O nas
Kontakt

Bruksela, kochanie? Wpadnięci niemieccy rolnicy panikują w Brukseli

Laura Kowalczyk

Host Méabh Mc Mahon with Lars Patrick Berg, Fabian Zuleeg and Maria João Rodrigues

W tym wydaniu przyglądamy się pierwotnym przyczynom wściekłości rolników w Niemczech i omawiamy niedawno uzgodnioną reformę unijnych reguł fiskalnych.

Dołączają do nas niemiecki konserwatywny poseł do Parlamentu Europejskiego Lars Patrick Berg, prezes Fundacji Studiów Postępowych Maria Joao Rodrigues i Fabian Zuleeg, główny ekonomista i dyrektor Centrum Polityki Europejskiej.

Paneliści przyglądają się pierwotnym przyczynom protestów w Niemczech w tym tygodniu, w wyniku których tysiące rolników z północy na południe doprowadziło do zatrzymania kraju. Odbył się także trzydniowy ogólnokrajowy strajk kolei, co spowodowało zakłócenia w podróżowaniu w największej gospodarce Europy i tradycyjnie najbardziej stabilnym państwie członkowskim.

Wiele osób sympatyzuje z rolnikami, ale także twierdzi, że dopłaty do paliw obowiązujące od lat pięćdziesiątych XX wieku są bardzo nieefektywnym sposobem wykorzystania publicznych pieniędzy.

„Rolnictwo stanowi obecnie raczej niewielką część większości gospodarek. A jako sektor gospodarczy w krajach takich jak Niemcy straciło na znaczeniu” – powiedział Fabian Zuleeg.

Maria Joao Rodrigues ma nadzieję, że plany UE dotyczące zerowej emisji netto do 2050 r. nie zostaną pokrzyżowane.

„Rozwiązaniem jest uczynienie transformacji ekologicznej atrakcyjną dla rolników poprzez zapewnienie im niezbędnego wsparcia” – nalegała.

Paneliści dyskutują także o tym, jak reforma reguł fiskalnych UE może wpłynąć na gospodarkę realną oraz o decyzji Charlesa Michela o wcześniejszej rezygnacji z pracy, aby kandydować na posła do Parlamentu Europejskiego.

„Wydaje mi się, że przypomina kapitana opuszczającego mostek na bardzo wzburzonym i wzburzonym morzu. I to jest złe. To naprawdę niebezpieczne” – powiedział Lars Patrick Berg.

Oglądaj Brukselę, kochanie? w powyższym odtwarzaczu.