Eksperci z Węgier i krajów sąsiednich wzięli udział w tworzeniu „Mapy Orłów”, a także przyznali Sokołowi Sakerowi tytuł Ptaka Roku.
W 21. Węgierskim Spisie Orłów wzięło udział setki geodetów, starając się jak najdokładniej policzyć liczebność orłów zimujących.
Wyśledzenie ich wymaga wspólnego wysiłku organizacji pozarządowych oraz organizacji zajmujących się dziką przyrodą i ochroną przyrody w całym kraju.
W tym roku sokół Saker został wybrany Ptakiem Roku spisu ludności. Ponad 60% sokołów w Europie gniazduje na Węgrzech, a jedyna udowodniona stabilna, nieznacznie rosnąca populacja tego gatunku zamieszkuje Kotlinę Karpacką.
„Zbieranie odbywało się na obszarach o wymiarach 2,5 na 2,5 kilometra kwadratowego” – wyjaśnia Attila Zelenák, członek MME – Węgierskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Ochrony Przyrody – czyli BirdLife Węgry.
„Gdziekolwiek byłeś, możesz zapisać to, co widziałeś, następnie aplikacja zapisała współrzędne jako podstawę i można było wpisać dane dotyczące gatunku, wieku, płci itp.” – dodaje.
BirdLife Węgry przekształciło się w największą organizację pozarządową zajmującą się ochroną środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej.
„Liczenie orłów zimą jest ciekawe, bo stare pary lęgowe przeważnie przebywają na ich terytorium, pilnując gniazda lub nawet miejsca lęgowego, natomiast młode wędrują… bardzo często, na dobrych żerowiskach, wiele z nich mogą się gromadzić i chcemy odkryć te zimujące stada” – mówi Zelenak.
W wydarzeniu wzięło udział kilka organizacji partnerskich i ekspertów, w tym koledzy z krajów sąsiadujących, ponieważ zadanie wchodzi w zakres unijnych programów Pannon Eagle i Saker LIFE.
Celem spisu jest stworzenie „Mapy orłów” zimujących w Kotlinie Karpackiej, której zakończenie przewidywane jest na luty.