O nas
Kontakt

Co Włochy powinny zrobić, aby uniknąć spowolnienia gospodarczego

Laura Kowalczyk

Italians have seen a sharp rise in grocery prices, including a main staple, pasta

Jak wynika z nowego raportu OECD, potrzebne są reformy podatkowe i budżetowe w kraju, w którym dług publiczny stanowi 140% produktu krajowego brutto.

Zaciskanie pasa jest jednym z kluczowych środków utrzymania długoterminowego wzrostu we Włoszech, stwierdziła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w swoim badaniu gospodarczym Włoch, w którym szczegółowo analizuje perspektywy kraju.

W raporcie potwierdzono, że włoska gospodarka pomyślnie przetrwała ostatnie kryzysy, ale ostrzega, że ​​obecnie spowalnia w związku z zaostrzającymi się warunkami finansowymi. Aby zapewnić silny i zrównoważony wzrost w dłuższej perspektywie, OECD zaleca, aby Włochy przyjęły reorientację opodatkowania, atakując własność i konsumpcję, a nie pracę, a także przeprowadziły reformy systemu emerytalnego i wspierały zatrudnienie młodych ludzi. kobiety m.in.

Gospodarka włoska – wyzwania

Jak wcześniej informował TylkoGliwice Business, trzecia co do wielkości gospodarka Europy stoi przed wieloma wyzwaniami, w tym niskim poziomem zatrudnienia i niepewnymi warunkami finansów publicznych.

Kraj radził sobie dobrze bezpośrednio po pandemii Covid-19 dzięki znacznemu wsparciu fiskalnemu, które pomogło w odbiciu PKB do poziomu sprzed pandemii do połowy 2021 r., a bezrobocie osiągnęło historycznie najniższy poziom.

Wsparcie budżetowe nie może jednak wspierać wzrostu gospodarczego w nieskończoność.

W swoich najnowszych prognozach Bank Włoch szacuje, że produkt krajowy brutto (PKB) w 2024 r. ulegnie dalszemu spowolnieniu, do 0,6% w porównaniu z 0,7% w 2023 r.

Prognozuje nieco wyższy wzrost PKB na poziomie 0,7% w 2024 r. i 1,2% w 2025 r.

Oczekuje się, że jednym z głównych motorów tego wzrostu będzie popyt krajowy, głównie konsumpcja prywatna. Według OECD stopa inflacji może wspierać tę tendencję. Oczekuje się, że ogólna inflacja (w tym ceny żywności i energii) znacznie spowolni z 5,9% w 2023 r. do 2,6% i 2,3% odpowiednio w 2024 i 2025 r.

Według raportu OECD inwestycje publiczne również wykazały oznaki ożywienia i oczekuje się, że w nadchodzących latach będą nadal wspierać gospodarkę.

Długoterminowy wzrost może jednak zostać zahamowany przez rosnące koszty wysokiego długu publicznego kraju, który wynosi około 140% PKB i jest trzecim najwyższym w OECD.

Oczekuje się, że bez zmiany kursu wydatki publiczne na koszty związane ze starzeniem się społeczeństwa i obsługę długu jako udział w PKB wzrosną o około 4,5% w latach 2023–2040. Niezbędne są reformy podatków i wydatków, aby pomóc w sprowadzeniu zadłużenia na bardziej ostrożną ścieżkę, według raport. ostrzeżony.

Co zaleca OECD

OECD uważa, że ​​w przyszłych budżetach Włoch, począwszy od 2025 r., należy zachować ostrożną równowagę między cięciami wydatków, które nie odpowiadają długoterminowemu wzrostowi, a bardziej ostrożnym kształtowaniem zadłużenia. „Należy ograniczyć wzrost wydatków, ale jednocześnie należy chronić inwestycje publiczne, aby zminimalizować negatywne skutki uboczne dla wzrostu” – czytamy w raporcie.

Aby zmniejszyć koszty długoterminowe, OECD zaleca zreformowanie systemu emerytalnego, szczególnie w celu zmniejszenia presji wydatkowej na emerytów o wysokich dochodach i zmniejszenia kosztów administracyjnych. Zaleca także przyjęcie reform poprawiających jakość usług publicznych.

Po stronie dochodów przeniesienie podatków z pracy na podatki od nieruchomości i konsumpcji chroniłoby dochody podatkowe, a jednocześnie uczyniłoby system bardziej sprzyjającym wzrostowi gospodarczemu.

W raporcie zachwala trwające reformy wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych i administracji publicznej, twierdząc, że pomogą one zwiększyć inwestycje przedsiębiorstw i produktywność. Doradza jednak dalsze zmniejszanie barier regulacyjnych, aby pomóc nowym przedsiębiorstwom wejść na rynek i zwiększyć konkurencję.

Wiele pozostaje do zrobienia, aby zwiększyć zatrudnienie

Zatrudnienie w kraju stale rośnie ze względu na wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi i niski udział kobiet w rynku pracy. OECD uważa, że ​​można zrobić więcej, aby poprawić te dane.

Według OECD lekarstwem jest edukacja i szkolenia, a także poszerzenie dostępu do publicznej wczesnej edukacji i zachęcanie do urlopów rodzicielskich.

Transformacja ekologiczna w kraju uległa spowolnieniu

Obfite zasoby energii słonecznej i niska energochłonność włoskiej gospodarki utorowały drogę do transformacji klimatycznej. OECD stwierdziła jednak, że tempo redukcji emisji spadło w ciągu ostatniej dekady, wzywając do podjęcia dodatkowych wysiłków politycznych w celu przyspieszenia redukcji emisji. Zaleca podniesienie akcyzy na paliwa kopalne i uproszczenie instalacji systemów wytwarzania energii odnawialnej.

„Transport można jeszcze bardziej dekarbonizować, inwestując w sieć kolejową i promując pojazdy elektryczne” – dodaje.