O nas
Kontakt

Według WHO szczepionki przeciwko Covid-19 uratowały w Europie co najmniej 1,4 miliona istnień ludzkich

Laura Kowalczyk

A woman is carried on a stretcher to the COVID-19 vaccination centre of the South Ile-de-France Hospital Group in Melun, in the outskirts of Paris, February 2021.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) gdyby nie szczepionki na Covid-19, łączna liczba ofiar śmiertelnych w Europie wyniosłaby około 4 miliony.

Co najmniej 1,4 miliona istnień ludzkich w Europie udało się uratować dzięki bezpiecznym i skutecznym szczepionkom przeciwko Covid-19 – podało we wtorek europejskie biuro regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Tak wynika z nowego badania WHO opublikowanego na serwerze preprintów, w którym analizowano wpływ szczepionek przeciwko Covid-19 w 34 krajach Europy z wyjątkiem jednego.

Badanie wykazało, że szczepionki przeciwko Covid-19 zmniejszyły liczbę zgonów o 57 procent między grudniem 2020 r., kiedy rozpoczęto wprowadzanie szczepionek, a marcem 2023 r.

WHO stwierdziła, że ​​skumulowana liczba ofiar śmiertelnych w regionie europejskim, która obecnie wynosi 2,5 miliona, mogłaby osiągnąć prawie 4 miliony osób bez szczepionek.

„​Wystarczy pomyśleć o tym dzisiaj i o 1,4 miliona ludzi w naszym regionie, w większości starszych, którzy mogą cieszyć się życiem z bliskimi, ponieważ podjęli kluczową decyzję o zaszczepieniu się przeciwko Covid-19” – powiedział dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

„Na tym polega siła szczepionek. Dowody są niepodważalne” – dodał.

Po raz kolejny zalecił, aby osoby z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, np. osoby starsze lub z obniżoną odpornością, otrzymały szczepionkę przypominającą w ciągu sześciu do 12 miesięcy od ostatniej dawki.

W badaniu oszacowano w szczególności, że 96 procent osób, którym udało się uratować życie dzięki szczepieniom, było w wieku powyżej 60 lat.

Oszacowania liczby istnień ludzkich uratowanych dzięki szczepionkom dokonano w drodze obliczeń wstecznych na podstawie liczby zgłoszonych zgonów, szacunków dotyczących skuteczności szczepionek oraz tego, co by się stało, gdyby osoby w określonych grupach wiekowych nie zostały zaszczepione.

Aktywiści demonstrują na rzecz udostępnienia patentów na szczepionki przed siedzibą BioNTech w Moguncji w Niemczech, 13 grudnia 2021 r.
Aktywiści demonstrują na rzecz udostępnienia patentów na szczepionki przed siedzibą BioNTech w Moguncji w Niemczech, 13 grudnia 2021 r.

Wystąpiły rozbieżności między krajami: w krajach o większym wskaźniku zaszczepienia liczba zgonów była większa niż w krajach o niższym wskaźniku zaszczepienia.

Krajami, które zmniejszyły liczbę zgonów o największy odsetek, były Izrael, Malta, Islandia, Dania, Finlandia i Wielka Brytania, natomiast tymi, które zmniejszyły liczbę zgonów o najmniejszy procent, były Rumunia i Ukraina.

„W krajach, które zaszczepiły wcześnie i w dużej liczbie zaszczepiono, prawdopodobnie zapobiegnięto znacznie większej liczbie zgonów w porównaniu z krajami, które zaszczepiły się nieco później” – powiedział dr Marc-Alain Widdowson, europejski kierownik WHO ds. zarządzania ryzykiem zakaźnym.

„Grypa zwiększa się czterokrotnie”

Tymczasem WHO ostrzegła, że ​​Europa boryka się z wysokim poziomem zakażeń grypą.

Według Kluge’a w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zgłoszonych hospitalizacji wzrosła o 58 procent, a liczba przyjęć na OIOM o 21 procent w porównaniu z poprzednimi dwoma tygodniami, przy czym liczba zakażeń grypowych wzrosła czterokrotnie w okresie od listopada do grudnia.

W odpowiedzi na pytanie TylkoGliwice Next dotyczące rosnącego poziomu grypy Widdowson powiedział, że w przypadku wszystkich wirusów powinniśmy spodziewać się nieoczekiwanego.

Dodał jednak, że po pandemii Covid-19 wiele osób „nie było narażonych na grypę”, co może przyczyniać się do wzrostu liczby przypadków, ponieważ niektóre osoby mogą nadal być podatne.

WHO Europe ostrzegła również, że sytuacja związana z Covid-19 (obecnie spada liczba przypadków) może się zmienić w regionie ze względu na coraz większą częstość występowania nowego wariantu o nazwie JN.1.

Zdrowie „wymyka się z programu politycznego”

Kluge ostrzegł, że jest głęboko zaniepokojony faktem, że „zdrowie wymyka się z programu politycznego i że nie potrafimy uporać się z tykającą bombą zegarową, przed którą stoją nasi pracownicy służby zdrowia i opieki”.

Na przykład około 13 krajów w regionie nie przekazało danych dotyczących monitorowania chorób układu oddechowego, mimo że stanowi to „pierwszą linię obrony” w monitorowaniu patogenów.

Dr Natacha Azzopardi-Muscat z WHO Europe, odpowiedzialna za politykę zdrowotną poszczególnych krajów, również ostrzegła, że ​​zmniejszenie obciążenia systemów opieki zdrowotnej nie polega na dodawaniu łóżek szpitalnych, ale raczej na rozwiązaniu głównego „wąskiego gardła” niedoboru personelu medycznego.

„W wielu krajach nasi pracownicy służby zdrowia starzeją się i należy ich uzupełniać. Powiedziawszy to, niestety niektóre systemy opieki zdrowotnej mają trudności nawet z utrzymaniem obecnego personelu medycznego ze względu na presję, pod jaką się znajdują” – stwierdziła, dodając, że wpływ mogą mieć również wynagrodzenia, demografia i warunki pracy.

W wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech, Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii, pracownicy służby zdrowia rozpoczęli strajk w związku z obawami dotyczącymi niedoborów wynagrodzeń i pracowników.

W odpowiedzi dla TylkoGliwice Next Kluge ostrzegł, że zdrowie, które podczas pandemii Covid-19 znajdowało się na pierwszym miejscu w wielu programach politycznych, zostało zastąpione innymi palącymi kwestiami, takimi jak inflacja, energia i wojna.

Ale chociaż „zdrowie może nie być wszystkim, bez zdrowia nie ma nic” – ostrzegł.