O nas
Kontakt

Firma ta zamienia stare opony w kostki brukowe, płytki podłogowe, a nawet klapki

Laura Kowalczyk

Used tyres at Freee Recycle company

Firma twierdzi, że odzyskała ponad 600 000 opon, z czego 400 000 zostało przetworzonych na nowe produkty.

Nigeryjska firma daje starym oponom drugie życie, zamieniając odpady w cegły, płytki podłogowe, a nawet klapki.

„Jeśli pójdziesz na pięcio- lub dziesięciominutowy spacer, gwarantuję, że zauważysz co najmniej dziesięć opon” – powiedział Ifedolapo Runsewe, dyrektor zarządzający Freee Recycle.

„Następnie można je znaleźć w kanalizacji, na rogach ulic, gdzie w idealnym przypadku nie powinno ich być” – dodała.

Według raportu Tyre Industry Project co roku na całym świecie wytwarza się miliard opon wycofanych z eksploatacji. Szacuje się, że na całym świecie na składowiskach i składowiskach znajdują się obecnie cztery miliardy tych substancji. Freee Recycle ma na celu lepsze zarządzanie tymi odpadami.

Najpopularniejszym produktem firmy jest kostka gumowa, która kosztuje około 55 euro za zestaw 40 sztuk.

„Teraz mamy rozwiązania w zakresie izolacji. Mamy również rozwiązania w zakresie podłóg transportowych” – powiedział Runsewe.

Ich japonki wykorzystują stare opony jako dolną warstwę. W wierzchniej warstwie zastosowano piankę poliuretanową, która według firmy z czasem ulega degradacji i nie jest szkodliwa dla środowiska.

Niektóre produkty pochodzące z recyklingu są nieco droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Firma twierdzi, że jest to spowodowane wydłużonym terminem przydatności do spożycia produktów.

Aby zminimalizować ilość odpadów w procesie produkcyjnym, firma Freee Recycle twierdzi, że wykorzystuje pozostałe materiały do ​​tworzenia dekoracji w zakładzie.

„Od odpadów do bogactwa”

Runsewe wyraża zaniepokojenie „szkodliwym wpływem” porzuconych opon na środowisko i zdrowie publiczne.

„Z biegiem czasu, ponieważ opony nie ulegają biodegradacji, spędzają więcej czasu na naszych wysypiskach… W przypadku nowych odpadów stałych zwykle musimy uciekać się do ich spalania, a spalanie powoduje emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych” – powiedział Runsewe.

„Ponadto część opon, które odkryliśmy, trafia do naszych ścieków, co w porze deszczowej przyczynia się do powodzi na niektórych obszarach, szczególnie w dużych miastach, takich jak Lagos. A poza tym na nieużytkach znajdują się stosy opon. Z czasem zbierają wodę, która staje się wylęgarnią komarów. A potem mamy ogromny wzrost rozprzestrzeniania się malarii”.

Firma twierdzi, że z ponad 600 000 odzyskanych opon przetworzyła ponad 400 000 opon na nowe produkty.

Produkty Freee Recycle są dostępne w głównych miastach Nigerii, w tym w Lagos, Abudży i Port Harcourt.

„Wiele osób zostało wzmocnionych w fabryce. Widać, ilu ludzi tam pracuje, zarabiają tam na życie, to wspaniała rzecz” – powiedział Bolanle Emmanuel, koordynator południowo-zachodniego stanu Oyo w Nigeryjskiej Radzie Promocji Eksportu.

„Wcześniej większość opon, które widzisz w pobliżu, marnowała się, a to jest źródło bogactwa, od odpadów do bogactwa” – powiedział Emmanuel.

Freee Recycle twierdzi, że rozpoczęło działalność w 2018 roku i zatrudniało około czterech pracowników.

Zatrudnienie powiększyło się obecnie do ponad 150 pracowników na miejscu.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.