeniu ze względu na pandemię koronawirusa była premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern poślubiła w sobotę podczas prywatnej ceremonii długoletnią partnerkę Clarke Gayford.

Para ściśle trzymała szczegóły wydarzenia, ale według doniesień ceremonia odbyła się w luksusowej winnicy w malowniczym regionie Hawke’s Bay, 325 kilometrów (200 mil) od stolicy Nowej Zelandii, Wellington.

Uważa się, że zaproszono jedynie rodzinę, bliskich przyjaciół i kilku byłych kolegów 43-letniego Arderna, w tym następcę Arderna i byłego premiera Chrisa Hipkinsa.

Wcześniej policja spotkała się z małą grupą protestujących, którzy przed obiektem przykleili ścianę dziesiątkami plakatów antyszczepionkowych. Widziano także jednego z protestujących, który trzymał tabliczkę z napisem „Abyśmy nie zapomnieli o nakazach dźgania” na obrzeżach posesji.

Ardern i Gayford (47 l.) podobno zaczęli się spotykać w 2014 r. i zaręczyli się pięć lat później, ale ze względu na wprowadzone przez rząd Ardern ograniczenia związane z pandemią COVID-19, które ograniczyły zgromadzenia do 100 osób, ślub zaplanowany na lato 2022 r. na półkuli południowej został przełożony.

„Takie jest życie” – powiedziała Ardern w momencie podjęcia decyzji o odwołaniu ślubu. „Nie różnię się od, śmiem twierdzić, tysięcy innych Nowozelandczyków”.

Mając zaledwie 37 lat, gdy w 2017 roku została przywódczynią, Ardern szybko stała się światową ikoną lewicy. Stanowiła przykład nowego stylu przywództwa i była chwalona na całym świecie za sposób, w jaki poradziła sobie z najgorszą w historii masową strzelaniną w kraju i na wczesnym etapie pandemii koronawirusa.

Ardern (z prawej) gratuluje jej partner Clarke Gayford po przemówieniu dotyczącym zwycięstwa skierowanym do członków Partii Pracy podczas wydarzenia w Auckland w Nowej Zelandii w 2020 r.
Ardern (z prawej) gratuluje jej partner Clarke Gayford po przemówieniu dotyczącym zwycięstwa skierowanym do członków Partii Pracy podczas wydarzenia w Auckland w Nowej Zelandii w 2020 r.

W 2018 r. Ardern została drugim wybranym światowym przywódcą, który urodził w trakcie sprawowania urzędu. Później tego samego roku przyprowadziła swoją córeczkę na salę Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Nowa Zelandia pod rządami Arderna miała jedne z najsurowszych na świecie mandatów związanych z koronawirusem, co spowodowało kilka wieców podczas jej ostatniego roku na stanowisku premiera. Doprowadziło to również do poziomu witriolu, jakiego nie doświadczyli poprzedni przywódcy Nowej Zelandii.

Ardern zszokowała Nowozelandczyków w styczniu 2023 r., kiedy oświadczyła, że ​​po pięciu i pół roku pełnienia funkcji premiera ustąpi ze stanowiska, ponieważ nie ma już „wystarczających środków na koncie”, aby sprawiedliwie wykonać swoją pracę w roku wyborczym.

Od tego czasu Ardern ogłosiła, że ​​tymczasowo dołączy do Uniwersytetu Harvarda po tym, jak została powołana do podwójnych stypendiów w Harvard Kennedy School. Podjęła także nieodpłatną rolę w walce z ekstremizmem internetowym.

W czerwcu Ardern otrzymała jedno z najwyższych odznaczeń w Nowej Zelandii za zasługi w przeprowadzeniu kraju przez masowe strzelaniny i pandemię. Została Wielką Damą Towarzyszką, co oznacza, że ​​ludzie będą teraz nazywać ją Damą Jacindą Ardern.