O nas
Kontakt

Architekt Lesley Lokko zostaje pierwszą afrykańską laureatką prestiżowego Królewskiego Złotego Medalu RIBA

Laura Kowalczyk

Professor Lesley Lokko, Royal Gold Medallist 2024

Okrzyknięta „wizjonerską agentką zmian” Lesley Lokko zostaje pierwszą kobietą pochodzenia afrykańskiego, która zdobywa główną nagrodę Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich.

Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA) uznał ghańsko-szkockiego architekta, pedagoga i autora Lesleya Lokko laureatem prestiżowego Królewskiego Złotego Medalu RIBA za rok 2024.

60-letnia architekt otrzymuje nagrodę za pracę na rzecz sprawiedliwości i innych prób „demokratyzacji architektury”.

Lokko od dawna opowiada się za włączaniem do architektury osób kolorowych i innych niedostatecznie reprezentowanych środowisk, a w 2021 roku założyła edukacyjny African Futures Institute (AFI) w Akrze w Ghanie, aby dalej badać złożone relacje między architekturą, tożsamością i wyścig.

Zostaje pierwszą kobietą pochodzenia afrykańskiego, która zdobyła Złoty Medal od czasu jego powstania w 1848 r. i dołącza do ubiegłorocznej zwyciężczyni Yasmeen Lari jako pierwsza w historii RIBA solowa złota medalistka Royal Gold Medalist.

Dzięki swojej kadencji jako dziekan CCNY Spitzer School of Architecture i założycielka Graduate School of Architecture na Uniwersytecie w Johannesburgu Lokko wywarła ogromny wpływ na swoją dziedzinę. Uczyła w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Afryce, a jej praca została okrzyknięta przez Komisję Honorową RIBA „wyraźnym wezwaniem do równej reprezentacji w polityce, planowaniu i projektowaniu, które kształtują nasze przestrzenie”.

W zeszłym roku Lokko otrzymała nagrodę OBE za zasługi dla architektury i edukacji i została pierwszym czarnym kuratorem Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji.

Lesley Lokko na wystawie Biennale International Architecture w Wenecji – maj 2023
Lesley Lokko na wystawie Biennale International Architecture w Wenecji – maj 2023

Prezydent RIBA, Muyiwa Oki, powiedziała: „Zaciekły orędownik równości i włączenia we wszystkich aspektach życia, postępowe podejście Lesley Lokko do edukacji architektonicznej daje nadzieję na przyszłość – zawód, który przyjmuje osoby ze wszystkich środowisk, bierze pod uwagę potrzeby naszych środowiska i uznaje szeroką gamę kultur i perspektyw.”

Następnie opisał Lokko jako „wizjonerską agentkę zmian” i „pokorną siłę rewolucyjną, której ambicja i optymizm pozostawiają niezatarty ślad na światowej scenie architektonicznej”.

Po otrzymaniu nagrody RIBA Lokko powiedział: „To było dla mnie ogromne zaskoczenie. To nigdy nie było na kartach. Jestem zachwycony, że jestem brany pod uwagę obok niektórych wspaniałych zdobywców Królewskiego Złotego Medalu w przeszłości.”

„Chociaż jest to nagroda osobista, nie jest to tylko osobisty triumf, to świadectwo tego, że ludzie i organizacje, z którymi współpracowałem, podzielają moje cele” – kontynuował Lokko. „Przyszedłem do architektury szukając pewności, szukając odpowiedzi. Zamiast tego znalazłem pytania i możliwości, znacznie bogatsze, ciekawsze i bardziej empatyczne sposoby interpretacji i kształtowania świata. Architektura dała mi język we wszystkich jego formach – wizualnych, pisanych, budowanych i wykonywanych – a ten język z kolei dał mi taką nadzieję.

Lokko oficjalnie odbierze Królewski Złoty Medal 2024 podczas wydarzenia, które odbędzie się 2 maja w siedzibie RIBA w Londynie.

Przeczytaj pełną wypowiedź jury poniżej:

Profesor Lesley Lokko jest pedagogiem, autorem i kuratorem. Architekt luminarz i postać renesansu, który pozostawił niezatarty ślad na scenie światowej. Od ponad dwudziestu lat Lokko jest słusznie doceniana za swój przełomowy wkład w edukację architektoniczną, dialog i dyskurs z perspektywy Globalnego Południa – nieustannie dążąc do integracji i równości w tej dziedzinie. Lokko jest nie tylko pierwszą Afrykanką, która dostąpiła tego zaszczytu, ale teraz zajmuje także miejsce wśród najważniejszych postaci architektury.

Jednym z jej ukoronowań jest Architectural Futures Institute (AFI) mieszczący się w Akrze w Ghanie – centrum edukacji architektonicznej, które na nowo postrzega Afrykę jako tygiel przyszłości, w którym wspólnie opracowywane są nowatorskie formy miejskie. AFI jest latarnią morską, doceniającą wkład kobiet z afrykańskiej diaspory. Zaprasza do korzystania z możliwości i promuje odważne i twórcze głosy.

Będąc siłą przewodnią kreatywności, umiejętności kuratorskie Lokko zabłysły podczas jej niedawnego zarządzania Biennale w Wenecji w 2023 r., przełomowego wydarzenia, które po raz pierwszy zjednoczyło ekspresję architektoniczną Afryki i Afryki. Była to platforma, na której wschodzący i uznani afrykańscy architekci i projektanci połączyli siły, aby stworzyć „Laboratorium przyszłości”, sześcioczęściową wystawę zapoczątkowującą dyskurs na temat dekarbonizacji i dekolonizacji. Pod kuratelą Lokko nigeryjski artysta, projektant, architekt i mistrz budowlany Demas Nwoko był pierwszą czarnoskórą osobą uhonorowaną prestiżową Złotym Lwem za całokształt twórczości na Międzynarodowym Biennale w Wenecji.

Jej kluczowa rola w zarządzie pionierskiego programu New Architecture Writers w Londynie, którego celem jest wspieranie „kolorowych specjalistów, którzy są niedostatecznie reprezentowani w projektowaniu, dziennikarstwie i kuratorstwie”, podkreśla jej zaangażowanie na rzecz różnorodności. Co ciekawe, ponad dwie dekady temu w 2000 r. opublikowano przełomową pracę Lokko White Papers Black Marks. W 2020 r. otrzymała nagrodę RIBA Annie Spink Award za doskonałość w edukacji architektonicznej za swoje wpływowe przywództwo, pasję i niezachwiane zaangażowanie w edukację i badania architektoniczne. w szczególności jej wykłady i opublikowane prace skupiające się na tematyce rasy, tożsamości i architektury.

Choć wpływ Lokko wykracza poza architekturę, to wyróżnienie stanowi wyraz jej ogromnego wkładu w dziedzinę architektury. Jej prace propagują różnorodne podejścia do praktyki i przesuwają granice tego, czym jest architektura i co może osiągnąć.

Gorąco zachęca osoby ze wszystkich środowisk do wzięcia udziału w gobelinie architektury; a jej interpretacja architektury jako kultury, formy sztuki, która sprzyja dialogowi publicznemu skupionemu na ideach i treściach, a nie tylko na funkcji, demokratyzuje architekturę, czyniąc ją dostępną dla wszystkich.

Praca Lokko jest wyraźnym wezwaniem do równej reprezentacji w polityce, planowaniu i projektowaniu, które kształtują nasze przestrzenie mieszkalne. Jej ślad pedagogiczny obejmuje różnorodne krajobrazy kulturowe, od Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii po RPA i Ghanę.

Medal ten honoruje donośny głos Lokko. Jest to świadectwo jej niezachwianego zaangażowania w rozwój edukacji architektonicznej i przywracanie równowagi poprzez wzmacnianie głosów niedostatecznie reprezentowanych osób w kształtowaniu naszego środowiska zbudowanego.