O nas
Kontakt

Polityka UE. Belgia rozważa morską energię wiatrową i słoneczną w celu zwiększenia mocy odnawialnych źródeł energii

Laura Kowalczyk

Frank Augstein / AP

Stan nizinny stara się zoptymalizować ograniczony obszar Morza Północnego pod kątem produkcji czystej energii.

Mając stosunkowo krótką linię brzegową, Belgia wyznaczyła ambitne cele w zakresie zwiększenia zdolności wytwarzania energii na morzu za pomocą wiatru i pływających paneli słonecznych, powiedział wicepremier i minister ds. Morza Północnego tego kraju wicepremier i minister Morza Północnego w rozmowie z TylkoGliwice dzisiaj (23 stycznia) w Brukseli.

Belgia chce prawie potroić swoją moc elektrowni wiatrowych na morzu – obecnie odpowiada ona za 10% krajowego zapotrzebowania – aby osiągnąć 8 GW do 2040 r., powiedział Paul Van Tigchelt na marginesie wydarzenia poświęconego zrównoważonej ekspansji morskich odnawialnych źródeł energii w UE zorganizowanego przez WWF Europe .

„Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych nie musi koniecznie ograniczać się do energii wiatrowej” – powiedział TylkoGliwice belgijski wicepremier.

Tigchelt powiedział, że podczas gdy na Morzu Północnym realizowane są projekty morskiej energetyki wiatrowej, rząd federalny ocenia obecnie możliwość wykorzystania technologii pływającej energii słonecznej, co stanowi stosunkowo nowe podejście do wychwytywania energii słonecznej.

Zbudowano projekt pilotażowy w celu opracowania niezbędnych badań pod kątem kosztów i wpływu na środowisko – powiedział premier, dodając, że celem jest zbudowanie do 2026 r. małego projektu demonstracyjnego o mocy 5 MW.

„Planujemy budowę tych pływających farm fotowoltaicznych pomiędzy turbinami wiatrowymi, aby optymalnie wykorzystać ograniczoną dostępną przestrzeń, a jednocześnie optymalnie wykorzystać istniejącą zdolność do dostarczania energii elektrycznej na ląd” – powiedział Tigchelt.

Belgijski rząd federalny jest obecnie w trakcie przygotowywania przetargu na projekt na Morzu Północnym, mający na celu zwiększenie mocy o 3,5 GW do 2026 r. Projekt koncentruje się na sztucznej wyspie w morskiej strefie Księżnej Elżbiety i ma na celu będzie pierwszym etapem zintegrowanej europejskiej morskiej sieci elektroenergetycznej, która połączy Belgię z Danią i Wielką Brytanią.