O nas
Kontakt

Alexander Stubb odszedł z polityki. Teraz jest ulubieńcem fińskiego prezydenta

Laura Kowalczyk

Alexander Stubb odszedł z polityki.  Teraz jest ulubieńcem fińskiego prezydenta

Były premier był zarówno chwalony, jak i krytykowany za energię i bezpośredniość.

HELSINKI — Po siedmiu latach spędzonych w politycznym odludziu Alexander Stubb jest bliski niezwykłego powrotu i nowego, najwyższego stanowiska: prezydenta Finlandii.

Przed pierwszą turą głosowania w niedzielę Stubb ma w sondażach 3 punkty procentowe przewagi nad swoim najbliższym rywalem, Pekką Haavisto z lewicowej Zielonej Ligi, który z kolei ma 6 punktów przewagi nad siedmioma innymi kandydatami.

Sondaże wskazują, że w prawdopodobnej drugiej turze Stubb z centroprawicowej Partii Koalicji Narodowej (NCP) ma przewagę nad byłym ministrem spraw zagranicznych Haavisto.

„Sondaże opinii publicznej wyglądają obecnie dobrze, nie zaprzeczam” – powiedział Stubb w wywiadzie dla TylkoGliwice. „Jestem dobrej myśli, ale brałem w życiu wystarczającą liczbę kampanii, żeby wiedzieć, że wszystko może się szybko zmienić”.

Stubb otrzymał swoje pierwsze stanowisko ministerialne w 2008 r., a w 2014 r. został premierem, ale w 2017 r. odszedł z fińskiej polityki, przysięgając, że nigdy nie wróci.

Dla Finów bezpośrednie głosowanie na nowego prezydenta to ważna decyzja. Głowa państwa ma szerokie uprawnienia w zakresie polityki zagranicznej, jest naczelnym dowódcą armii i oczekuje się, że będzie jednoczącą figurą społeczeństwa.

Urzędujący Sauli Niinistö – odchodzący po maksymalnie dwóch sześcioletnich kadencjach – odegrał kluczową rolę w doniosłej decyzji Finlandii o przystąpieniu do NATO w kwietniu 2023 r.

Przywódcy polityczni w Europie i poza nią również będą z zainteresowaniem przyglądać się głosowaniu w Finlandii, biorąc pod uwagę kluczową pozycję geostrategiczną Finlandii wzdłuż najdłuższej granicy NATO z coraz bardziej wojowniczą Rosją.

Silna kampania prezydencka Stubba stanowi ciekawe odbicie polityczne.

Szczery i energiczny operator Stubb zdobył uznanie jako minister spraw zagranicznych za swój nienachalny styl. Ale krytycy również uznali jego nieformalny styl za niepoważny, sprzeciwiając się między innymi temu, że czasami nosił szorty.

Od tego czasu krążą za nim obrazy przedstawiające wyczyn medialny z 2014 r., podczas którego przyczepiono go do celu i obrzucono miękkimi strzałkami – podczas gdy wcześniej musiał przeprosić po oskarżeniu go o przeklinanie na posiedzeniu Rady Nordyckiej , organ współpracy regionalnej.

Analitycy twierdzą, że sukces Stubba w kampanii prezydenckiej opierał się jak dotąd na znacznie skromniejszej postawie niż za jego kadencji jako premiera; a także kolegialne podejście do przeciwników.

Stubb otrzymał swoje pierwsze stanowisko ministerialne w 2008 r., a w 2014 r. został premierem, ale w 2017 r. zrezygnował z fińskiej polityki, przysięgając, że nigdy nie wróci | Jussi Nukari/Lehtikuva/AFP za pośrednictwem Getty Images

Twierdzą, że we wczesnych sondażach przezwyciężył przewagę Haavisto, który mówi bardziej cicho i gra mniej tonowo, dzięki zachowaniu spokoju i szacunku.

„Rozpoczął swoją kampanię od ofensywnego wdzięku, podczas którego mówił głównie miłe i pochlebne rzeczy o innych kandydatach” – powiedział Teivo Teivainen, politolog z Uniwersytetu Helsińskiego.

W ankiecie przeprowadzonej przez fińską gazetę MT w połowie stycznia Stubb odnotował 24% poparcia wśród wyborców, Haavisto – 21%, a skrajnie prawicowy podżegacz Jussi Halla-aho – 15%.

Jeśli chodzi o kluczowe oświadczenia polityczne, obaj najwięksi kandydaci oświadczyli, że zajmą twarde stanowisko wobec Rosji. Chcą także zjednoczyć fińskie społeczeństwo, którym wstrząsnęła seria skandalów rasistowskich z udziałem członków należącej do koalicji rządzącej skrajnie prawicowej Partii Finów.

W zeszłym tygodniu w wywiadzie telewizyjnym dla fińskiego nadawcy krajowego Yle Stubb powiedział, że stara się być „czynnikiem jednoczącym” kraj.

W prawdopodobnej drugiej turze sondaże dają Stubbowi z centroprawicowej Partii Koalicji Narodowej (NCP) przewagę nad Haavisto, byłym ministrem spraw zagranicznych | Seppo Samuli/Lehtikuva/AFP za pośrednictwem Getty Images

W wywiadzie dla TylkoGliwice na początku kampanii Haavisto podkreślił swoje bogate osiągnięcia w zakresie „zbierania różnych myśli przy jednym stole”. Wśród innych trudnych stanowisk Haavisto był wysłannikiem Unii Europejskiej w Darfurze w Sudanie w 2005 roku.

W niedawny dzień powszedni na rodzinnym terenie Stubba, Esbo, na zachodnim krańcu Helsinek, wyborcy w dużej mierze pozytywnie ocenili kandydata ze swojego rodzinnego miasta. Wyborcy uznali, że wydawał się „doświadczony w polityce zagranicznej” i „profesjonalny”.

Niektórzy jednak mieli wątpliwości co do jego stylu.

„Myślę, że jesteśmy przyzwyczajeni do prezydentów rozjemczych, takich jak Niinistö – bardzo spokojnych i kontemplacyjnych w swoim stylu – a Stubb jest bardziej człowiekiem czynu” – powiedział Lasse Seppanen, 50-letni dyrektor ds. gier, który był na zakupach. „Trochę się martwię, że może podzielić ludzi”.

Stubb dorastał w pobliżu Esbo z ojcem, administratorem hokeja na lodzie, i matką, gospodynią domową. Jego matka mówiła po fińsku, a ojciec po szwedzku – oficjalnym języku mniejszości w Finlandii. Uczęszczał do szkoły w Finlandii, a później studiował w Stanach Zjednoczonych, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Stubb zajął się polityką w 2004 r. jako członek Parlamentu Europejskiego, a w 2008 r. osiągnął wielki sukces w Finlandii, kiedy – ku własnemu zaskoczeniu – został mianowany ministrem spraw zagranicznych przez premiera Jyrkiego Katainena, również z KPK.

Przywódcy polityczni w Europie i poza nią również będą z zainteresowaniem przyglądać się głosowaniu w Finlandii, biorąc pod uwagę kluczową pozycję geostrategiczną Finlandii wzdłuż najdłuższej granicy NATO z coraz bardziej wojowniczą Rosją | Antii Hamalainen/Lehtikuva/AFP za pośrednictwem Getty Images)s

Kiedy znudzony Katainen ustąpił ze stanowiska, aby objąć stanowisko komisarza UE w 2014 r., Stubb objął stanowisko premiera w połowie kadencji. Jednak jego gwiazda zaczęła słabnąć w 2015 roku, kiedy KPK została pokonana w wyborach parlamentarnych przez liberalną Partię Centrum w obliczu załamania gospodarczego.

W filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez fińskiego nadawcę krajowego w 2021 r. Stubb przedstawił dość ponure podsumowanie swojego czasu na stanowisku premiera, opisując, jak trudna była dla niego współpraca ze swoim ministrem finansów z ramienia Partii Socjaldemokratycznej.

Opowiadał o chwilach, kiedy „presja wydawała się nie do zniesienia” i o tym, jak był bliski odejścia, zanim zatrudnił trenera, który pomógł mu znaleźć drogę naprzód.

W 2016 r. Stubb został odsunięty ze stanowiska lidera KPK na rzecz obecnego premiera Petteriego Orpo. Stubb przeniósł się do Luksemburga, gdzie został wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Od 2020 r. pracuje jako dyrektor we Florence School of Transnational Governance, będącej częścią Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego finansowanego przez UE.

Stubb powiedział, że w 2023 r., kiedy na Ukrainie szaleje wojna i pogarszają się perspektywy geopolityczne w Europie, nie czuł, że może odmówić, gdy Orpo poprosił go, aby w imieniu KPK kandydował u jego boku na prezydenta. Poszedł na całość.

Od kilku tygodni przemierza kraj, organizując 10 lub więcej wydarzeń dziennie, w tym przemówienia, debaty i wywiady telewizyjne. Postrzega tę kampanię jako „sport wytrzymałościowy”.

Dodał, że odchodząc siedem lat temu z fińskiej polityki, myślał, że będzie to już na dobre.

„Plan był taki, żeby zrobić ze swoim życiem coś innego” – powiedział. „Atak Rosji na Ukrainę zmienił moje zdanie”.