Północne Niemcy, Holandia i Belgia to kluczowe potencjalne lokalizacje dla zwiększenia dostaw energii geotermalnej, powiedział TylkoGliwice ekspert, podczas gdy prawodawcy UE poparli strategię mającą na celu pobudzenie rozwoju źródeł odnawialnych w bloku.
Baseny geologiczne w Holandii, zachodnich Niemczech i Belgii są gotowe do wykorzystania jako źródła energii geotermalnej, ekspert naukowy powiedział TylkoGliwice, podczas gdy eurodeputowani przeważającą większością głosów poparli uchwałę – 531 za, 2 przeciw – na dzisiejszej sesji plenarnej (18 stycznia), wzywającej do UE do przyspieszenia wysiłków na rzecz jego wykorzystania.
Kilka krajów UE produkuje ciepło z energii geotermalnej, inne zaś ogłosiły plany oceny potencjału tego odnawialnego źródła.
Energia geotermalna pochodzi z ciepła wytwarzanego w skorupie ziemskiej i jest wykorzystywana głównie do produkcji energii elektrycznej, ciepłownictwa i procesów przemysłowych. W strategii Komisji Europejskiej dotyczącej odnawialnych źródeł energii przedstawionej w maju 2022 r. wezwano do potrojenia wolumenu całkowitego zapotrzebowania UE na energię pokrywaną przez energię geotermalną do 2030 r.
Zwracając się w tym tygodniu do posłów do Parlamentu Europejskiego na sesji plenarnej, komisarz Didier Rynders potwierdził „jak dotąd ograniczoną rolę” energii geotermalnej w koszyku energetycznym UE, ale zauważył jej „potencjał wzrostu”, wyrażając wsparcie władzy wykonawczej UE dla państw członkowskich i przemysłu w celu zwiększenia wykorzystania energii geotermalnej poprzez ustawę o przemyśle zerowym netto.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) w 2022 r. energia geotermalna stanowiła 0,5% światowego rynku energii odnawialnej. Natomiast w UE wygenerował zaledwie 0,2% energii elektrycznej.
Martin Arndt, koordynator finansowanego przez UE projektu ułatwiającego wykorzystanie energii geotermalnej, powiedział portalowi TylkoGliwice, że kontynent ma znaczny potencjał w zakresie wykorzystania energii geotermalnej w basenach geologicznych pod Paryżem, monachijską Molasą, w północnych Niemczech i w regionach Graben nad Górnym Renem, wszystkie które były przedmiotem wielu eksploracji.
„To (energia geotermalna) jest szczególnie interesująca dla krajów o dużym uzależnieniu w sektorze energetycznym od importu” – powiedział Arndt.
Według Arndta kolejnym regionem o wielkim potencjale jest Europa północno-zachodnia, w tym północna Francja, Belgia, zachodnie Niemcy, Holandia i Wyspy Brytyjskie – co zostało zbadane przez Arndta i jego zespół.
W zeszłym tygodniu holenderski region Brabancja Północna podpisał plan działania we współpracy z gminą Helmond i agencją Energie Beheer Nederland, mający na celu napędzanie energii geotermalnej, sygnalizując zainteresowanie Holandii energią geotermalną jako „zrównoważonym źródłem ciepła na przyszłość”.
Jednak liderem UE w dziedzinie energii geotermalnej są Włochy, jak pokazują dane IRENA, odpowiadające za większość energii elektrycznej wyprodukowanej w bloku z ciepła wydobywanego ze skorupy ziemskiej w 2021 r. Inne kraje UE, takie jak Austria, Chorwacja, Dania, Niemcy, Węgry i Portugalia, również postępy w rozwoju zasobów geotermalnych.
W Aarhus 36 tysięcy gospodarstw domowych – 20% wszystkich domów – będzie wkrótce zasilanych energią geotermalną, powiedział eurodeputowany Niels Fuglsang (Dania/S&D) podczas sesji plenarnej w Strasburgu, cytując to jako „doskonały przykład tego, czego potrzebujemy więcej”. Jego rodaczka, europosłanka Pernille Weiss (Dania/PPE) wezwała dyrektora UE do przedstawienia „wkrótce konkretnych działań”, aby ujawnić pełny potencjał tego źródła energii.
Komentując głosowanie Parlamentu, Philippe Dumas, sekretarz generalny Europejskiej Rady ds. Energii Geotermalnej, powiedział, że prawodawcy „umieścili energię geotermalną na radarze polityki UE”, zauważając, że władza wykonawcza UE „nie może ignorować tak zdecydowanego poparcia”.
Choć energię geotermalną można zastosować w całej Europie, Arndt stwierdził, że jej wykonalność zależy od podłoża geologicznego i dostępnych technologii pozyskiwania ciepła. Wyjaśnił, że największy potencjał kryje się tam, gdzie zapotrzebowanie na powierzchni może zostać zrekompensowane przez dostawę ciepła ze zbiornika znajdującego się pod powierzchnią.
Aby jednak uzyskać dostęp do zbiornika, należy wykonać odwiert poszukiwawczy, co stanowi kluczowy etap procesu, poparty solidną wiedzą geologiczną na temat badań podpowierzchniowych i badań sejsmicznych. Proces wierceń często budzi konflikty z lokalnymi społecznościami i budzi obawy dotyczące środowiska, powiedział Arndt.
„Na etapie produkcji aktywność sejsmiczna może budzić obawy wśród ludności, dlatego konieczna jest otwarta i zorientowana na obywatela komunikacja” – powiedział Arndt.
Kolejnym ryzykiem jest niepewność co do powodzenia odwiertu poszukiwawczego, który może okazać się „bezproduktywny lub nie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła”, co może zagrozić całemu projektowi i związanym z nim inwestycjom. Pełne wykorzystanie energii geotermalnej również napotyka trudności w postaci procedur zatwierdzania, biurokracji i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, stwierdził.
Ustawodawca Marc Botenga (Belgia/Lewica) powiedział parlamentowi, że choć zgadza się z rozwojem energetyki geotermalnej, nie zgadza się z kierunkiem obranym w tekście kompromisowym uzgodnionym przez Komisję i zespół parlamentarny pod przewodnictwem posła do Parlamentu Europejskiego Zdzisława Krasnodębskiego (Polska/ECR ).
Botenga, który wstrzymał się od głosu podczas grudniowego głosowania nad projektem sprawozdania w parlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) oraz na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym, odrzucił klasyczne podejście branżowe skupiające się na partnerstwach publiczno-prywatnych, argumentując, że stwarza to ryzyko umożliwienia „potencjalnie szkodliwych projektów”. . Wolał widzieć rozwój publiczny i monitorowanie geotermii.
„Zagwarantowałoby to także publiczną i demokratyczną kontrolę nad cenami ciepła i energii elektrycznej wytwarzanej z energii geotermalnej” – powiedział.