Zróżnicowana kolekcja repatriowanych obiektów obejmuje obiekty przedhiszpańskie, takie jak Quipus, artefakty lityczne, rzeźby Inków, tekstylia z kultury Chancay i elementy ceramiczne.
Podczas ważnej ceremonii repatriacji, która odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Limy, Peru z radością powitało powrót ponad 200 dóbr kultury odesłanych ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Belgii, Kanady i Hiszpanii.
Do pomyślnego zwrotu dóbr kultury przyczyniły się zbiorowe wysiłki Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuratury i Interpolu.
„Korzystam z okazji, aby przy tej okazji podziękować obcokrajowcom i organizacjom: Niemcom, Belgom, Kanadzie, Hiszpanii i Ameryce (w odniesieniu do USA), którzy są świadomi szkód spowodowanych nielegalnym handlem dobrami kultury i wspierają nasze wysiłki na rzecz odzyskać nasze dziedzictwo kulturowe” – powiedział podczas ceremonii Ignacio Higueras, wiceminister spraw zagranicznych Peru.
Jakie artefakty zostały zwrócone?
Obszerna kolekcja repatriowana obejmowała zróżnicowany zbiór 198 zabytków archeologicznych, jedno dzieło historyczno-artystyczne i trzy obiekty archiwalno-dokumentalne.
Co ciekawe, 154 znaleziska archeologiczne zostały dobrowolnie zwrócone przez obywateli z całego świata, co podkreśla globalne zaangażowanie w sprawę ochrony kultury.
Pozostałe 42 przedmioty odzyskano w wyniku konfiskat dokonanych przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (DHS) i niemiecką policję.
Dwa z nich zwróciło Muzeum Historii Naturalnej Santa Barbara w Los Angeles.
Wśród godnych uwagi obiektów przedhiszpańskich znalazły się dwa artefakty Quipus i Lithic, w tym główki klubów i rzeźby z kultury Inków, instrumenty i fragmenty tekstyliów z kultury Chancay oraz elementy metalowe powiązane z kulturą Chimú.
W kolekcji znalazły się także wyroby ceramiczne reprezentujące m.in. style Moche, Nazca, Lambayeque i Inków.