Liderzy technologii na szczycie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w 2024 r. dzielą się informacjami na temat przyszłości cyfrowych światów i tego, co może oznaczać wyeliminowanie dezinformacji przed wyborami.
TylkoGliwice uczestniczy obecnie w 54. dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego, które odbywa się w tym tygodniu w Davos w Szwajcarii. Podczas panelu technologicznego, w którym uczestniczyli dyrektorzy generalni największych firm technologicznych na świecie, Meta i inne firmy omawiały kolejne kroki w cyfrowym świecie.
Obejmowało to więcej przykładów wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) i Metaverse, a także inne projekty dotyczące tych technologii, w tym zwiększone wykorzystanie sztucznej inteligencji w edukacji młodzieży, szkoleniu personelu i wymianie doświadczeń w świecie wirtualnym.
Sztuczna inteligencja może personalizować i automatyzować materiały szkoleniowe i edukacyjne
Sztuczną inteligencję można wykorzystać do znacznego ulepszenia materiałów do nauki i rozwoju na potrzeby edukacji i szkoleń, przede wszystkim poprzez generowanie materiałów i personalizowanie doświadczeń edukacyjnych. Można go również wykorzystać do zapewnienia inteligentnych korepetycji, a także spersonalizowanych map rozwoju.
Co więcej, sztuczna inteligencja może obejmować również bardziej efektywne chatboty, a także szerszą i bardziej zróżnicowaną gamę przetłumaczonych materiałów edukacyjnych. Pracownicy mogą korzystać ze szczegółowych ocen wyników, a w niektórych przypadkach sztuczna inteligencja może również zautomatyzować szereg zadań administracyjnych.
Sztuczna inteligencja jest również niezbędna do dzielenia się doświadczeniami w świecie wirtualnym, ciągłego ulepszania modeli opartych na danych ze świata rzeczywistego, aby zapewnić użytkownikom bardziej autentyczne i wciągające doświadczenia. Sztuczna inteligencja pomaga także między innymi usprawniać przetwarzanie danych, interakcję z użytkownikiem, tworzenie awatarów i chatboty.
Szybka ewolucja sztucznej inteligencji stwarza zagrożenia dla ochrony danych i dezinformacji
Organy regulacyjne wyraziły jednak również obawy dotyczące tego, w jaki sposób ten szybki postęp technologiczny zwiększył obawy konsumentów dotyczące prywatności. W związku z tym przepisy dotyczące ochrony danych i prywatności przedsiębiorstw nie mogą już opierać się na uniwersalnym podejściu, czego dowodem jest ostatnio wzrost liczby kradzieży danych osobowych i cyberataków.
Do najważniejszych firm na świecie, które w ostatnich latach padły ofiarą cyberataków, należą Twitter i Grupa Luxottica.
Kolejną bardzo ważną kwestią omówioną przez panel było to, w jaki sposób duże firmy technologiczne, takie jak Meta, planują pomóc w ograniczeniu dezinformacji na temat nadchodzących wyborów na wszystkich swoich platformach.
Jak widzieliśmy już podczas konfliktów Rosja-Ukraina i Izrael-Hamas, sztuczna inteligencja była wykorzystywana do powszechnej dezinformacji, w tym do sfabrykowanych obrazów zniekształcających narrację wydarzeń, a także do prób manipulowania informacjami, giełdami i procesami demokratycznymi.
Doprowadziło to do rosnących obaw, że można go również wykorzystać do manipulowania nadchodzącymi wyborami, korzystając z bardziej zaawansowanej technologii i mniejszej liczby śladów manipulowania danymi. Rośnie także ryzyko, że dezinformacja zostanie wykorzystana do rozpoczęcia fałszywych kampanii oszczerstw wobec kandydatów, co może znacząco zaszkodzić ich reputacji i szansom na zwycięstwo.
Sir Martin Sorrell, członek panelu i prezes wykonawczy S4Capital, powiedział Angeli Barnes z TylkoGliwice, że firmy technologiczne mogą potencjalnie stracić pracę, jeśli chodzi o zwalczanie dezinformacji wyborczej.
„Do urn pójdzie około czterech miliardów ludzi i myślę, że weźmie w nich udział 70 krajów. Zatem będzie to bardzo trudne. Myślę jednak, że odpowiedzią jest samoregulacja, a platformy będą musiały wydać dużo pieniędzy. Dużo czasu i wysiłku, aby zapewnić ochronę wyborców, ale oczywiście łatwiej to powiedzieć, niż zrobić, więc jest to trudne pytanie.