O nas
Kontakt

Europoglądy. Jaka jest wołowina z alternatywnymi białkami?

Laura Kowalczyk

A man smells cultivated chicken before sampling it in Alameda, CA, November 2023

Ponieważ Europejski Zielony Ład wkracza w krytyczną fazę, konieczne jest podjęcie znacznych wysiłków, aby pomóc alternatywnym białkom wystartować i odegrać swoją rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego i klimatycznego UE, piszą Nusa Urbancic, Pieter de Pous, Dustin Benton i Nico Muzi.

Coś niezwykłego dzieje się w świecie energii.

Po co najmniej 400 000 latach spalania węgla na potrzeby energetyczne (i związane z gotowaniem), połączenie polityki w zakresie czystej energii i dynamiki rynku pomaga światowej energetyce pokonać spalanie.

W zeszłym roku po raz pierwszy w historii UE wygenerowała więcej energii elektrycznej z wiatru i słońca niż z gazu.

Na całym świecie tania energia wiatrowa i słoneczna wypierają paliwa kopalne z koszyka energetycznego, a pojazdy elektryczne i pompy ciepła niszczą popyt na ropę i gaz z niektórych najbardziej energochłonnych zastosowań.

Świat żywności może wkrótce przejść podobną transformację.

Naukowcy ostrzegają, że nie ma szans na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C bez poważnych zmian w tym, co jemy i jak to produkujemy.

Przemysłowa hodowla zwierząt odgrywa ogromną rolę w napędzaniu emisji w sektorze spożywczym.

Ponad jedna trzecia (36%) emisji związanych z konsumpcją w UE pochodzi z żywności, którą spożywamy, przy czym produkty pochodzenia zwierzęcego odpowiadają za 70% tego wpływu, a większość z nich pochodzi z przemysłowej hodowli zwierząt.

Co więcej, produkcja mięsa i nabiału jest największym źródłem emisji metanu w UE.

Biorąc pod uwagę prognozy wskazujące, że produkcja mięsa w Europie będzie nadal rosła do 2030 r., konieczne są pilne i skuteczne interwencje w sektorze mięsnym, aby osiągnąć zerową produkcję netto do 2050 r.

Duże postępy technologiczne w zakresie mięs pochodzenia roślinnego, pochodzącego z fermentacji i mięs hodowlanych, zwanych łącznie białkami alternatywnymi (AP), oferują obecnie dodatkową opcję znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją mięsa nawet o 90% i ograniczenia użytkowania gruntów poprzez do 95% – sektor hodowlany zajmuje ponad 70% użytków rolnych w Europie.

Największy klimatyczny hit za każdą złotówkę

Alternatywne białka otwierają możliwość rezygnacji z najbardziej intensywnej hodowli zwierząt gospodarskich na dużą skalę, ponieważ są to produkty podobne do podobnych, dorównujące mięsu przemysłowemu pod względem smaku, ceny, wartości odżywczych i wygody.

Oprócz roślin strączkowych, roślin strączkowych i pełnych ziaren, AP mogą stanowić alternatywę dla przemysłowej produkcji mięsa, ponieważ zapotrzebowanie na białko w nadchodzących latach będzie gwałtownie rosło.

Rolnicy dbający o przyrodę powinni z zadowoleniem przyjąć tę nową technologię, między innymi dlatego, że im więcej alternatywnych białek zostanie skonsumowanych, tym więcej miejsca pozostanie dla mniej intensywnego rolnictwa na mniejszą skalę i dzikich siedlisk, które są niezbędne dla każdego zrównoważonego systemu rolnictwa.

Wysokie wykorzystanie alternatywnych białek uwolniłoby wystarczającą ilość ziemi, aby osiągnąć europejski cel dotyczący udziału rolnictwa ekologicznego na poziomie 25%, a jednocześnie osiągnąć cel, jakim jest neutralność klimatyczna.

Sprzedawca w sklepie pokazuje produkty roślinne w sieci supermarketów w Brukseli, październik 2020 r
Sprzedawca w sklepie pokazuje produkty roślinne w sieci supermarketów w Brukseli, październik 2020 r

W rzeczywistości wysokie spożycie alternatywnych białek uwolniłoby wystarczającą ilość ziemi, aby osiągnąć europejski cel dotyczący rolnictwa ekologicznego na poziomie 25%, a jednocześnie osiągnąć cel, jakim jest neutralność klimatyczna.

Co więcej, biorąc pod uwagę stopień skonsolidowania przemysłu mięsnego i mleczarskiego, wspierana ze środków publicznych i dobrze regulowana alternatywna produkcja białka może potencjalnie redystrybuować władzę wśród rolników i zmniejszać monopole w systemach żywnościowych.

Inwestycje w mięso pochodzenia roślinnego zapewniają największy zwrot z każdej wydanej złotówki dla klimatu. Każde euro zainwestowane w ulepszenie i zwiększenie produkcji punktów dostępowych skutkuje 14 razy większymi oszczędnościami w zakresie emisji niż czysta energia.

Jednak prywatne i publiczne inwestycje w alternatywne białka (odpowiednio 4,6 miliarda euro i 920 milionów euro) są nadal niewielkie w porównaniu z około 1,56 biliona euro przeznaczanego rocznie na czystą energię.

Poważne ryzyko dla zmian klimatycznych i wysiłków na rzecz ochrony przyrody

Bardziej niepokojący niż niski poziom inwestycji jest fakt, że obiecująca technologia AP może zostać uwikłana w bardziej ekstremalne przejawy naładowanej emocjonalnie polityki dotyczącej żywności, ziemi i tożsamości.

Skrajnie prawicowy rząd Włoch, wspierany przez wpływowe lobby rolnicze Coldiretti, podjął niedawno decyzję o wprowadzeniu zakazu mięsa hodowlanego („sztucznej żywności”, jak ją nazywają) i „nazw mięsnych” w odniesieniu do produktów roślinnych w ramach wysiłków na rzecz „ochrony krajowych produkcji przed atakami międzynarodowych firm”.

Od tego czasu kilka innych krajów podjęło podobne kroki i obecnie przenosi debatę na posiedzenie ministrów rolnictwa UE, które odbędzie się w tym tygodniu w Brukseli.

Promując białka roślinne i alternatywne, możemy potencjalnie uniknąć wielu z przewidywanych 390 000 zgonów rocznie w UE z powodu nadmiernego stosowania antybiotyków u zwierząt hodowlanych.

Szef kuchni przygotowuje laboratoryjny stek podczas prezentacji w Jaffie, styczeń 2019 r
Szef kuchni przygotowuje laboratoryjny stek podczas prezentacji w Jaffie, styczeń 2019 r

W rezultacie punkty dostępowe dołączają do grona paneli słonecznych, wiatraków, akumulatorów, pojazdów elektrycznych i pomp ciepła – zestawu technologii, które stały się symbolem sukcesu Europejskiego Zielonego Ładu, ale także stały się piorunochronem dla dalekich prawicę i ich strategię podsycania wojen kulturowych i promowania teorii spiskowych w celu zdobycia władzy.

W przeciwieństwie do innych technologii związanych z energią, punkty dostępowe wciąż znajdują się na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju, zarówno pod względem dojrzałości technologii, jak i penetracji rynku.

Dlatego też programy AP są obecnie bardziej narażone na zahamowanie ich rozwoju, co stwarza poważne ryzyko dla wysiłków UE na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi i ochrony przyrody.

Nawet przy skromnym udziale w rynku światowym wynoszącym 11% do 2035 r. AP pozwoliłyby zaoszczędzić 850 milionów ton CO2 do 2030 r., co odpowiada 95% światowych emisji lotniczych. Co więcej, zwiększenie produkcji AP może potencjalnie wygenerować do 83 milionów miejsc pracy i stworzyć działalność gospodarczą o wartości prawie 645 miliardów euro do 2050 roku na całym świecie.

Oprócz tworzenia miejsc pracy wschodzący sektor niesie ze sobą znaczne korzyści dla zdrowia publicznego. Promując białka roślinne i alternatywne, możemy potencjalnie uniknąć wielu z przewidywanych 390 000 zgonów rocznie w UE z powodu nadmiernego stosowania antybiotyków u zwierząt hodowlanych.

Ponadto hodowla zwierząt gospodarskich jest głównym czynnikiem powodującym choroby odzwierzęce, takie jak COVID-19, podczas gdy spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa jest głównym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego, cukrzycy i zawałów serca. Przejście na dietę roślinną może pomóc w obniżeniu kosztów systemów opieki zdrowotnej związanych z tymi chorobami.

Alternatywne białka potrzebują pomocy, aby odegrać swoją rolę

Poleganie na uprawach jako żywieniu zwierząt ma także daleko idące konsekwencje dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Dwie trzecie wszystkich zbóż spożywanych w UE nie ląduje na talerzach Europejczyków, ale w brzuchach krów, świń i kurczaków, co powoduje wzrost cen zbóż i wypychanie drobnych rolników i pasterzy z ich ziemi.

Większość soi i zbóż na paszę dla zwierząt jest importowana, co zwiększa zależność kontynentu od obcych gruntów.

Rządy państw członkowskich UE i Komisja Europejska uruchomiły miliardy euro i przyjęły przepisy mające na celu wspieranie badań naukowych, innowacji i wdrażania odnawialnych źródeł energii i pojazdów elektrycznych w celu oczyszczenia energetyki i transportu, promowania bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienia sprawiedliwej transformacji.

Ponieważ Europejski Zielony Ład wkracza obecnie w krytyczną fazę, potrzebny jest równoważny wysiłek, aby pomóc alternatywnym białkom w rozwoju i odegraniu roli w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego i klimatycznego UE.