O nas
Kontakt

Badanie MIT wykazało, że sztuczna inteligencja jest obecnie zbyt droga, aby zastąpić ludzi na stanowiskach pracy

Laura Kowalczyk

AI is too expensive to replace humans in jobs right now, MIT study finds/

Badacze z MIT sprawdzali, czy sztuczna inteligencja była bardziej opłacalna, wykonując 1000 zadań wspomaganych wizualnie w 800 zawodach.

Era sztucznej inteligencji (AI) niesie ze sobą szum, a także powraca wielowiekowy strach przed technologią, która zabierze nam pracę.

Jednak według badania przeprowadzonego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) sztuczna inteligencja jest na razie zdecydowanie zbyt droga, aby zastąpić ludzi w większości stanowisk pracy.

W badaniu analizowano praktyczne aspekty zastąpienia pracy ludzkiej sztuczną inteligencją na stanowiskach pracy w Stanach Zjednoczonych, gdzie korzystano z wizji komputerowej, takich jak nauczyciele, piekarze i rzeczoznawcy majątkowi.

Badanie wykazało, że sztuczna inteligencja może w opłacalny sposób zastąpić jedynie 23 procent wynagrodzeń pracowników. Naukowcy przewidywali również, że upłyną dziesięciolecia, zanim zadania związane z wizją komputerową staną się dla firm opłacalne finansowo, nawet przy 20-procentowym spadku kosztów rocznie.

Wizja komputerowa w sztucznej inteligencji umożliwia maszynom pobieranie informacji z wejść wizualnych i cyfrowych. W hipotetycznej piekarni, użytej jako przykład w badaniu, do kontroli składników w celu kontroli jakości wykorzystano wizję komputerową. Ale to zadanie stanowi tylko sześć procent ich pracy, a instalacja i obsługa technologii będzie kosztować więcej niż wykonanie tego zadania przez człowieka.

W badaniu, finansowanym przez laboratorium MIT-IBM Watson AI Lab, wykorzystano ankiety internetowe w celu zebrania informacji na temat około 1000 zadań wspomaganych wzrokowo w 800 zawodach. Ustalono, że w wielu przypadkach instalacja i konserwacja systemów sztucznej inteligencji była droższa niż wykonywanie tych samych zadań przez człowieka.

„Maszyny ukradną nam miejsca pracy” to zdanie często wyrażane w czasach szybkich zmian technologicznych. Taki niepokój pojawił się ponownie wraz z tworzeniem dużych modeli językowych” – stwierdzili naukowcy w 45-stronicowym artykule zatytułowanym „Beyond AI Exposure”.

„Uważamy, że automatyzacja tylko 23 procent pracowników „wystawionych” na działanie systemów sztucznej inteligencji byłaby opłacalna dla firm ze względu na duże koszty początkowe systemów sztucznej inteligencji”.

Odkąd w listopadzie 2022 r. na scenie pojawił się ChatGPT OpenAI, narosły obawy co do możliwości, że sztuczna inteligencja spowoduje utratę miejsc pracy w branżach od sztuki po bankowość. W raporcie Goldman Sachs z 2023 r. oszacowano, że generatywna sztuczna inteligencja może mieć wpływ na 18 procent pracy na całym świecie.

Jednak w zeszłym tygodniu w Davos dyrektor generalny OpenAI Sam Altman powiedział, że sztuczna inteligencja ogólna (AGI), hipotetyczna forma sztucznej inteligencji potrafiąca wykonywać zadania takie jak ludzie, „zmieni świat w znacznie mniejszym stopniu, niż wszyscy myślimy, i w znacznie mniejszym stopniu zmieni miejsca pracy niż wszyscy myślimy”.