Anna Pruska rozmawiała z TylkoGliwice Business o rosnącej roli sztucznej inteligencji w usługach telekomunikacyjnych oraz o tym, dlaczego Polska jest idealną lokalizacją dla kobiet-liderów.
Obawy ludzi związane z ekspansją sztucznej inteligencji w biznesie i w ogóle w społeczeństwie są zrozumiałe, ale nie do końca uzasadnione – powiedział prezes polskiego giganta informatycznego Comarch.
„Zawsze jest w ludziach ten niepokój, jeśli chodzi o nowe technologie” – powiedziała Anna Pruska TylkoGliwice Business podczas dyskusji na temat rozwoju sztucznej inteligencji na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos.
„W czasie rewolucji technicznej ludzie niszczyli maszyny, (…) w obawie, że zabiorą im pracę” – dodała. „Myślę, że to po prostu kwestia oswojenia się z tą sytuacją i przepracowania naszych problemów, takich jak kwestie prawne. Ale to przyjdzie z czasem. »
Sztuczna inteligencja była w centrum uwagi w Davos, gdy decydenci i liderzy biznesu omawiali ryzyko, jakie stwarza w przypadku rozprzestrzeniania dezinformacji, szczególnie w świetle konfliktów, takich jak wojna Rosji na Ukrainie i wojna między Izraelem a Hamasem, w oprócz około 70 nadchodzących wyborów. na całym świecie w 2024 r.
Comarch, polska międzynarodowa firma zajmująca się oprogramowaniem, oferująca usługi w ponad 30 krajach, widzi jednak wiele korzystnych zastosowań sztucznej inteligencji. Do tego stopnia, że firma jest w trakcie włączania sztucznej inteligencji do swoich własnych usług, na przykład w ramach rygorystycznych środków zwalczania nadużyć finansowych. Nowa technologia jest także objęta polisami ubezpieczeniowymi firmy zapewniającymi bezpieczeństwo telekomunikacyjne.
Bycie kobietą kierującą wiodącą światową firmą IT
Pruska rozmawiała także z TylkoGliwice Business o swoich doświadczeniach w roli lidera w biznesie jako kobiety.
Kieruje męskim zarządem jednej z największych i najszybciej rozwijających się firm w Polsce. Świeżo awansowana na prezeskę i dyrektor generalną Pruska powiedziała TylkoGliwice Business, że Polska jest idealnym miejscem dla kobiet na stanowiskach kierowniczych, ponieważ jest jednym z niewielu w Europie kraju o najwyższym udziale kobiet na stanowiskach kierowniczych.
Według Eurostatu w trzecim kwartale 2020 roku 44% stanowisk kierowniczych w Polsce zajmowały kobiety, ustępując jedynie Łotwie z 45%.