O nas
Kontakt

Sprawa o ludobójstwo przeciwko Izraelowi: jakie stanowisko zajmuje reszta świata w sprawie zarzutów?

Laura Kowalczyk

Palestinians look at a damaged residential building after an Israeli strike in Rafah, southern Gaza Strip

Oskarżenia kierowane przeciwko Izraelowi przez Republikę Południowej Afryki są z pewnością doniosłe – ale jakie tak naprawdę mają wsparcie na całym świecie?

Republika Południowej Afryki twierdzi, że ponad 50 krajów wyraziło poparcie dla tej sprawy przed najwyższym sądem ONZ, oskarżając Izrael o ludobójstwo na Palestyńczykach podczas wojny w Gazie.

Inne, w tym Stany Zjednoczone, zdecydowanie odrzuciły zarzuty Republiki Południowej Afryki, że Izrael narusza Konwencję ONZ o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. O wiele więcej milczało.

Reakcja świata na przełomową sprawę, która została rozpoznana w czwartek i piątek przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze, pokazuje przewidywalny globalny podział, jeśli chodzi o nierozwiązywalny, 75-letni problem Izraela i Palestyńczyków.

W niedzielę mija 100 dni ich najkrwawszego konfliktu w historii.

Większość krajów popierających sprawę Republiki Południowej Afryki pochodzi ze świata arabskiego i Afryki.

W Europie jedynie naród muzułmański, Turcja, publicznie wyraził swoje poparcie.

Żaden kraj zachodni nie zadeklarował poparcia dla zarzutów Republiki Południowej Afryki wobec Izraela. Stany Zjednoczone, bliski sojusznik Izraela, odrzuciły je jako bezpodstawne, Wielka Brytania nazwała je nieuzasadnionymi, a Niemcy stwierdziły, że „wyraźnie je odrzucają”.

Chiny i Rosja niewiele powiedziały na temat jednej z najważniejszych spraw, jakie w najnowszej historii miały trafić do sądu międzynarodowego, a Unia Europejska również nie skomentowała tej sprawy.

W czwartek sędziowie przewodniczą otwarciu rozpraw przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze w Holandii
W czwartek sędziowie przewodniczą otwarciu rozpraw przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze w Holandii

Reakcja UE, USA i Wielkiej Brytanii: „Bezzasadne” zarzuty

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział podczas wizyty w Izraelu na dzień przed rozpoczęciem postępowania sądowego, że zarzuty Republiki Południowej Afryki są „bezpodstawne” i że sprawa „odwraca uwagę świata” od wysiłków na rzecz znalezienia trwałego rozwiązania konfliktu.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że ludobójstwo „nie jest słowem, które należy lekceważyć i z pewnością nie wierzymy, że ma ono zastosowanie w tym przypadku”.

„Nie zgadzamy się z tym, co robią mieszkańcy Republiki Południowej Afryki” – powiedział w tej sprawie minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron.

Izrael stanowczo odrzuca zarzuty ludobójstwa i twierdzi, że broni swojego narodu. Mówi, że ofensywa ma na celu wykorzenienie przywódców Hamasu, grupy bojowników, która rządzi tym terytorium i sprowokowała konflikt, przeprowadzając 7 października niespodziewane ataki na południowy Izrael.

Blinken powiedział, że sprawa o ludobójstwo przeciwko Izraelowi była „szczególnie irytująca”, biorąc pod uwagę, że Hamas i inne grupy „nadal otwarcie wzywają do unicestwienia Izraela i masowego mordu Żydów”.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, UE i inne kraje klasyfikują Hamas jako organizację terrorystyczną.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w izraelskiej odpowiedzi wojskowej w Gazie zginęło ponad 23 000 Palestyńczyków. Hrabia nie rozróżnia żołnierzy i cywilów. Mówi, że ponad dwie trzecie zabitych to kobiety i dzieci.

Duża część północnej Gazy stała się niezdatnym do zamieszkania krajobrazem księżycowym, a całe dzielnice zostały zniszczone przez izraelskie naloty i ostrzał czołgów.

Republika Południowej Afryki również potępiła atak Hamasu z 7 października, ale twierdzi, że nie uzasadniał on reakcji Izraela.

Ranni Palestyńczycy przybywają do szpitala al-Shifa po izraelskich nalotach na miasto Gaza w środkowej Strefie Gazy
Ranni Palestyńczycy przybywają do szpitala al-Shifa po izraelskich nalotach na miasto Gaza w środkowej Strefie Gazy

Niemieckie wsparcie dla Izraela i wątpliwości Turcji

Oświadczenie Niemiec o wsparciu dla Izraela w piątek, w dniu zamknięcia przesłuchań, ma znaczenie symboliczne, biorąc pod uwagę historię Holokaustu, kiedy naziści zamordowali 6 milionów Żydów w Europie. Izrael powstał po II wojnie światowej jako raj dla Żydów w cieniu tych okrucieństw.

„Izrael się broni” – powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit. W swoim oświadczeniu odniósł się także do Holokaustu, który w dużej mierze stał się bodźcem do stworzenia Konwencji ONZ o ludobójstwie w 1948 r.

„Biorąc pod uwagę historię Niemiec… Rząd Federalny uważa się za osobę szczególnie zaangażowaną w Konwencję przeciwko Ludobójstwu” – powiedział. Nazwał zarzuty wobec Izraela „całkowicie bezpodstawnymi”.

Niemcy oświadczyły, że zamierzają interweniować w tej sprawie w imieniu Izraela.

UE stwierdziła jedynie, że kraje mają prawo wnosić sprawy do sądu ONZ. Większość jej państw członkowskich wstrzymała się od zajęcia stanowiska.

Turcja, która jest w trakcie przystępowania do UE, była osamotnionym głosem w regionie. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj dostarczył dokumenty, które zostały wykorzystane przeciwko Izraelowi w tej sprawie.

„Dzięki tym dokumentom Izrael zostanie potępiony” – powiedział.

Protestujący machają izraelskimi flagami i trzymają zdjęcia zakładników porwanych przez Hamas podczas demonstracji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze w czwartek
Protestujący machają izraelskimi flagami i trzymają zdjęcia zakładników porwanych przez Hamas podczas demonstracji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze w czwartek

Arabskie potępienie Izraela

Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC) była jednym z pierwszych bloków, które publicznie poparły tę sprawę, gdy Republika Południowej Afryki złożyła ją pod koniec ubiegłego miesiąca. Stwierdzono, że izraelskie siły obronne dopuściły się „masowego ludobójstwa” i oskarżono Izrael o „masowe atakowanie” ludności cywilnej Gazy.

OIC to blok 57 krajów, w tym Iran, Irak, Arabia Saudyjska, Katar i Egipt. Jej siedziba znajduje się w Arabii Saudyjskiej. Liga Arabska z siedzibą w Kairze, której 22 państwa członkowskie są prawie wszystkimi członkami OIC, również poparła sprawę Republiki Południowej Afryki.

Republika Południowej Afryki uzyskała pewne wsparcie spoza świata arabskiego. Namibia i Pakistan zgodziły się w tym tygodniu na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Malezja również wyraziła wsparcie.

„Żaden miłujący pokój człowiek nie może ignorować rzezi dokonanej na Palestyńczykach w Gazie” – powiedział prezydent Namibii, Hage Geingob, w wydawanej przez ten kraj południowoafrykańskiej gazecie „The Namibian”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Malezji zażądało „pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej za okrucieństwa Izraela w Gazie”.

Zdjęcia zakładników porwanych przez Hamas umieszczono w piątek przy stole nakrytym podczas protestu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze w Holandii
Zdjęcia zakładników porwanych przez Hamas umieszczono w piątek przy stole nakrytym podczas protestu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze w Holandii

Cisza ze strony Chin i Rosji

Chiny, Rosja – która również stoi w obliczu zarzutów o ludobójstwo przed Sądem Światowym – i wschodząca potęga Indii w dużej mierze milczą, pozornie świadome, że zajęcie stanowiska w tak podżegającej sprawie nie ma zbyt wielu pozytywów i może nieodwracalnie zachwiać ich stosunkami w regionie .

Polityka zagraniczna Indii historycznie wspierała sprawę palestyńską, ale premier Narendra Modi był jednym z pierwszych światowych przywódców, który wyraził solidarność z Izraelem i nazwał atak Hamasu terroryzmem.

Siedząc na ogrodzeniu?

Głos zabrało kilka krajów Ameryki Południowej, w tym największa gospodarka kontynentu, Brazylia, której Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że prezydent Luiz Inácio Lula da Silva poparł sprawę Republiki Południowej Afryki.

W uwagach ministerstwa nie oskarżano jednak bezpośrednio Izraela o ludobójstwo, ale skupiano się na konieczności zawieszenia broni w Gazie.

Sprawa Republiki Południowej Afryki przeciwko Izraelowi jest dwojaka: Republika Południowej Afryki chce, aby sąd stwierdził, że Izrael popełnia ludobójstwo i wydał tymczasowe orzeczenie nakazujące zakończenie jego kampanii wojskowej w Gazie. Sąd oznajmił, że wkrótce podejmie decyzję w sprawie tymczasowego orzeczenia, ale biorąc pod uwagę powagę sprawy, wydanie ostatecznego wyroku w sprawie zarzutu ludobójstwa może zająć lata.

Brazylia wyraziła nadzieję, że ta sprawa skłoni Izrael do „natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań i środków, które mogłyby stanowić ludobójstwo”.

Inne kraje nie zgodziły się z Republiką Południowej Afryki. Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że sprawa ludobójstwa „nie jest jednoznaczna”, ale ma nadzieję, że sąd nakaże zawieszenie broni w Gazie.