O nas
Kontakt

Selfie są bardziej śmiercionośne niż ataki rekinów. Czy więcej ośrodków turystycznych powinno ich zakazać?

Laura Kowalczyk

Last month, a gondola capsized in Venice, Italy when a group of tourists refused to stop taking selfies and sit down.

Zakazy robienia selfie stają się coraz bardziej powszechne w popularnych miejscach turystycznych. Oto jak ratują życie.

Moda na selfie jest teraz bardziej zabójcza niż ataki rekinów. Badanie opublikowane w Journal of Travel Medicine w 2022 roku wykazało 379 zgonów związanych z selfie w ciągu ostatnich 13 lat.

Wśród nich 140 turystów tragicznie zrobiło swoje ostatnie zdjęcie. Tymczasem tylko 90 śmiertelnych spotkań w tym samym okresie dotyczyło rekinów, głównie niesprowokowanych.

Nie dalej jak w zeszłym miesiącu gondola wywróciła się w Wenecji we Włoszech, kiedy grupa turystów nie chciała przestać robić sobie selfie i usiąść. Tuż przed wypadkiem gondolier poprosił grupę, aby nie poruszała się, podczas gdy on będzie próbował wykonać trudny manewr pod niskim mostem. Na szczęście nikt nie został ranny.

Pogoń za idealnym selfie w mediach społecznościowych wprowadziła turystów w krainę skrajnego ryzyka, skutkującą tragicznymi zdarzeniami, w tym śmiertelnymi upadkami z klifów, wypadkami z udziałem samochodów i pociągów, niebezpiecznymi spotkaniami z dziką przyrodą i nieprzewidzianymi utonięciami.

W rezultacie turyści grożą obecnie wysokimi karami finansowymi i karą więzienia za angażowanie się w niebezpieczne, destrukcyjne i destrukcyjne działania polegające na zbyt dużym robieniu sobie selfie.

W grudniu 24-letnia kobieta zginęła tragicznie podczas próby zrobienia sobie zdjęcia na skraju fortu Prabalgad w Indiach. Spadła z wysokości 60 metrów do wąwozu.

Podczas Tour de France 2023 widz próbujący zrobić sobie selfie z przejeżdżającymi kolarzami, uderzył amerykańskiego kolarza w kierownicę, powodując kolizję 20 zawodników na 15. etapie wyścigu.

W zeszłym roku Portofino w północnych Włoszech wprowadziło tymczasowy zakaz robienia sobie selfie w niektórych częściach miasta, aby zapobiec przeludnieniu wąskich uliczek. Zakaz wprowadzono po tzw. „anarchicznym chaosie” spowodowanym przez turystów blokujących ruch w celu zrobienia zdjęć.

Ryzykując życie dla idealnego zdjęcia

Wykonanie idealnego zdjęcia do mediów społecznościowych często prowadzi do ryzykownych zachowań podsycanych chęcią wyróżnienia się w zatłoczonym krajobrazie. Zachęcone pragnieniem polubień, udostępnień i sławy, niebezpieczne selfie stale zyskują na popularności. Poszukiwanie najlepszego zdjęcia może prowadzić do ignorowania ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa lub zapuszczania się w niebezpieczne miejsca.

Spośród 379 zgonów związanych z selfie na całym świecie w latach 2008–2021 37,2% stanowili podróżnicy, a nie miejscowi. Upadki z wysokości stanowiły 49,9% wszystkich zgonów, następnie związane z transportem (28,4%) i utonięcia (15,3%).

Średni wiek ofiar selfie w tym okresie wynosił 24,4 lat. Kobiety częściej odnosiły śmiertelne obrażenia w wyniku upadków z wysokości i spotkań ze zwierzętami, natomiast więcej mężczyzn zginęło w wyniku zagrożeń związanych z transportem. Kraje o największej liczbie zgonów związanych z selfie to Indie (26,4%), Stany Zjednoczone (10,3%) i Rosja (8,7%).

Co gorsza, według badania przeprowadzonego przez Journal of Family Medicine and Primary Care zgony związane z selfie są najprawdopodobniej niedostatecznie zgłaszane, ponieważ zwykle nie są wymieniane jako przyczyna śmierci.

Niebezpieczne selfie to problem zdrowia publicznego

Według analizy naukowej przeprowadzonej na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii (UNSW) w Sydney w Australii media mają tendencję do przedstawiania niebezpiecznego robienia sobie selfie jako głupoty i samolubstwa, często obwiniając ofiarę. Jednak selfie są obecnie regularną częścią życia codziennego, a naukowcy twierdzą, że robienie ryzykownych selfie powinno zostać potraktowane jako problem zdrowia publicznego.

Podobnie poprzednie pokolenia uważały jazdę bez pasów bezpieczeństwa, jazdę na rowerze bez kasku i palenie papierosów za „normalne” codzienne czynności, które obecnie stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Uznając te ryzykowne zachowania za problemy zdrowia publicznego, przestajemy obwiniać i zawstydzać, a zamiast tego zaczynamy podejmować kroki w kierunku profilaktyki i edukacji.

Byłby to krok dalej niż dotychczasowe decyzje o wyznaczeniu niebezpiecznych obszarów turystycznych, takich jak zbiorniki wodne, szczyty górskie i wysokie budynki, jako „stref zakazanych do selfie”.

Miejsca docelowe ograniczające robienie selfie

Japońskie przedsiębiorstwo JR West Railway Company zakazało umieszczania na swoich peronach kijków do selfie, aby zapobiec porażeniom prądem elektrycznym spowodowanym przez przewody napowietrzne i upadkom na tory.

Po serii wypadków związanych z robieniem sobie selfie w Bombaju w Indiach rząd nie wprowadził stref dla selfie w niektórych obszarach miasta, w tym na niektórych plażach, terenach festiwali i atrakcjach turystycznych. W Pampelunie w Hiszpanii robienie sobie selfie podczas corocznego Biegu Byków jest nielegalne ze względu na wcześniejsze obżarstwo.

W Stanach Zjednoczonych Nowy Jork przyjął ustawę zakazującą robienia sobie selfie z żbikami, chyba że między osobą a zwierzęciem istnieje fizyczna bariera. Podobnie osoby odwiedzające jezioro Tahoe zostały poproszone, aby nie robić sobie selfie z niedźwiedziami, ponieważ odwracanie się tyłem w pobliżu niedźwiedzia jest niezwykle niebezpieczne.

Popularność selfie, zwłaszcza wśród młodszej grupy demograficznej, doprowadziła do wzrostu liczby wypadków i ofiar śmiertelnych.

W niektórych miejscach wdrożono znaki ostrzegawcze, ograniczono dostęp do obszarów niebezpiecznych i przeprowadzono kampanie uświadamiające. Jednak te kroki mogą nie w pełni rozwiązać podstawową kwestię, jaką jest podejmowanie ryzykownych zachowań w imię uznania w mediach społecznościowych.

Aby rozwiązać ten współczesny problem bezpieczeństwa, należy wdrożyć bardziej skuteczne i innowacyjne podejścia.