O nas
Kontakt

Akcjonariusze Shell wzywają firmę zajmującą się paliwami kopalnymi do dostosowania celów w zakresie emisji do Porozumienia paryskiego

Laura Kowalczyk

Shell shareholders have agreed to back a resolution co-ordinated by Dutch shareholder activists Follow This.

Nacisk na bardziej zdecydowane działania klimatyczne popiera rekordowa liczba inwestorów, którzy łącznie posiadają około 5 procent akcji Shell.

27 akcjonariuszy wywiera presję na Shell, aby dostosował swoje cele w zakresie emisji do Porozumienia paryskiego.

Inwestorzy popierający dążenie do bardziej zdecydowanych działań klimatycznych posiadają około 5 procent akcji Shell i zarządzają aktywami o wartości ponad 3,9 biliona euro. Należą do nich największy w Wielkiej Brytanii program emerytalny, National Employer Savings Trust (NEST) i największa w Europie firma zarządzająca aktywami, Amundi.

Grupa zgodziła się poprzeć uchwałę koordynowaną przez holenderskich działaczy akcjonariuszy Follow This, w której wzywa się koncern naftowy do dostosowania swoich średnioterminowych celów w zakresie redukcji emisji do Porozumienia paryskiego z 2015 roku.

Wszyscy akcjonariusze zostaną poproszeni o głosowanie nad tą uchwałą na dorocznym walnym zgromadzeniu Shell, które odbędzie się w maju w Londynie.

Grupa aktywistów spodziewa się wzrostu wsparcia

Follow This podejmuje podobne uchwały od 2016 roku, a w 2023 roku zyskało poparcie około 20 proc. akcjonariuszy Shella. Tegoroczna uchwała klimatyczna spotkała się z największym poparciem, jakie grupa uzyskała na dorocznym walnym zgromadzeniu dużego koncernu naftowego.

Mark van Baal, założyciel Follow This, twierdzi, że firma Shell zmieni się tylko wtedy, gdy więcej inwestorów zagłosuje za zmianami. Dodaje, że w tej rezolucji wezwania do redukcji emisji przez przedsiębiorstwa energetyczne znajdują się w centrum uwagi.

„Spodziewamy się wzrostu liczby głosów, w miarę jak coraz więcej inwestorów podąża za swoimi czołowymi konkurentami i głosuje za zmianami w Shell, co stanowi absolutne minimum, jakie mogą zrobić” – wyjaśnia van Baal.

„Uchwała ma na celu dać Shell mandat akcjonariuszy do kierowania transformacją energetyczną”.

Jakie są obecne cele klimatyczne firmy Shell?

Celem Shell jest ograniczenie emisji pochodzących ze swojej działalności, zwanych emisjami z zakresu 1 i 2, o 50 procent do roku 2030.

Firma zobowiązała się również do zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla netto – miary emisji na jednostkę sprzedanej energii – swoich produktów o 20 procent przed końcem dekady i 45 procent do 2035 roku.

Cele te nie obejmują jednak emisji z zakresu 3, czyli wszystkich gazów cieplarnianych, których przedsiębiorstwa nie wytwarzają bezpośrednio, ale za które są pośrednio odpowiedzialne w swoim łańcuchu wartości. W przypadku Shell obejmuje to korzystanie z jego produktów przez konsumentów, co odpowiada za zdecydowaną większość emisji przedsiębiorstwa z branży paliw kopalnych.

Stanowiłoby to dowód przywództwa, pokazałoby, że Shell poważnie podchodzi do transformacji swojej działalności i odegrałoby rolę w generowaniu rzeczywistych zmian.

Diandra Soobiah

Szef odpowiedzialnych inwestycji w NEST

„Wzywamy Shell do wyznaczenia wiarygodnego docelowego poziomu emisji bezwzględnych w zakresie 3” – mówi Diandra Soobiah, dyrektor ds. odpowiedzialnych inwestycji w NEST.

„To pokazałoby przywództwo, pokazałoby, że Shell poważnie podchodzi do zmiany swojej działalności i odegrałoby rolę w generowaniu rzeczywistych zmian”.

Cel, jakim jest osiągnięcie intensywności emisji dwutlenku węgla, również był krytykowany, ponieważ pozwala gigantowi naftowemu zrównoważyć węgiel wytwarzany przez ropę i gaz w stosunku do jego mniej zanieczyszczających produktów.

Shell twierdzi, że uchwała jest „nierealistyczna i uproszczona”

Oczekuje się, że szansa na bunt inwestorów wzrośnie po tym, jak Shell zaczął zmieniać plany ograniczenia wydobycia ropy i gazu do 2030 r. W czerwcu ubiegłego roku spółka argumentowała, że ​​sprzedając w 2021 r. swoje udziały w polu naftowym w Teksasie, osiągnęła swój cel już osiem lat wcześniej i będzie nadal inwestować w ropę i gaz.

Shell utrzymuje, że jego cele klimatyczne są „zgodne z bardziej ambitnym celem porozumienia paryskiego”.

Stwierdza również, że uchwała w sprawie Follow This pozostaje „w zasadzie niezmieniona” w porównaniu z zeszłorocznym wnioskiem, który akcjonariusze odrzucili.

„Zarząd Shella informował już akcjonariuszy, że uchwała Follow This jest nierealistyczna i uproszczona, że ​​nie będzie miała wpływu na łagodzenie zmian klimatycznych, będzie miała negatywne konsekwencje dla naszych klientów oraz jest sprzeczna z interesami spółki i naszych akcjonariuszy” – powiedział rzecznik. powiedział.

W odpowiedzi na krytykę Shella dotyczącą jej żądań, Follow This porzucił w tegorocznej rezolucji odniesienie do „celu na rok 2030” na rzecz „celi średnioterminowych”. Aktywiści akcjonariusze twierdzą, że oświadczenie uzupełniające również zostało całkowicie przepisane po prośbach inwestorów o „bardziej agnostyczny tekst, skupiający się wyłącznie na emisjach”.