Potraktuj nową opłatę za wstęp jako motywację do zwiedzania niektórych rzadziej odwiedzanych meczetów w Stambule.
Stambuł, kakofoniczna metropolia leżąca na granicy wschodu i zachodu, jest domem dla ponad 3000 meczetów.
Jedna z nich, Hagia Sophia, jest główną atrakcją miasta. Rozpoczął życie jako kościół chrześcijański, w 1453 r. został przekształcony w meczet, w 1935 r. w muzeum, a w 2020 r. ponownie w meczet.
Do tego tygodnia wstęp do ozdobionego mozaiką budynku sakralnego był bezpłatny. Teraz władze wprowadziły opłatę w wysokości 25 euro, aby pomóc w sfinansowaniu jego konserwacji.
Choć Hagia Sophia, mikrokosmos historii miasta, powinna nadal znajdować się na Twoim planie podróży, nowa opłata może stanowić motywację do zwiedzania niektórych rzadziej odwiedzanych meczetów w Stambule.
Dlaczego warto odwiedzić Hagię Sophię?
Podejście do Hagia Sophia jest rozczarowujące: ciężkie barykady antyterrorystyczne i skanery bezpieczeństwa zasłaniają widok na budynek, podczas gdy kolejka do wejścia wije się wokół placu przed budynkiem.
Ale czas oczekiwania można dobrze wykorzystać, przyglądając się eonom historii budowli. Kiedy cesarz Konstantynopol w roku 330 n.e. uczynił Stambuł (wówczas ochrzczony Konstantynopolem) swoją bizantyjską stolicą, przywiózł ze sobą chrześcijaństwo.
Pierwszy kościół cesarza i drugi kościół w tym miejscu uległy zniszczeniu, ale trzeci kościół pochodzący z 537 r. stanowi podstawę tego, co pozostało do dziś.
Wraz z podbojem miasta przez Turków w 1453 r., cerkiew została przekształcona przez sułtana Mehmeda II w meczet, dokonując głównie powierzchownych zmian.
Zasadnicza konstrukcja – rozległa kopułowa przestrzeń centralna otoczona półkopułami – została zachowana. Stało się to paradygmatem architektonicznym naśladowanym w meczetach osmańskich przez tysiąclecie.
Połacie błyszczących mozaik przedstawiających postacie biblijne zostały otynkowane, natomiast te znajdujące się na zewnątrz w przedsionku pozostały odkryte.
Po przekształceniu go w muzeum w czasach nowej świeckiej Republiki Tureckiej w 1935 roku, elementy, w tym dekoracje marmurowej podłogi i mozaiki, ponownie wyszły na światło dzienne.
Nowoczesne oświetlenie elektryczne zatarło dużą część pierwotnej tajemniczości wnętrza. Zapach kadzidła zastępuje skarpetki dojrzałe po całym dniu zwiedzania. Spokój świętej przestrzeni zostaje zakłócony przez tłok odwiedzających.
Ale miękkie, złote kafelki nad głową nadal zachwycają, promieniując światłem słonecznym wpadającym przez czterdzieści małych okien otaczających podstawę kopuły.
Dolne partie ścian wzbogacono panelami i filarami z okazałego marmuru w kolorze zielonym, ciemnoczerwonym i szarym.
Liczący 1500 lat budynek, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na przestrzeni wieków ucierpiał z powodu trzęsień ziemi, złej konserwacji i obecnie odwiedza go około 3,5 miliona osób rocznie.
Władze tureckie twierdzą, że nowa opłata za wstęp – a także instalacja kamer bezpieczeństwa, systemów wykrywania pożarów i komunikacji w sytuacjach awaryjnych – wpisują się w zalecenia UNESCO mające na celu „zwiększenie” liczby odwiedzających.
Najlepsze alternatywne meczety w Stambule
Podobnie jak Hagia Sophia, inne meczety w mieście mają moc przenoszenia odwiedzających do przeszłości Stambułu.
Na podobną skalę majestatu znajduje się Meczet Sulejmana Wspaniałego, zbudowany w połowie XVI wieku, aby odzwierciedlić wybitność patrona sułtana Sulejmana Wspaniałego. Kolosalna konstrukcja z jasnego kamienia położona jest w malowniczym punkcie widokowym nad cieśniną Bosfor, otoczona spokojnymi ogrodami.
Znany architekt Mimar Sinan zbudował kopułę o średnicy 26 metrów i wysokości 53 metrów – wyższą niż Łuk Triumfalny w Paryżu. Wypełnione światłem wnętrze ozdobione jest misternymi malowanymi wzorami, podczas gdy na dziedzińcu zewnętrznym grobowiec sułtana mieści się w szkatułce na biżuterię w budynku wyłożonym kafelkami inkrustowanymi kością słoniową.
Nie wszystkie meczety wyróżniają się na tle nieba tak spektakularnie, ale wciąż skrywają zaskakujące skarby. Meczet Rüstema Paszy znajduje się w pobliżu Bazaru Przypraw i można do niego dotrzeć skromnymi, krytymi kamiennymi schodami.
Jednak XVI-wieczna konstrukcja zaprojektowana przez Sinana sprawia, że Błękitny Meczet – słynący z kafelków – może zyskać pieniądze.
Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynek jest pokryty ciemnoniebieskimi, kobaltowymi i żywymi turkusowymi kafelkami ze słynnego regionu ceramiki Iznik. Po dokładnym zbadaniu każda ręcznie malowana płytka ceramiczna jest wykwintnym odwzorowaniem stylizowanych tulipanów, goździków i rozet (oraz dziesiątek ich odmian).
Wiele z tysięcy meczetów w Stambule pochodzi również ze znacznie późniejszych okresów.
Meczet Şakirin został zbudowany w 2009 roku. Jest on godny uwagi nie tylko ze względu na swoją kosmiczną, metaliczną kopułę, ale także dlatego, że jego wnętrze zostało zaprojektowane przez Zeynep Fadıllıoğlu – podobno pierwszą kobietę, która zaprojektowała meczet we współczesnej Turcji.
W zalanym światłem wnętrzu znajduje się futurystyczny, złoty i turkusowy mihrab (nisza modlitewna) oraz żyrandol z kropelek dmuchanego szkła, przypominający modlitwę, aby światło Allaha spadło na wyznawców jak deszcz.