Poleganie na amerykańskiej technologii przy wejściu na orbitę powoduje niepokój w miarę zbliżania się perspektywy drugiej prezydentury Trumpa.
UE obiecała chronić swój dostęp do przestrzeni kosmicznej, ponieważ niepowodzenie przełomowego programu Ariane uzależnia blok od amerykańskich rakiet nośnych.
„Bezprecedensowy kryzys” wymagał „zmiany paradygmatu”, powiedział dziś (23 stycznia) na konferencji w Brukseli Thierry Breton z Komisji Europejskiej, po powtarzających się opóźnieniach w przypadku Ariane 6, które zagroziły ambicjom.
Wyrzutnie są wymagane, aby wynieść na orbitę projekty kosmiczne – w tym unijny system nawigacji satelitarnej Galileo i technologię monitorowania środowiska Copernicus.
Jednak w zeszłym roku blok został zmuszony do zakupu usług od SpaceX, projektu amerykańskiego miliardera Elona Muska, aby ruszyć z miejsca.
Ariane 5 odbył swój ostatni lot w lipcu 2023 r., po kilkudziesięciu latach służby, ale jego następca napotykał powtarzające się opóźnienia w stosunku do pierwotnej daty rozpoczęcia przypadającej na 2020 r.
Po przerwie Breton się zarumienił, ponieważ jako komisarz ds. rynku wewnętrznego odpowiedzialny zarówno za regulacje cyfrowe, jak i politykę kosmiczną, oddzielnie kłócił się z Muskiem o zarządzanie w sieci społecznościowej X, wcześniej Twitterze.
Budzi to także obawy o niepodległość Europy – w dniu, w którym prawybory w New Hampshire prawdopodobnie zasygnalizują ostrzeżenie dotyczące stabilności transatlantyckich więzi bezpieczeństwa.
„Dzisiaj będziemy wiedzieć, czy Donald Trump będzie kolejnym amerykańskim prezydentem” – powiedział Thomas Dermine, sekretarz stanu ds. inwestycji strategicznych w Belgii, który obecnie przewodniczy grupie państw członkowskich Rady UE.
„To, że żyjemy ze stabilnymi sojusznikami z USA, nie jest pewne w przyszłości i musi to być sygnał alarmowy” – powiedział Dermine, dodając: „Będziemy musieli w coraz większym stopniu polegać na naszych własnych zasobach europejskich .”
Europejska Agencja Kosmiczna pragnie podkreślić, że początkowe problemy Ariane, będącej częściowo własnością francuskiego Airbusa, można rozwiązać, podobnie jak problemy z włoskim programem Vega C.
„Rozwiązaliśmy istotne problemy techniczne podczas prac nad Ariane 6” – powiedział na konferencji dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher, obiecując okno startowe w drugiej połowie czerwca lub lipcu. „Obydwie wyrzutnie są teraz na właściwej drodze”.
Jednak zdaniem Bretona działania ESA nadal nie wystarczą, aby wyprowadzić blok z kłopotów.
„Europa utraciła niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej”, narażając na ryzyko suwerenny rozwój swoich sztandarowych inicjatyw kosmicznych, stwierdził Breton. „Nadal istnieje zbyt wiele konserwatyzmów i postaw, które nie służą Europie”.
„Musimy pójść dalej i połączyć siły, aby radykalnie zmienić nasze europejskie podejście”, definiując „europejską politykę dotyczącą wyrzutni w ramach UE” – dodał – obiecując środki mające na celu agregację popytu na wyrzutnie ze strony europejskich instytucji cywilnych i wojskowych oraz pobudzenie badań.