W Davos prezes Europejskiego Banku Centralnego Lagarde i niemiecki minister finansów Lindner omówili globalne perspektywy gospodarcze, odnosząc się do takich wyzwań, jak zmiana klimatu i potencjalne skutki prezydentury Trumpa. Położyli nacisk na wzmocnienie rynków wewnętrznych i dostosowanie się do „nowej normalności”.
Ostatniego dnia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos panel złożony z gwiazd, moderowany przez Francine Lacqua z Bloomberga, zebrał się, aby omówić perspektywy światowej gospodarki.
W panelu wzięło udział szereg wybitnych osobistości, w tym Christine Lagarde z EBC, minister finansów Niemiec Christian Lindner, David M Rubenstein z Carlyle Group, dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala, minister finansów Arabii Saudyjskiej Mohamed El Jadan i prezydent Singapuru Tharman Shanmugaratnam. .
Lagarde: konsumpcja spada, handel wznawia się
Lagarde podkreśliła normalizację zaobserwowaną w 2023 r., zwracając uwagę na mniej rygorystyczny rynek pracy i zmniejszenie nadmiernych oszczędności. Co więcej, Lagarde zauważyła, że na całym świecie, z wyjątkiem strefy euro, inflacja wykazuje tendencję spadkową.
„Konsumpcja nie jest już tak potężną siłą jak wcześniej” – powiedział prezes EBC, podkreślając niedawny wzrost danych dotyczących handlu światowego.
Jednak szef WTO Ngozi Okonjo-Iweala wyraził obawy dotyczące wpływu konfliktów geopolitycznych i zmian klimatycznych na kluczowe szlaki handlowe, takie jak Morze Czerwone oraz Kanały Sueski i Panamski. Podkreśliła trudności w prognozowaniu wynikające z tej niepewności i różnych wyborów światowych.
Lindner: „nowa normalność” dla gospodarki światowej
Lindner mówił o odporności niemieckiej gospodarki, zwłaszcza jeśli chodzi o unowocześnienie infrastruktury energetycznej w ciągu ostatnich 18 miesięcy po wojnie na Ukrainie.
Podkreślił pojawienie się „nowej normalności” dla globalnej gospodarki, charakteryzującej się rosnącą sztuczną inteligencją i napięciami geopolitycznymi.
Rubenstein o wyborach w USA i wpływie Trumpa
David Rubenstein wypowiedział się na temat krajobrazu gospodarczego i politycznego Stanów Zjednoczonych, spodziewając się trzech obniżek stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej w tym roku i uznając Trumpa za poważną siłę polityczną.
„Nie wykluczam, że zostanie wybrany ponownie” – powiedział.
Rubenstein przewidział także, że dwustronne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami raczej nie poprawią się w tym roku.
„Nie ma żadnej korzyści politycznej dla Stanów Zjednoczonych, gdyby w roku wyborów prezydenckich mówiono cokolwiek korzystnego lub dobrego o Chinach” – stwierdził.
Reakcja Europy na potencjalną prezydenturę Trumpa
W odpowiedzi na uwagi Davida M. Rubensteina na temat potencjału drugiej prezydentury Trumpa Lindner podkreślił znaczenie skupienia się Europy na własnej konkurencyjności i autonomii.
Lindner zasugerował, że Europa powinna przygotować się na każdy wynik na amerykańskiej scenie politycznej poprzez wzmocnienie swojej pozycji gospodarczej i zdolności obronnych, zapewniając w ten sposób silne partnerstwo z USA, niezależnie od ich administracji.
„Najlepszym przygotowaniem jest odrobienie pracy domowej… bycie atrakcyjnym partnerem na poziomie, jeśli chodzi o sytuacje ekonomiczne” – poradził.
Lagarde z EBC powtórzyła podobne zdanie, mówiąc, że „najlepszą obroną jest atak”.
Podejście Lagarde sugeruje, że najlepszą strategią Europy w obliczu potencjalnej prezydentury Trumpa lub wszelkich zewnętrznych wyzwań politycznych jest wzmocnienie własnych struktur gospodarczych i politycznych poprzez „silny, głęboki i realny (europejski) rynek”.
Odpowiedzi na zmiany klimatyczne
Panel przyjrzał się także sposobom przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Prezydent Singapuru Tharman Shanmugaratnam wezwał do wprowadzenia globalnych podatków od emisji dwutlenku węgla i zasugerował, że rządy mogłyby zwiększyć dochody poprzez zwiększenie podatków.
W reakcji na to Niemiec Christian Lindner powiedział: „Mam nadzieję, że nikt nie powie moim partnerom z koalicji i kolegom z gabinetu, że rozważamy tutaj podniesienie podatków”. Uważa on, że realną alternatywą dla podatku węglowego jest utworzenie rynku emisji dwutlenku węgla.
Lindner podkreśliła ponadto znaczenie poprawy produktywności w celu sprostania wyzwaniom związanym z przejściem na bardziej ekologiczne praktyki, zwalczaniem ubóstwa i zaspokajaniem potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Bronił reform strukturalnych rynku pracy i sektora technologicznego.
„Niemcy nie są chorym człowiekiem. Niemcy są raczej zmęczonym człowiekiem” – powiedział.
Po serii sukcesów od 2012 r. i niedawnych kryzysach niemiecki minister finansów Lindner postrzega obecną fazę jako ważny sygnał pobudkowy. Przyrównuje reformy strukturalne do „filiżanki dobrej kawy”, niezbędnej dla dalszego sukcesu gospodarczego Niemiec.