Chiny, które niegdyś starały się kontrolować wzrost populacji za pomocą polityki jednego dziecka, obecnie stoją przed odwrotnym problemem.
W środę rząd podał, że w 2023 r. populacja Chin spadła o 2 miliony osób, co stanowi drugi z rzędu spadek w roku wraz ze spadkiem urodzeń i wzrostem liczby zgonów po zniesieniu ograniczeń związanych z Covid-19.
Liczba zgonów wzrosła o 690 000 do 11,1 miliona, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Demografowie spodziewali się gwałtownego wzrostu liczby zgonów z powodu epidemii Covid-19, która rozpoczęła się pod koniec poprzedniego roku i trwała do lutego ubiegłego roku.
Biuro statystyczne podało, że całkowita populacja wyniosła 1,4 miliarda. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych Chiny, od dawna najbardziej zaludniony kraj na świecie, spadły w 2023 r. na drugie miejsce za Indiami.
Liczba urodzeń spadła siódmy rok, co odzwierciedla spadek wskaźnika urodzeń, który stanowi długotrwałe wyzwanie gospodarcze i społeczne dla Chin. Populacja stale się starzeje, co może z czasem spowolnić wzrost gospodarczy i stanowić wyzwanie dla zdolności kraju do zapewnienia większej populacji osób starszych przy mniejszej liczbie pracowników.
Liczba urodzeń spadła o 540 tys., czyli mniej niż w latach poprzednich. W 2023 r. urodziło się około 9 mln dzieci, z czego połowa w 2016 r. Wszystkie dane są szacunkowe na podstawie badań i nie obejmują Hongkongu i Makau. Chiny przeprowadzają pełny spis ludności co 10 lat.
Rząd zachęca do tworzenia większych rodzin
Chiny, które niegdyś starały się kontrolować wzrost populacji za pomocą polityki jednego dziecka, obecnie stoją przed odwrotnym problemem. Od czasu stopniowego łagodzenia polityki w latach 2014–2016, aby umożliwić drugie, a następnie trzecie dziecko w 2021 r., rząd stara się zachęcać do rodzenia dzieci, ale z niewielkim sukcesem.
Ludzie później zawierają związki małżeńskie i czasami decydują się nie mieć dzieci. Nawet ci, którzy je mają, często mają tylko jedno dziecko ze względu na wysokie koszty kształcenia dzieci w miastach, w bardzo konkurencyjnym środowisku akademickim. Zmniejszyła się także populacja kobiet w wieku rozrodczym.
Prezydent Xi Jinping powiedział nowemu kierownictwu Ogólnochińskiej Federacji Kobiet w październiku ubiegłego roku, że konieczne jest wzmocnienie wytycznych dotyczących poglądów młodych ludzi na małżeństwo, rodzicielstwo i rodzinę oraz promowanie polityki wspierającej rodzicielstwo i aktywnie radzącej sobie ze starzeniem się społeczeństwa – wynika z raportu zamieszczonego na rządowej stronie internetowej.
„Musimy opowiadać dobre historie o zwyczajach rodzinnych, kierować kobietami, aby odegrały wyjątkową rolę w promowaniu tradycyjnych cnót narodu chińskiego i ustanawianiu dobrych zwyczajów rodzinnych, a także stworzyć nową kulturę cywilizacji rodzinnej” – cytuje jego wypowiedź.
Liczba ludności w wieku produkcyjnym, definiowana jako osoby w wieku od 16 do 59 lat, spadła do 61% ogółu ludności, kontynuując stopniowy spadek. Odsetek osób w wieku 60 lat i więcej wzrósł do 21%. Oficjalny wiek emerytalny w Chinach wynosi 60 lat dla mężczyzn i 50 lub 55 lat dla kobiet.