O nas
Kontakt

Co Europa musi zrobić, aby przetrwać zmieniający się porządek świata

Laura Kowalczyk

Europe must adapt to find its place in a changing world order

Rosnąca tendencja do dedolaryzacji, odporność gospodarcza Chin, bezprecedensowe przepływy ropy i gazu oraz otwarcie nowych rynków w wyniku aktywnych napięć geopolitycznych na całym świecie to tylko niektóre z cech charakteryzujących ewoluujący porządek światowy.

Nowe sojusze to także niektóre cechy zmieniającego się porządku świata i Europa może na tych zmianach skorzystać. Po pierwsze, musimy zrozumieć, czym dokładnie jest porządek świata i jak ewoluuje.

Co to jest porządek świata?

Nie jest to coś, o czym można usłyszeć w teoriach spiskowych czy filmach. To nie jest wielki plan spraw kontrolowany przez garstkę ludzi. Porządek globalny odnosi się do dynamiki władzy, zasad i norm między państwami, instytucjami międzynarodowymi i innymi aktorami globalnymi. Ma różne cechy, takie jak systemy i regulacje gospodarcze, ustalenia dotyczące bezpieczeństwa, dyplomacja, konteksty kulturowe i ideologiczne, podział władzy i instytucje międzynarodowe.

Co oznacza zmieniający się porządek świata?

Zmieniający się porządek świata objawia się w różnych formach. Głównym wskaźnikiem sugerującym tę zmianę są na przykład zmiany władzy. Doskonałym przykładem jest wzrost pozycji Chin jako potęgi gospodarczej. Inne wskaźniki mogą obejmować globalny kryzys, taki jak pandemia Covid-19, która nie tylko zmieniła losy światowej gospodarki, ale także wpłynęła na nasz sposób życia i biznes. Postęp technologiczny, taki jak niedawne rozprzestrzenianie się i udoskonalanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (wraz z napływem botów takich jak ChatGpt, Google Bard itp.) to kolejny wskaźnik zmieniającego się porządku świata. Ma to konsekwencje dla wszystkiego, od filmów DeepFake zagrażających naszej prywatności po wyniki wyborów.

Zmieniające się modele biznesowe są bardzo silnym wskaźnikiem zmieniającego się porządku świata. Na przykład według JP Morgan w 2023 r. jedna piąta światowego handlu ropą będzie prowadzona w walutach innych niż dolar. Dwanaście kontraktów zostało rozliczonych w formie płatności innych niż dolary, w porównaniu do siedmiu w 2022 r. i tylko dwóch w latach 2015–2021.

Oto niektóre z wzorców, które, jeśli się pojawią, sygnalizują zmianę porządku świata.

Europa i ruchome piaski

W obliczu tak wielu pojawiających się trendów i zmieniających się konturów niezwykle ważne jest, aby Europa poświęciła czas na rekonfigurację swoich stosunków z następującymi regionami, tak aby była w stanie utrzymać swoje piętno w społeczności globalnej.

Europa i Azja

Biorąc pod uwagę niezwykle szybki rozwój regionu azjatyckiego, nie można pominąć jego rangi na arenie światowej. Azja posiada większość światowych rezerw handlu zagranicznego i jest rajem dla wielu największych gospodarek świata. Reprezentuje 60% światowej populacji, czyli 10 razy więcej niż Europa. Dlatego kluczowymi czynnikami kształtującymi relacje Europa-Azja jest współpraca handlowa i inwestycyjna, prowadząca do współzależności gospodarczej i dobrobytu.

Europa i BRICS

Biorąc pod uwagę wzrost potęgi krajów Południa, takich jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki (BRICS), istotne jest, aby Europa zacieśniła swoje stosunki ze swoimi partnerami, tak aby mogła czerpać korzyści od każdego z nich w powiązanych obszarach . Na przykład współpraca z partnerami z Zatoki Perskiej może wzmocnić rynek energii; współpraca z państwami Republiki Południowej Afryki może utorować drogę do obfitych zasobów mineralnych, natomiast współpraca z Indiami może pomóc zrównoważyć chińskie wpływy w regionie.

Europa i Chiny

Przy ciągłej tendencji do wzajemnej nieufności Europa i Chiny wydają się daleko od siebie pod względem współpracy i współpracy. W październiku ubiegłego roku chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wyraził zaniepokojenie swojego kraju, mówiąc: „Chiny mają nadzieję, że Unia Europejska (UE) przyjmie bardziej pragmatyczne i racjonalne podejście w swojej współpracy z Chinami”.

Jeśli Europie uda się przyjąć „bardziej pragmatyczną i racjonalną postawę” wobec Chin, będzie w stanie zrównoważyć wpływy Chin na płaszczyźnie geopolitycznej, technologicznej i gospodarczej. Pomimo odmiennych poglądów na kwestie międzynarodowe i regionalne oba państwa mogą utrzymywać komunikację i współpracę, pamiętając jednocześnie o swoich podstawowych troskach i interesach.

Europa i Bliski Wschód

Biorąc pod uwagę zmieniające się trendy w regionie Bliskiego Wschodu i rosnące wpływy Chin, Europa stoi przed wyzwaniem penetracji rynków krajów Zatoki Perskiej. Jako ważny partner handlowy Egiptu, Turcji i Jordanii Europa musi pracować nad partnerstwem skupionym na klimacie i technologii, aby zapewnić efektywność energetyczną i produkcję czystej energii. Promowanie łączności w całym regionie w celu zabezpieczenia własnych potrzeb energetycznych powinno być priorytetem Europy, aby mogła przetrwać szok związany ze zmieniającym się porządkiem świata.